Main Index: Albanian Bible

 

Psalms 147

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]

PS 147:1 Lėvdoni Zotin, sepse ėshtė njė gjė e mirė t`i kėndosh lavde Perėndisė tonė, sepse ėshtė e kėnaqshme dhe e leverdishme ta lėvdosh.

PS 147:2 Zoti ndėrton Jeruzalemin, dhe mbledh tė humburit e Izraelit.

PS 147:3 Ai shėron ata qė e kanė zemrėn tė thyer dhe lidh plagėt e tyre.

PS 147:4 Llogarit numrin e yjeve dhe i thėrret tė gjitha sipas emrit tė tyre.

PS 147:5 I madh ėshtė Zoti ynė, e pamasė ėshtė fuqia e tij dhe e pafund zgjuarėsia e tij.

PS 147:6 Zoti larton njerėzit e pėrulur, por ul deri nė tokė njerėzit e kėqij.

PS 147:7 Kėndojini Zotit me falenderim, kėndojini me qeste lavde Perėndisė tonė,

PS 147:8 qė mbulon qiellin me re, pėrgatit shiun pėr tokėn dhe bėn qė tė rritet bari nė malet.

PS 147:9 Ai i jep ushqime bagėtisė dhe zogjve tė korbeve qė thėrresin.

PS 147:10 Ai nuk kėnaqet nė forcėn e kalit, dhe nuk gjen ndonjė gėzim nė kėmbėt e njeriut.

PS 147:11 Zoti kėnaqet me ata qė kanė frikė prej tij, me ata qė shpresojnė nė mirėsinė e tij.

PS 147:12 Lėvdo Zotin, o Jeruzalem, kremto Perėndinė tėnd, o Sion.

PS 147:13 Sepse ai ka pėrforcuar shufrat e portave tė tua dhe ka bekuar bijtė e tu nė mes teje.

PS 147:14 Ai e ruan paqen brenda kufijve tė tu dhe tė ngop me grurin mė tė mirė.

PS 147:15 Dėrgon mbi tokė urdhėrin e tij, fjala e tij merr dheun.

PS 147:16 Dėrgon borėn si lesh dhe pėrhap brymėn si hi.

PS 147:17 Hedh breshėrin e tij si me copa; kush mund t`i bėjė ballė tė ftohtit tė tij?

PS 147:18 Dėrgon fjalėn e tij dhe i shkrin ato; bėn qė tė fryjė era e tij, dhe ujėrat rrjedhin.

PS 147:19 Ai ia ka bėrė tė njohur Jakobit fjalėn e tij, dhe Izraelit statutet e tij dhe dekretet e tij.

PS 147:20 Ai nuk e ka bėrė kėtė me asnjė komb tjetėr; dhe ato nuk i njohin dekretet e tij. Aleluja.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase