Main Index: Albanian Bible

 

Psalms 96

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]

PS 96:1 Kėndojini Zotit njė kėngė tė re, kėndojini Zotit, o banorė tė tė gjithė tokės!

PS 96:2 Kėndojini Zotit, bekoni emin e tij; lajmėroni ēdo ditė shpėtimin e tij.

PS 96:3 Shpallni lavdinė e tij midis kombeve dhe mekullitė e tij midis tėrė popujve.

PS 96:4 Sepse Zoti ėshtė i madh dhe i denjė pėr lėvdimin mė tė lartė; nga ai duhet tė kemi frikė pėrmbi gjithė perėnditė e tjera.

PS 96:5 Sepse gjithė perėnditė e kombeve janė idhuj, por Zoti ka bėrė qiejtė.

PS 96:6 Shkėlqimi dhe madhėshtia janė para tij, forca dhe bukuria janė nė shenjtėroren e tij.

PS 96:7 Jepini Zotit, o familje tė popujve, jepini Zotit lavdi dhe forcė.

PS 96:8 Jepini Zotit lavdinė qė i takon emrit tė tij, ēojini oferta dhe ejani nė oborret e tij.

PS 96:9 Bini pėrmbys pėrpara Zotit nė shkėlqimin e shenjtėrisė sė tij, dridhuni para tij, o banorė tė tė gjithė tokės.

PS 96:10 U thoni gjithė kombeve: "Zoti mbretėron; bota ėshtė vendosur mirė dhe nuk do tė luajė nga vendi; ai do t`i gjykojė popujt me drejtėsi".

PS 96:11 Le tė gėzohen qiejtė dhe tė gėzohet toka; le tė zhurmojė deti dhe gjithēka gjindet nė tė.

PS 96:12 Le tė ngazėllohet fusha dhe gjithēka gjindet nė tė. Atėherė tėrė drurėt e pyllit do tė lėshojnė britma gėzimi pėrpara Zotit,

PS 96:13 sepse ai vjen, vjen pėr tė gjykuar tokėn. Ai do ta gjykojė botėn me drejtėsi dhe popujt nė besnikėrinė e tij.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase