Main Index: Albanian Bible

 

Psalms 34

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]

PS 34:1 Unė do ta bekoj Zotin nė ēdo kohė; lėvdimi i tij do tė jetė gjithnjė nė gojėn time.

PS 34:2 Shpirti im do tė krenohet me Zotin; njerėzit e pėrulur do ta dėgjojnė dhe do tė gėzohen.

PS 34:3 Lartojeni Zotin bashkė me mua, dhe tė lėvdojnė tė gjithė emrin e tij.

PS 34:4 Unė e kėrkova Zotin, dhe ai m`u pėrgjigj dhe mė ēliroi nga tė gjitha tmerret e mia.

PS 34:5 Ata e shikuan atė dhe u ndriēuan, dhe fytyrat e tyre nuk u turpėruan.

PS 34:6 Ky i pikėlluar klithi dhe Zoti e plotėsoi, e shpėtoi nga tė gjitha fatkeqėsitė e tij.

PS 34:7 Engjėlli i Zotit zė vend rreth atyre qė kanė frikė prej tij dhe i ēliron.

PS 34:8 Provojeni dhe shihni sa i mirė ėshtė Zoti; lum ai njeri qė gjen strehė tek ai.

PS 34:9 Kini frikė nga Zoti, ju shenjtorė tė tij, sepse asgjė nuk u mungon atyre qė kanė frikė prej tij.

PS 34:10 Luanėt e vegjėl vuajnė nga mungesa e madhe dhe nga uria, por atyre qė kėrkojnė Zotin nuk u mungon asgjė.

PS 34:11 Ejani, o bij, dėgjomėni; unė do t`ju mėsoj frikėn e Zotit.

PS 34:12 Cili ėshtė ai njeri qė dėshiron jetėn dhe do ditė tė gjata pėr tė parė tė mirėn?

PS 34:13 Mbaje gjuhėn tėnde larg sė keqes dhe buzėt e tua tė mos thonė gėnjeshtra.

PS 34:14 Largohu nga e keqja dhe bėj tė mirėn, kėrko paqen dhe siguroje.

PS 34:15 Sytė e Zotit janė mbi tė drejtėt dhe veshėt e tij janė tė vėmendshėm tė kapin britmėn e tyre.

PS 34:16 Fytyra e Zotit ėshtė kundėr atyre qė sillen keq, pėr tė ērrėnjosur kujtimin e tyre nga faqja e dheut.

PS 34:17 Tė drejtėt bėrtasin dhe Zoti i dėgjon dhe i ēliron nga tė gjitha fatkeqėsitė e tyre.

PS 34:18 Zoti qėndron afėr atyre qė e kanė zemrėn tė thyer dhe shpėton ata qė e kanė frymėn tė dėrmuar.

PS 34:19 Tė shumta janė vuajtjet e njeriut tė drejtė, por Zoti e ēliron nga tė gjitha.

PS 34:20 Ai i ruan tėrė kockat e tij, dhe asnjė prej tyre nuk copėtohet.

PS 34:21 Ligėsia do tė vrasė tė keqin, dhe ata qė urrejnė tė drejtin do tė shkatėrrohen.

PS 34:22 Zoti shpengon jetėn e shėrbėtorėve tė tij, dhe asnjė nga ata qė gjejnė strehė te ai nuk do tė shkatėrrohet.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase