Main Index: Albanian Bible

 

Psalms 81

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]

PS 81:1 I kėndoni me gėzim Perėndisė, forcės sonė; lėshoni britma gėzimi pėr Perėndinė e Jakobit.

PS 81:2 Lartoni njė kėngė dhe i bini dajres, harpės melodioze bashkė me lirėn.

PS 81:3 I bini borisė ditėn e hėnės sė re, ditėn e hėnės sė plotė, ditėn e festės sonė.

PS 81:4 Sepse ky ėshtė njė statut pėr Izraelin, njė ligj i Perėndisė tė Jakobit.

PS 81:5 Ai e caktoi si njė dėshmi te Jozefi, kur doli kundėr vendit tė Egjiptit. Atėherė unė dėgjova njė gjuhė qė nuk e kuptoja;

PS 81:6 "O Izrael, unė e hoqa barrėn nga shpatullat e tua; duart e tua e kanė lėnė shportėn.

PS 81:7 Kur ishe keq ti mė klithe mua dhe unė tė ēlirova; t`u pėrgjigja i fshehur nė bubullimė, tė vura nė provė nė ujėrat e Meribas. (Sela)

PS 81:8 Dėgjo, o populli im, dhe unė do tė qortoj. O Izrael, sikur ti tė mė dėgjoje!

PS 81:9 Mos pastė nė mesin tėnd asnjė perėndi tė huaj dhe mos adhuro asnjė perėndi tė huaj.

PS 81:10 Unė jam Zoti, Perėndia yt, qė tė nxori nga vendi i Egjiptit; hap gojėn tėnde dhe unė do tė ta mbush.

PS 81:11 Por populli im nuk e ka dėgjuar zėrin tim dhe Izraeli nuk mė ėshtė bindur.

PS 81:12 Prandaj i braktisa nė ashpėrsinė e zemrės sė tyre, me qėllim qė tė ecnin sipas bindjeve tė tyre.

PS 81:13 Ah, sikur populli im tė mė dėgjonte, sikur Izraeli tė ecte nė rrugėt e mia!

PS 81:14 Do tė poshtėroja menjėherė armiqtė e tij dhe do ta ktheja dorėn time kundėr kundėrshtarėve tė tij.

PS 81:15 Ata qė urrejnė Zotin do t`i nėnshtroheshin dhe fati i tyre do tė caktohej pėrjetė.

PS 81:16 Dhe unė do ta ushqeja (Izraelin) me grurin mė tė mirė dhe do ta ngopja me mjaltin qė pikon nga shkėmbi".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase