Main Index: Albanian Bible

 

Psalms 143

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]

PS 143:1 Dėgjo lutjen time, o Zot, vėru veshin lutjeve tė mia; pėrgjigjmu me besnikėrinė dhe drejtėsinė tėnde.

PS 143:2 Dhe mos hyr nė gjyq me shėrbėtorin tėnd, sepse asnjė i gjallė nuk do tė jetė i drejtė para teje.

PS 143:3 Sepse armiku mė pėrndjek, ai e ka rrėzuar deri pėr tokė jetėn time; mė detyron tė banoj nė vende tė errėta, ashtu si ata qė kanė vdekur prej njė kohe tė gjatė.

PS 143:4 Prandaj fryma ime dobėsohet brenda meje, dhe zemra ime e ka humbur krejt brenda trupit tim.

PS 143:5 Kujtoj ditėt e lashta; bie nė mendime tė thella mbi tėrė veprat e tua; reflektoj mbi gjėra qė kanė bėrė duart e tua.

PS 143:6 I zgjas duart e mia drejt teje; shpirti im ėshtė i etur pėr ty, si njė tokė e thatė. (Sela)

PS 143:7 Nxito tė mė pėrgjigjesh, o Zot, fryma ime po dobėsohet; mos mė fshih fytyrėn tėnde, qė tė mos bėhem i ngjashėm me ata qė zbresin nė gropė.

PS 143:8 Mė bėj tė ndjej mirėsinė tėnde nė mėngjes, sepse unė kam besim te ti; mė trego rrugėn nėpėr tė cilėn duhet tė eci, sepse unė e lartoj shpirtin tim drejt teje.

PS 143:9 Mė ēliro nga airmiqtė e mi, o Zot, te ti unė fshihem.

PS 143:10 Mė mėso so ta plotėsoj vullnetin tėnd, sepse ti je Perėndia im; Fryma jote e mirė le tė mė udhėheqė nė tokė tė shenjtė.

PS 143:11 Gjallėromė, o Zot, pėr hir tė emrit tėnd; me drejtėsinė tėnde mė shpėto nga fatkeqėsia.

PS 143:12 Nė mirėsinė tėnde shkatėrro armiqtė e mi dhe zhduki tėrė ata qė e pikėllojnė shpirtin tim, sepse unė jam shėrbėtori yt.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase