Main Index: Albanian Bible

 

Psalms 144

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]

PS 144:1 Bekuar qoftė Zoti, kėshtjella ime, qė i mėson duart e mia pėr luftė dhe gishtėrinjtė e mi pėr betejė.

PS 144:2 Ai ėshtė hiri im dhe kėshtjella ime, streha ime e lartė dhe ēliruesi im, mburoja ime nė tė cilėn gjej strehė, ai qė ma nėnshtron mua popullin tim.

PS 144:3 O Zot, ēfarė ėshtė njeriu qė ti tė kujdesesh pėr tė, ose biri i njeriut qė ti ta pėrfillėsh?

PS 144:4 Njeriu ėshtė si njė frymė dhe ditėt e tij janė si hija qė kalon.

PS 144:5 Uli qiejtė e tu, o Zot, dhe zbrit, dhe ata do tė nxjerrin tym.

PS 144:6 Hidh rrufetė dhe shpėrndaji, lėsho shigjetat e tua dhe bėji tė ikin.

PS 144:7 Shtrije dorėn tėnde nga lart, mė shpėto dhe mė ēliro nga ujėrat e mėdha dhe nga dora e tė huajve,

PS 144:8 goja e tė cilėve thotė gėnjeshtra dhe dora e djathtė e tyre ėshtė njė e djathtė mashtrimi.

PS 144:9 O Perėndi, do tė kėndoj njė kantik tė ri, do tė kėndoj lavdet e tua me njė harpė me dhjetė tela.

PS 144:10 Ti, qė u jep fitoren mbretėrve dhe qė ēliron shėrbėtorin tėnd David nga shpata e kobshme,

PS 144:11 mė shpėto dhe mė ēliro nga dora e tė huajve, goja e tė cilėve thotė gėnjeshtra dhe dora e djathtė e tyre ėshtė njė e djathtė mashtrimi.

PS 144:12 Bijtė tanė nė rininė e tyre qofshin si njė bimė e harlisur, dhe bijat tona qofshin si shtylla qosheje, tė gdhendura mirė pėr tė zbukuruar njė pallat.

PS 144:13 Hambaret tona qofshin plot dhe paēin nga tė gjitha tė mirat; kopetė tona u shtofshin me mijėra dhe dhjetra mijėra nė fushat tona;

PS 144:14 qetė tanė tėrheqshin ngarkesa tė rėnda dhe mos pastė asnjė sulm tė papritur, dalje tė papritur as britmė nė sheshet tona.

PS 144:15 Lum ai popull qė ėshtė nė gjendje tė tillė, lum ai popull qė ka pėr Perėndi Zotin.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase