Main Index: Albanian Bible

 

Psalms 49

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]

PS 49:1 Dėgjoni gjithė popujt, vini veshin, o banorė tė botės,

PS 49:2 qofshin njerėz tė popullit dhe fisnikė, tė pasur dhe tė varfėr tok.

PS 49:3 Nga goja ime do tė dalin fjalė diturie dhe kredhja nė mendime e zemrės sime do tė sjellė mirėkuptim.

PS 49:4 Unė do ta ndjek njė proverb, do ta paraqes enigmėn time me harpė.

PS 49:5 Pse duhet tė kem frikė nga ditėt e fatkeqėsisė, kur mė rrethon ligėsia e kundėrshtarėve tė mi,

PS 49:6 ata qė kanė besim nė pasuritė e tyre dhe mburren me bollėkun e pasurisė sė tyre?

PS 49:7 Asnjeri nuk mund tė shpengojė kurrsesi vėllanė e tij, as t`i japė Perėndisė ēmimin e shpengimit tė tij,

PS 49:8 sepse shpengimi i shpirtit tė tij ėshtė shumė i shtrenjtė, dhe ēmimi i saj nuk do tė mjaftonte kurrė,

PS 49:9 pėr tė bėrė qė ai tė jetojė pėrjetė dhe tė mos shohė gropėn.

PS 49:10 Nė fakt tė gjithė shohin qė njerėzit e urtė vdesin dhe qė po nė atė mėnyrė vdesin njerėzit e pamend a mendjeshkurtėr, duke ua lėnė tė tjerėve pasuritė e tyre.

PS 49:11 Me mendjen e tyre ata pandehin se shtėpitė e tyre do tė qėndrojnė pėr gjithnjė, qė banesat e tyre janė tė pėrjetshme; dhe kėshtu u vėnė tokave emrin e tyre.

PS 49:12 Megjithatė edhe njeriu qė jeton nė mes tė pasurive nuk e ka tė gjatė; ai ėshtė njėlloj si kafshėt qė mbarojnė.

PS 49:13 Kjo ėshtė sjellja e njerėzve pa mend dhe e atyre qė u shkojnė dhe miratojnė fjalimet e tyre. (Sela)

PS 49:14 Shtyhen si dele nė drejtim tė Sheolit; vdekja do t`i pėrpijė dhe nė mėngjes njerėzit e drejtė do tė sundojnė mbi ta. Luksi i tyre do tė marrė fund nė Sheol, larg banesės sė tyre.

PS 49:15 Por Perėndia im do ta shpengojė shpirtin tim nga pushteti i Sheolit, sepse ai do tė mė pranojė. (Sela)

PS 49:16 Mos kij frikė kur dikush pasurohet, kur lavdia e shtėpisė sė tij rritet,

PS 49:17 sepse kur do tė vdesė, nuk do tė marrė asgjė me vete; lavdia e tij nuk do tė zbresė pas tij.

PS 49:18 Edhe nė se nė jetė e ndjente veten tė lumtur (nė fakt njerėzia tė lavdėron kur pasurohesh),

PS 49:19 ai do tė arrijė brezin e etėrve tė tij, qė nuk do ta shohin kurrė mė dritėn.

PS 49:20 Njeriu qė jeton nė mes tė pasurive pa pasur gjykim ėshtė njėlloj si kafshėt qė zhduken.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase