Main Index: Albanian Bible

 

Psalms 18

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]

PS 18:1 "Tė dua, o Zot, forca ime.

PS 18:2 Zoti ėshtė kėshtjella ime, fortesa ime dhe ēliruesi im, Perėndia im, shkėmbi im ku gjej strehė, mburoja ime, fuqia e shpėtimit tim, streha ime e i lartė.

PS 18:3 Unė i kėrkoj ndihmė Zotit, qė ėshtė i denjė pėr t`u lėvduar, dhe kėshtu shpėtoj nga armiqtė e mi.

PS 18:4 Dhembje vdekjeje mė kishin pushtuar dhe pėrrenj njerėzish tė kobshėm mė kishin tmerruar.

PS 18:5 Ankthet e Sheolit mė kishin rrethuar dhe leqet e vdekjes mė rrinin pėrpara.

PS 18:6 Nė ankthin tim kėrkova Zotin dhe i klitha Perėndisė tim; ai e dėgjoi zėrin tim nga tempulli i tij dhe zėri im arriti para tij, nė veshėt e tij.

PS 18:7 Atėherė dheu u trondit dhe u drodh; edhe themelet e maleve luajtėn dhe ranė, sepse ai ishte zemėruar shumė.

PS 18:8 Njė tym i dilte nga flegrat e tij dhe njė zjarr shkatėrrimtar dilte nga goja e tij; nga ai shpėrthenin thėngjij.

PS 18:9 Ai i uli qiejtė dhe zbriti me njė mjegull tė dendur poshtė kėmbėve tė tij;

PS 18:10 i kishte hipur njė kerubini dhe fluturonte; fluturonte shpejt mbi krahėt e erės.

PS 18:11 Me terrin ai kishte bėrė velin e tij dhe si shatorre rreth vetes kishte vėnė errėsirėn e ujėrave dhe retė e dendura tė qiellit.

PS 18:12 Nga shkėlqimi qė e paraprinte dilnin re tė dendura, brėsher dhe thėngjij.

PS 18:13 Zoti gjėmoi nė qiejtė dhe Shumė i Larti bėri qė tė dėgjohet zėri i tij me breshėr dhe me thėngjij.

PS 18:14 Hodhi shigjetat e tij dhe i shpėrndau armiqtė; lėshoi njė numėr tė madh rrufesh dhe i bėri tė ikin me vrap.

PS 18:15 Nė qortimin tėnd, o Zot, nė shfryrjen e erės nga flegrat e tua, shtretėrit e lumenjve u dukėn dhe themelet e botės u zbuluan.

PS 18:16 Ai nga lart shtriu dorėn, mė mori dhe mė nxori jashtė ujėrave tė shumta.

PS 18:17 Mė ēliroi nga armiku im i fuqishėm dhe nga ata qė mė urrenin, sepse ishin mė tė fortė se unė.

PS 18:18 Ata u vėrsulėn kundėr meje ditėn e fatkeqėsisė sime, por Zoti mbajti anėn time,

PS 18:19 dhe mė nxori jashtė, larg; mė ēliroi sepse mė do.

PS 18:20 Zoti mė ka shpėrblyer sipas drejtėsisė sime dhe mė ka dhėnė sipas pastėrtisė sė duarve tė mia,

PS 18:21 sepse kam ndjekur rrugėt e Zotit dhe nuk jam larguar pabesisht nga Perėndia im,

PS 18:22 sepse kam mbajtur para meje tėrė ligjet e tij dhe nuk u jam shmangur statuteve tė tij.

PS 18:23 Kam qenė i ndershėm me tė dhe i jam ruajtur paudhėsisė.

PS 18:24 Sepse Zoti mė ka dhėnė sipas drejtėsisė sime, sipas pastėrtisė sė duarve tė mia pėrpara syve tė tij.

PS 18:25 Ti tregohesh i dhimbshėm ndaj njeriut besimtar dhe i drejtė me njeriun e drejtė.

PS 18:26 Ti tregohesh i pastėr me atė qė ėshtė i pastėr dhe i dinak me tė ligun,

PS 18:27 sepse ti je ai qė shpėton njerėzit e pikėlluar dhe ul sytė qė janė krenarė;

PS 18:28 ti je nė fakt je ai qė bėn tė shkėlqejė llambėn time; o Zot, Perėndia im, ti ndriēon errėsirėn time,

PS 18:29 sepse me ty mund tė sulmoj njė aradhe dhe me Perėndinė tim mund tė kėrcej mbi njė mur.

PS 18:30 Rruga e Perėndisė ėshtė e pėrsosur; fjala e Zotit ėshtė pastruar me anė tė zjarrit; ai ėshtė mburoja e tė gjithė atyre qė gjejnė strehė tek ai.

PS 18:31 Nė fakt kush ėshtė Perėndi pėrveē Zotit? Kush ėshtė kėshtjellė pėrveē Perėndisė tim?

PS 18:32 Perėndia ėshtė ai qė mė rrethon me forcė dhe qė e bėn jetėn time tė pėrsosur.

PS 18:33 Ai i bėn kėmbėt e mia tė ngjashme me ato tė sutave dhe mė bėn tė fortė nė vendet e mia tė larta;

PS 18:34 ai i mėson duart e mia pėr betejė, dhe me krahėt e mi mund tė nderė njė hark prej bakri.

PS 18:35 Ti mė ke dhėnė gjithashtu mburojėn e shpėtimit tėnd; dora jote e djathtė mė ka mbajtur dhe mirėsia jote mė ka bėrė tė madh.

PS 18:36 Ti ke zgjeruar hapat e mi nėn veten time dhe kėmbėt e mia nuk janė penguar.

PS 18:37 I kam ndjekur armiqtė e mi dhe i kam arritur, nuk jam kthyer prapa para se t`i shkatėrroj.

PS 18:38 I kam goditur vazhdimisht dhe ata nuk kanė mundur tė ngrihen pėrsėri; ata kanė rėnė nėn kėmbėt e mia.

PS 18:39 Ti mė ke dhėnė forcė pėr betejėn dhe ke bėrė tė pėrulen ata qė ngriheshin kundėr meje;

PS 18:40 ti ke bėrė tė kthejnė kurrizin armiqtė e mi, dhe unė kam shkatėrruar ata qė mė urrenin.

PS 18:41 Ata klithėn, por nuk pati njeri qė t`i shpėtonte; ata i klithėn Zotit, por ai nuk u dha pėrgjigje.

PS 18:42 I kam shkelur deri sa i bėra si pluhuri para erės; i kam fshirė si balta e rrugėve.

PS 18:43 Ti mė ke ēliruar nga grindjet e popullit; ti mė ke bėrė udhėheqės tė kombeve; njė popull qė nuk e njihja mė ka shėrbyer.

PS 18:44 Me tė dėgjuar emrin tim, ata mė dėgjuan dhe m`u bindėn; tė huajt m`u nėnshtruan.

PS 18:45 Tė huajt u ligėshtuan dhe dolėn duke u dridhur nga fortesat e tyre.

PS 18:46 Rroftė Zoti, qoftė e bekuar Kėshtjella ime dhe lėvduar qoftė Perėndia i shpėtimit tim!

PS 18:47 Ai ėshtė Perėndia qė hakmerret pėr mua dhe qė mė nėnshtron popujt;

PS 18:48 ai mė ēliron nga armiqtė e mi. Ti mė larton mbi ata qė ngrihen kundėr meje dhe mė ēliron nga njeriu qė pėrdor dhunėn.

PS 18:49 Prandaj, o Zot, unė do ta kremtoj midis kombeve emrin tėnd me kėngė.

PS 18:50 Ēlirime tė mėdha ai i jep mbretit tė tij dhe tregohet dashamirės me Davidin, tė vajosurin e tij, dhe me fisin e tij pėrjetė".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase