Main Index: Albanian Bible

 

Psalms 132

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]

PS 132:1 Mbaje mend, o Zot, Davidin dhe tė gjitha mundimet e tij,

PS 132:2 ashtu si ai iu betua Zotit dhe lidhi kusht me tė Fuqishmin e Jakobit, duke thėnė:

PS 132:3 "Nuk do tė hyj nė ēadrėn e shtėpisė sime, nuk do tė hipi mbi shtratin tim;

PS 132:4 nuk do t`i jap gjumė syve tė mi as pushim qepallave tė mia,

PS 132:5 deri sa tė kem gjetur njė vend pėr Zotin, njė banesė pėr tė Fuqishmin e Jakobit".

PS 132:6 Ja, dėgjuam tė flitet pėr tė nė Efratah, e gjetėm nė fushat e Jaarit.

PS 132:7 Le tė shkojmė nė banesėn e tij, le ta adhurojmė pėrpara fronit tė kėmbėve tė tij.

PS 132:8 Ēohu, o Zot, dhe eja nė vendin ku pushon ti dhe arka e forcės sate.

PS 132:9 Priftėrinjtė e tu le tė vishen me drejtėsi, dhe le tė kėndojnė nga gėzimi shenjtorėt e tu.

PS 132:10 Pėr hir tė Davidit, shėrbėtorit tėnd, mos e dėbo fytyrėn e tė vajosurit tėnd.

PS 132:11 Zoti iu betua Davidit nė tė vėrtetė dhe nuk do tė ndryshojė: "Unė do tė vė mbi fronin tėnd njė fryt tė tė pėrbrendėshmėve tė tua.

PS 132:12 Nė rast se bijtė e tu do tė respektojnė besėlidhjen time dhe porositė e mia, qė unė do t`u mėsojė atyre, edhe bijtė e tyre do tė ulen pėrjetė mbi fronin tėnd".

PS 132:13 Duke qenė se Zoti e ka zgjedhur Sionin, ai e ka dashur atė pėr banesėn e tij:

PS 132:14 "Ky ėshtė vendi im i pushimit pėrjetė; kėtu do tė banoj, sepse e kam dashur.

PS 132:15 Do tė bekoj fort zahiretė e tij, do t`i ngop me bukė tė varfėrit e tij;

PS 132:16 do t`i vedh priftėrinjtė e tij me shpėtim, do tė ngazėllojnė shenjtorėt e tij me britma gėzimi.

PS 132:17 Kėtu do ta rris fuqinė e Davidit dhe do t`i jap njė llambė tė vajosurit tim.

PS 132:18 Do t`i mbuloj me turp armiqtė e tij, por mbi tė do tė lulėzojė kurora e tij".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase