Main Index: Albanian Bible

 

Psalms 102

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]

PS 102:1 O Zot, dėgjo lutjen time dhe britma ime arriftė tek ty.

PS 102:2 Mos ma fshih fytyrėn tėnde ditėn e fatkeqėsisė sime. Zgjate ndaj meje veshin tėnd; kur unė tė kėrkoj, nxito tė mė pėrgjigjesh.

PS 102:3 Sepse ditėt e mia davariten si tymi dhe kockat e mia digjen si urė zjarri.

PS 102:4 Zemra ime ėshtė goditur dhe thahet si bari, dhe unė harroj madje tė ha ushqim.

PS 102:5 Duke vajtuar vazhdimisht, lėkura ime po u ngjitet kockave tė mia.

PS 102:6 I ngjaj pelikanit tė shketėtirės dhe jam bėrė si bufi i vendeve tė shkretuara.

PS 102:7 Jam pa gjumė dhe si harabeli i vetmuar mbi ēati.

PS 102:8 Armiqtė e mi tallen me mua tėrė ditėn; ata qė mė pėrqeshin flasin kundėr meje.

PS 102:9 Sepse e ha hirin si buka dhe pėrzjej lotėt me atė qė pi.

PS 102:10 Po, pėr shkak tė indinjatės sate dhe tė zemėrimit tėnd, mė ngrite dhe mė hodhe larg.

PS 102:11 Ditėt e mia janė si hija qė zgjatet, dhe unė po thahem si bari.

PS 102:12 Por ti, o Zot, mbetesh pėrjetė, dhe kujtimi yt zgjat brez pas brezi.

PS 102:13 Ti do tė ngrihesh dhe do tė tė vijė keq pėr Sionin, sepse erdhi koha tė tregosh dhembshuri ndaj tij; dhe koha e caktuar erdhi.

PS 102:14 Sepse shėrbėtorėt e tu i duan edhe gurėt e tij dhe u vjen keq pėr pluhurin e tij.

PS 102:15 Po, kombet do tė kenė frikė nga emri i Zotit dhe gjithė mbretėrit e dheut nga lavdia jote,

PS 102:16 kur Zoti do tė rindėrtojė Sionin dhe do tė duket nė lavdinė e tij.

PS 102:17 Ai do tė dėgjojė lutjen e njerėzve tė braktisur dhe nuk do ta pėrbuzė lutjen e tyre.

PS 102:18 Kjo do tė shkruhet pėr brezin e ardhshmėm, dhe populli qė do tė krijohet do tė lėvdojė Zotin,

PS 102:19 sepse ai shikon nga lartėsia e shenjtėrores sė tij; nga qielli Zoti kėqyr dheun,

PS 102:20 pėr tė dėgjuar vajtimin e robėrve, pėr tė ēliruar tė dėnuarit me vdekje;

PS 102:21 me qėllim qė nė Sion tė shpallin emrin e Zotit dhe nė Jeruzalem lavdinė e tij,

PS 102:22 kur popujt dhe mbretėritė do tė mblidhen bashkė pėr t`i shėrbyer Zotit.

PS 102:23 Rrugės ai ka pakėsuar fuqinė time dhe ka shkurtuar ditėt e mia.

PS 102:24 Kam thėnė: "O Perėndia im, mos mė merr nė mes tė ditėve tė mia. Vitet e tua zgjasin brez pas brezi.

PS 102:25 Sė lashti ti ke vendosur tokėn dhe qiejtė janė vepėr e duarve tė tua;

PS 102:26 ata do tė zhduken, por ti do tė mbetesh; do tė konsumohen tė gjithė si njė rrobe; ti do t`i ndėrrosh si njė rrobe dhe ata do tė ndryshohen.

PS 102:27 Por ti je gjithnjė po ai dhe vitet e tua nuk do tė kenė kurrė fund.

PS 102:28 Bijtė e shėrbėtorėve tė tu do tė kenė njė vendbanim dhe pasardhėsit e tyre do tė jenė tė qėndrueshėm para teje".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase