Main Index: Albanian Bible

 

Psalms 89

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]

PS 89:1 Unė do tė kėndoj pėrjetė mirėsitė e Zotit, me gojėn time do t`u shpall besnikėrinė tėnde tė gjitha brezave.

PS 89:2 Sepse kam thėnė: "Mirėsia jote do tė ekzistojė pėrjetė, ti do tė vendosėsh besnikėrinė tėnde nė vetė qiejtė".

PS 89:3 "Unė kam lidhur njė besėlidhje me tė zgjedhurin tim, i jam betuar Davidit, shėrbėtorit tim, duke thėnė:

PS 89:4 "Do t`i vendos pasardhėsit e tu pėrjetė dhe do tė ndėrtoj fronin tėnd pėr tė gjitha brezat"". (Sela)

PS 89:5 Dhe qiejtė do tė kremtojnė mrekullitė e tua, o Zot, dhe besnikėrinė tėnde nė kuvendin e shenjtorėve.

PS 89:6 Sepse kush mund tė krahasohet nė qiell me Zotin? Dhe kush ėshtė i njėllojtė me Zotin midis bijve tė tė Fuqishmit?

PS 89:7 Perėndisė ia kanė frikėn shumė nė kuvendin e shenjtorėve, dhe respektohet thellė nga tėrė ata qė e rrethojnė.

PS 89:8 O Zot, Perėndi i ushtrive, kush ėshtė i fuqishėm si ti, o Zot? Besnikėria jote tė rrethon kudo.

PS 89:9 Ti e sundon tėrbimin e detit; kur valėt e tij ngrihen, ti i qetėson.

PS 89:10 Ti e ke bėrė copė-copė Egjiptin, duke e plagosur pėr vdekje; me krah tė fuqishėm ke shpėrndarė armiqtė e tu.

PS 89:11 Qiejtė janė tė tutė, edhe toka ėshtė jotja; ti e ke krijuar botėn dhe tė gjitha atė qė janė nė tė.

PS 89:12 Ti ke krijuar veriun dhe jugun; Tabori dhe Hermoni lėshojnė britma gėzimi kur dėgjojnė emrin tėnd.

PS 89:13 Ti ke krah tė fuqishėm; dora jote ėshtė e fortė, e djathta jote ngrihet nė qiell.

PS 89:14 Drejtėsia dhe e drejta pėrbėjnė bazėn e fronit tėnd; mirėsia dhe e vėrteta shkojnė pėrpara fytyrės sate.

PS 89:15 Lum ai popull qė njeh britmėn e gėzimit, o Zot, sepse ai do tė ecė nė dritėn e fytyrės sate;

PS 89:16 do tė ngazėllojė tėrė ditėn me emrin tėnd dhe do tė gėzohet shumė nė drejtėsinė tėnde.

PS 89:17 Po, ti je mburrja e forcės sė tyre, dhe me favorin tėnd ti e shton fuqinė tonė.

PS 89:18 Sepse mburoja jonė i pėrket Zotit dhe mbreti ynė tė Shenjtit tė Izraelit.

PS 89:19 Ti i fole atėherė nė vegim tė dashurit tėnd dhe the: "Ndihmova njė tė fuqishėm, pėrlėvdova njė tė zgjedhur nga populli.

PS 89:20 Gjeta Davidin, shėrbėtorin tim, dhe e vajosa me vajin tim tė shenjtė.

PS 89:21 Dora ime do ta pėrkrahė me vendosmėri dhe krahu im do ta forcojė.

PS 89:22 Armiku nuk do ta shtypė dhe i ligu nuk do ta pikėllojė.

PS 89:23 Do tė asgjesoj para tij armiqtė e tij dhe do tė godas ata qė e urrejnė.

PS 89:24 Besnikėria ime dhe mirėsia ime do tė jenė me tė, dhe me emrin tim do tė bėhet i fuqishėm.

PS 89:25 Do ta shtrij dorėn e tij mbi detin dhe dorėn e djathtė tė tij mbi lumenjtė.

PS 89:26 Ai do tė kėrkojė ndihmėn time, duke thėnė: "Ti je Ati im, Perėndia im dhe Kėshtjella ime e shpėtimit".

PS 89:27 Do ta bėj gjithashtu tė parėlindurin tim, mė tė shkėlqyerin ndėr mbretėrit e dheut.

PS 89:28 Do tė pėrdor mirėsi ndaj tij pėrjetė, dhe besėlidhja ime me tė do tė mbetet e qėndrueshme.

PS 89:29 Do t`i bėj gjithashtu pasardhėsit e tij tė pėrjetshem dhe fronin e tij si ditėt e qiejve.

PS 89:30 Nė rast se bijtė e tij braktisin ligjin tim dhe nuk ecin, sipas urdhėrimeve tė mia,

PS 89:31 nė rast se shkelin statutet e mia dhe nuk respektojnė urdhėrimet e mia,

PS 89:32 unė do ta dėnoj shkeljen e tyre me shufėr dhe paudhėsinė e tyre me tė rrahura,

PS 89:33 por nuk do ta heq mirėsinė time prej tij dhe nuk do tė lė qė besnikėria ime tė jetė e mangėt.

PS 89:34 Nuk do tė shkel besėlidhjen time dhe nuk do t`i ndryshoj fjalėt qė kanė dalė nga goja ime.

PS 89:35 Jam betuar njė herė pėr shenjtėrinė time dhe nuk do ta gėnjej Davidin;

PS 89:36 pasardhėsit e tij do tė jenė pėrjetė dhe froni i tij do tė jetė si dielli para meje,

PS 89:37 do tė jenė tė qėndrueshėm si hėna, dhe dėshmitari nė qiell ėshtė besnik". (Sela)

PS 89:38 Por ti na ke braktisur dhe na ke kthyer; je zemėruar shumė kundėr tė vajosurin tėnd.

PS 89:39 Ti ke pėrēmuar besėlidhjen e lidhur me shėrbėtorin tėnd dhe ke pėrdhosur kurorėn e tij, duke bėrė qė tė bjerė pėr tokė.

PS 89:40 Ke shembur gjithė mbrojtjet e tij dhe i ke katandisur nė gėrmadha kalatė e tij.

PS 89:41 Tėrė kalimtarėt e kanė plaēkitur dhe ai ėshtė bėrė gazi i fqinjėve tė tij.

PS 89:42 Ke lavdėruar dorėn e djathtė tė kundėrshtarėve tė tij dhe ke bėrė tė gėzohen tėrė armiqtė e tu.

PS 89:43 Ke prishur tehun e shpatės sė tij dhe nuk e ke ndihmuar nė betejė.

PS 89:44 I ke dhėnė fund madhėshtisė sė tij dhe ke hedhur pėr tokė fronin e tij.

PS 89:45 Ke shkurtuar ditėt e rinisė sė tij dhe e ke mbuluar me turp. (Sela)

PS 89:46 Deri kur, o Zot? A do tė fshihesh ti pėrjetė? A do tė flakėrojė si zjarr zemėrimi yt?

PS 89:47 Kujto sa e shkurtėr ėshtė jeta ime. Pėr ēfarė kotėsie ke krijuar gjithė bijtė e njerėzve?

PS 89:48 Cili ėshtė njeriu qė jeton, pa parė vdekjen dhe qė mund ta shkėputė jetėn e tij nga pushteti Sheolit? (Sela)

PS 89:49 Ku janė, o Zot, mirėsitė e tua tė lashta, pėr tė cilat iu betove Davidit nė besnikėrinė tėnde?

PS 89:50 Kujto, o Zot, fyerjen qė iu bė shėrbėtorėve tė tu, dhe si unė mbaj nė zemėr fyerjen e rėndė tė tė gjitha kombeve,

PS 89:51 me tė cilėn armiqtė e tu kanė fyer, o Zot, me tė cilėn kanė fyer hapat e tė vajosurit tėnd.

PS 89:52 I bekuar qoftė Zoti pėrjetė. Amen, po, amen!

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase