Main Index: Albanian Bible

 

Psalms 90

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]

PS 90:1 O Zot, ti ke qenė pėr ne njė strehė brez pas brezi.

PS 90:2 Para se tė kishin lindur malet dhe para se ti tė kishe formuar tokėn dhe botėn, madje nga mot dhe pėrjetė ti je Perėndia.

PS 90:3 Ti e kthen njeriun nė pluhur dhe thua: "Kthehuni, o bij tė njerėzve".

PS 90:4 Sepse njė mijė vjet nė sytė e tu janė si dita e djeshme qė ka kaluar, ose sikur tė gdhish njė natė.

PS 90:5 Ti i pėrlan si njė pėrmbytje. Ato janė si njė ėndėrr, janė si barr qė gjelbėron nė mėngjes.

PS 90:6 Nė mėngjes ai lulėzon dhe gjelbėron, nė mbrėmje kositet dhe thahet.

PS 90:7 Sepse jemi tė konsumuar nga zemėrimi yt dhe jemi tė tmerruar nga tėrbimi yt.

PS 90:8 Ti i vė fajet tona para teje, mėkatet tona tė fshehta nė dritėn e fytyrės sate.

PS 90:9 Sepse tėrė ditėt tona zhduken nė zemėrimin tėnd; ne po i mbarojmė vitet tona si njė psherėtimė.

PS 90:10 Ditėt e viteve tona shkojnė deri nė shtatėdhjetė vjet dhe pėr mė tė fortėt nė tetėdhjetė, por ajo qė pėrbėn krenarinė e tyre nuk ėshtė veēse mundim dhe dėshirė pėr t`u dukur, sepse kalon me tė shpejtė dhe ne fluturojmė tutje.

PS 90:11 Kush e njeh forcėn e zemėrimit tėnd dhe mėrinė tėnde sipas frikės qė duhet pasur prej teje?

PS 90:12 Na mėso, pra, tė numėrojmė ditėt tona pėr tė pasur njė zemėr tė urtė.

PS 90:13 Kthehu, o Zot! Deri kur? Dhe ki mėshirė pėr shėrbėtorėt e tu.

PS 90:14 Na ngop nė mėngjes me mirėsinė tėnde, dhe ne do tė ngazėllojmė dhe do tė kėnaqemi nė tė gjitha ditėt tona.

PS 90:15 Na gėzo nė pėrpjestim me ditėt qė na ke pikėlluar dhe nė kompensim tė viteve qė kemi vuajtur nga fatkeqėsitė.

PS 90:16 Qoftė e qartė vepra jote shėrbėtorėve tė tu dhe lavdia jote bijve tė tyre.

PS 90:17 Hiri i Zotit Perėndisė tonė qoftė mbi ne dhe e bėftė tė qėndrueshme veprėn e duarve tona; po, bėje tė qėndrueshme veprėn e duarve tona.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase