Main Index: Albanian Bible

 

Psalms 66

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]

PS 66:1 Lėshoni klithma gėzimi Perėndisė, ju tė gjithė banorė tė tokės;

PS 66:2 i kėndoni himne lavdisė sė emrit tė tij; bėjeni zulmėmadh lėvdimin e tij.

PS 66:3 I thoni Perėndisė: "Sa tė tmerrshme janė veprat e tua! Pėr shkak tė madhėshtisė sė fuqisė sate armiqtė e tu do tė tė nėnshtrohen ty.

PS 66:4 Tėrė toka do tė tė adhurojė dhe do tė kėndojė pėr ty, do tė kėndojė lėvdimet e emrit tėnd. (Sela)

PS 66:5 Ejani dhe admironi atė qė Perėndia ka bėrė; ai ėshtė i tmerrshėm nė veprat tij pėr bijtė e njerėzve.

PS 66:6 Ai e ndryshoi detin nė tokė tė thatė; populli i tij e kaloi lumin me kėmbė tė thata; le tė gėzohemi, pra, bashkė me tė.

PS 66:7 Me fuqinė e tij ai mbretėron nė pėrjetėsi; sytė e tij kėqyrin kombet. Mos lejoni qė rebelėt tė ngrenė krye. (Sela)

PS 66:8 Ju o popuj, bekoni Perėndinė tonė; dhe shpallni me zė tė lartė lėvdimin e tij.

PS 66:9 Ai na mban gjallė dhe nuk lejon qė kėmbėt tona tė pengohen.

PS 66:10 Sepse ti na ke vėnė nė provė, o Perėndi, na ke pastruar ashtu si pastrohet argjendi.

PS 66:11 Na ke bėrė tė biem nė rrjetė, ke vėnė njė barrė tė rėndė mbi kurrizet tona.

PS 66:12 Ke bėrė qė njerėzit tė ecin me kalė mbi kokėn tonė; kemi kaluar nėpėr zjarr dhe nėpėr ujė, por ti na ke nxjerrė jashtė nė njė vend tė freskėt.

PS 66:13 Unė do tė hyj nė shtėpinė tėnde me olokauste; do tė plotėsoj zotimet e mia,

PS 66:14 qė buzėt e mia kanė formuluar dhe qė goja ime ka shqiptuar kur kaloja fatkeqėsi.

PS 66:15 Do tė tė ofroj olokauste kafshėsh tė majme, me erėn e kėndshme tė deshve; do tė flijoj qe dhe cjep. (Sela)

PS 66:16 Ejani dhe dėgjoni, ju tė gjithė qė i trėmbeni Perėndisė, dhe unė do t`ju tregoj atė qė ai bėri pėr shpirtin tim.

PS 66:17 I thirra atij me gojėn time dhe e pėrlėvdova me gjuhėn time.

PS 66:18 Po tė kisha ruajtur tė keqen nė zemrėn time, Zoti nuk do tė mė kishte dėgjuar.

PS 66:19 Por Perėndia mė dėgjoi dhe i kushtoi kujdes zėrit tė lutjes sime.

PS 66:20 Qoftė i bekuar Perėndia, qė nuk e hodhi poshtė lutjen time dhe nuk mė mohoi mirėsinė e tij.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase