Main Index: Albanian Bible

 

Psalms 17

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]

PS 17:1 O Zot, dėgjo njė ēėshtje tė drejtė, dėgjo me vėmendej britmėn time, dėgjo lutjen time, qė nuk vjen nga buzė mashtruese.

PS 17:2 Ardhtė mbrojtja ime nga prania jote; sytė e tu pafshin atė qė ėshtė e drejtė.

PS 17:3 Ti e ke hetuar zemrėn time, e ke vizituar natėn; mė ke vėnė nė provė dhe nuk ke gjetur asgjė; kam vendosur tė mos mėkatoj me gojėn time.

PS 17:4 Pėrsa u pėrket veprave tė njerėzve, pėr fjalėn e buzėve tė tua, jam ruajtur nga rrugėt e njerėzve tė furishėm.

PS 17:5 Hapat e mia kanė qėndruar tė sigurt nė shtigjet e tua dhe kėmbėt e mia nuk janė lėkundur.

PS 17:6 Unė tė drejtohem ty, o Perėndi, sepse ti m`i plotėson, zgjat veshėt e tu ndaj meje, dėgjo fjalėt e mia.

PS 17:7 Tregomė mirėsinė tėnde tė mrekullueshme, ti, qė me tė djathtėn tėnde i shpėton nga kundėrshtarėt e tyre ata qė gjejnė strehė pranė teje.

PS 17:8 Mė ruaj si beben e syrit; mė mbulo, nėn hijen e krahėve tė tu,

PS 17:9 nga tė pabesėt qė mė shtypin dhe nga armiqtė pėr vdekje qė mė rrethojnė.

PS 17:10 Zemrat e tyre janė fortėsuar, goja e tyre flet me arrogancė.

PS 17:11 Tani nė kanė rrethuar, ndjekin hapat tona; na ngulin sytė e tyre pėr tė na rrėzuar.

PS 17:12 Armiku im i pėrngjan njė luani qė digjet nga dėshira qė tė shqyejė, dhe tė njė luani tė vogėl qė rri nė pritė nė vėnde tė fshehta.

PS 17:13 Ēohu, o Zot, pėrballoje, rrėzoje; ēliro shpirtin tim nga i pabesi me shpatėn tėnde.

PS 17:14 O Zot, mė ēliro me dorėn tėnde nga njerėzit, nga njerėzit e kėsaj bote qė bėn pjesė nė kėtė jetė, dhe barkun e tė cilėve ti e mbush me thesaret e tua tė fshehta; bijtė e tyre ngopen dhe u lėnė fėmijėve tė tyre ato qė mbetet nga pasuritė e tyre.

PS 17:15 Sa pėr mua, pėr hir tė drejtėsisė do tė shoh fytyrėn tėnde; do tė ngopem nga prania jote kur tė zgjohem.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase