Main Index: Albanian Bible

 

Psalms 88

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]

PS 88:1 O Zot, Perėndi i shpėtimit tim, unė bėrtas ditė e natė para teje.

PS 88:2 Arriftė deri te ti lutja ime, vėri veshin britmės time,

PS 88:3 sepse shpirti im ėshtė ngopur me tė keqen, dhe jeta ime ka arritur deri nė Sheol.

PS 88:4 Tanimė pėrfshihem ndėr ata qė do tė zbresin nė gropė, jam si njė njeri qė nuk ka mė forcė.

PS 88:5 Jam braktisur midis tė vdekurve ashtu si tė vrarėt qė janė nė varr, tė cilėt ti nuk i mban mend dhe qė janė prerė e janė larguar nga dora jote.

PS 88:6 Ti mė ke shtėnė nė gropėn mė tė thellė, nė vėnde tė errėta, nė humnerat.

PS 88:7 Mbi mua ka shpėrthyer zemėrimi yt, dhe ti mė ke marrė me vete megjithė valėt tua. (Sela)

PS 88:8 Ti mė ke lėnė pa miqtė e mi; mė ke bėrė pėr ta njė objekt tė neveritshėm; jam mbyllur dhe nuk mund tė dal.

PS 88:9 Syri im venitet nga dhembja; tė kėrkoj ēdo ditė, o Zot, dhe i zgjat drejt teje duart e mia.

PS 88:10 A do tė bėsh vallė mrekulli pėr tė vdekurit? A do tė ringjallen tė vdekurit pėr tė tė lėvduar? (Sela)

PS 88:11 A do tė kremtohet mirėsia jote nė varr dhe besnikėria jote nė vendin e shkatėrrimit?

PS 88:12 A do tė njihen mrekullitė e tua nė terr dhe drejtėsia jote mbi tokėn e harresės?

PS 88:13 Por unė tė kėlthas ty, o Zot, dhe lutja ime tė drejtohet nė mėngjes.

PS 88:14 Pse mė refuzon, o Zot, pse mė fsheh fytyrėn tėnde?

PS 88:15 Kam qenė i pikėlluar dhe duke vdekur qysh nė rini; kam vuajtur nga tmerret e tua dhe e kam humbur.

PS 88:16 Mbi mua ka kaluar zemėrimi yt i zjarrtė; tmerret e tua mė kanė asgjesuar,

PS 88:17 mė kanė rrethuar si ujėrat gjatė gjithė ditės dhe tė gjitha sė bashku mė kanė mbytur.

PS 88:18 Ke larguar nga unė miqtė dhe tė njohurit e mi; miku im mė i ngushtė ėshtė errėsira.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase