Main Index: Albanian Bible

 

Psalms 38

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]

PS 38:1 O Zot, mos mė shaj nė indinjatėn tėnde dhe mos mė dėno nė zemėrimin tėnd.

PS 38:2 Sepse shigjtat e tua mė kanė shpuar dhe dora jote mė shtyp.

PS 38:3 Nuk ka asgjė tė shėndoshė nė mishin tim pėr shkak tė zemėrimit tėnd; nuk ka qetėsi nė kockat e mia pėr shkak tė mėkatit tim.

PS 38:4 Paudhėsitė e mia e kalojnė nė fakt kohėn time, janė si njė barrė e madhe, shumė e rėndė pėr mua.

PS 38:5 Plagėt e mia janė tė fėlliqura dhe tė qelbėzuara nga marrėzia ime.

PS 38:6 Jam krejt i kėrrusur dhe i dėshpėruar; sillem tėrė ditėn rreth e qark duke mbajtur zi,

PS 38:7 sepse ijet e mia janė tė pezmatuara dhe nuk ka asgjė tė shėndoshė nė mishin tim.

PS 38:8 Jam i sfilitur dhe i vrarė; vrumbulloj nga drithma e zemrės sime.

PS 38:9 O Zot, ēdo dėshirė qė kam ėshtė para teje dhe psherėtimat e mia nuk tė janė fshehur.

PS 38:10 Zemra ime rreh, fuqia po mė lė; vetė drita e syve tė mi ka ikur.

PS 38:11 Miqtė e mi dhe shokėt e mi rrinė larg plagės sime, dhe fqinjėt e mi ndalojnė larg meje.

PS 38:12 Ata qė kėrkojnė jetėn time mė ngrejnė kurthe dhe ata qė duan tė mė bėjnė tė keqen flasin pėr shkatėrrimin dhe mendojnė mashtrime tėrė ditėn.

PS 38:13 Por unė jam si njė i shurdhėr qė nuk dėgjon dhe njė memec qė nuk e hap gojėn.

PS 38:14 Po, jam si njė njeri qė nuk dėgjon dhe qė nuk mund tė pėrgjigjet me gojėn e tij.

PS 38:15 Sepse shpresoj te ti, o Zot, ti do tė pėrgjigjesh, o Zot, Perėndia im.

PS 38:16 Sepse kam thėnė: "U gėzofshin me mua, dhe kur kėmba ime pengohet, mos u ēofshin kundėr meje".

PS 38:17 Ndėrsa jam duke rėnė dhe dhembja ime ėshtė vazhdimisht para meje,

PS 38:18 ndėrsa rrėfej mėkatin tim dhe jam tepėr i shqetėsuar pėr mėkatin,

PS 38:19 armiqtė e mi janė tėrė gjallėri dhe janė tė fortė, dhe ata qė mė urrejnė pa shkak shumohen.

PS 38:20 Edhe ata qė ma shpėrblejnė tė mirėn me tė keqen mė pėrndjekin, sepse unė ndjek rrugėn e sė mirės.

PS 38:21 O Zot, mos mė braktis; Perėndia im, mos u largo nga unė.

PS 38:22 Nxito tė mė ndihmosh, o Zot, o shpėtimi im.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase