Main Index: Albanian Bible

 

Psalms 36

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]

PS 36:1 Mėkati i tė pabesit i thotė zemrės sime: "Nuk ekziston asnjė frikė nga Perėndia pėrpara syve tė tij.

PS 36:2 Sepse ai gėnjen veten e tij nė kėrkimin e fajit qė ka kryer nė urrejtjen ndaj tij.

PS 36:3 Fjalėt e gojės sė tij janė paudhėsi dhe mashtrim; ai ka pushuar sė qeni i urtė dhe nuk bėn mė tė mira.

PS 36:4 Ai thur paudhėsi nė shtratin e tij; vihet nė njė rrugė qė nuk ėshtė e mirė dhe qė nuk e dėnon tė keqen".

PS 36:5 O Zot, mirėsia jote arrin deri nė qiell dhe besnikėria jote deri te retė.

PS 36:6 Drejtėsia jote ėshtė si malet e Perėndisė, dhe gjykimet e tua janė si njė humnerė e madhe. O Zot, ti ruan njerėz dhe kafshė.

PS 36:7 O Perėndi, sa e ēmuar ėshtė mirėsia jote! Prandaj bijtė e njerėzve gjejnė strehė nėn hijen e krahėve tė tu;

PS 36:8 ata ngopen me bollėkun e shtėpisė sate, dhe ti u heq etjen nė pėrroin e kėnaqėsive tė tua.

PS 36:9 Sepse pranė teje ėshtė burimi i jetės, dhe me anė tė dritės sate ne shohim dritėn.

PS 36:10 Zgjate mirėsinė tėnde ndaj atyre qė tė njohin dhe drejtėsinė tėnde ndaj atyre qė janė tė drejtė nga zemra.

PS 36:11 Mos mė vėntė kėmbėn kryelarti dhe dora e tė pabesit mos mė marrtė me vete.

PS 36:12 Ja, ata qė kryejnė paudhėsi kanė rėnė; i kanė rrėzuar pėr tokė dhe nuk mund tė ringjallen pėrsėri.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase