Main Index: Albanian Bible

 

Psalms 139

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]

PS 139:1 Ti mė ke hetuar, o Zot, dhe mė njeh.

PS 139:2 Ti e di kur ulem dhe kur ngrihem, ti e kupton nga larg mendimin tim.

PS 139:3 Ti e shqyrton me kujdes ecjen time dhe pushimin tim dhe i njeh thellė tė gjitha rrugėt e mia.

PS 139:4 Sepse, edhe para se tė jetė fjala mbi gojėn time ti, o Zot, e di atė plotėsisht.

PS 139:5 Ti mė rrethon nga pas dhe pėrpara dhe vė dorėn tėnde mbi mua.

PS 139:6 Njohja jote ėshtė shumė e mrekullueshme pėr mua, aq e lartė sa unė nuk mund ta arrij.

PS 139:7 Ku do tė mund tė shkoja larg Frymės sate, ose ku do tė mund tė ikja larg pranisė sate?

PS 139:8 Nė rast se ngjitem nė qiell, ti je atje; nė rast se shtrij shtratin tim nė Sheol, ti je edhe aty.

PS 139:9 Nė rast se marr krahėt e agimit dhe shkoj tė banoj nė skajin e detit,

PS 139:10 edhe aty dora jote do tė mė udhėheqė dhe dora jote e djathtė do tė mė kapė.

PS 139:11 Po tė them: "Me siguri terri do tė mė fshehė", madje edhe nata do tė bėhet dritė rreth meje:

PS 139:12 terri vetė nuk mund tė tė fshehė asgjė, madje nata shkėlqen si dita; terri dhe drita janė tė barabarta pėr ty.

PS 139:13 Po, ti ke formuar tė pėrbrėndėshmet e mia, ti mė ke endur nė barkun e nėnes sime.

PS 139:14 Unė do tė tė kremtoj, sepse jam krijuar nė mėnyrė tė mrekulluar; veprat e tua janė tė mrekullueshme, dhe unė e di shumė mirė kėtė gjė.

PS 139:15 Kockat e mia nuk ishin njė e fshehtė pėr ty kur u formova nė fshehtėsi duke u endur nė thellėsitė e tokės.

PS 139:16 Dhe sytė e tu panė masėn pa trajtė tė trupit tim, dhe nė librin tėnd ishin shkruar ditėt qė ishin caktuar pėr mua, megjithėse asnjė prej tyre nuk ekzistonte ende.

PS 139:17 Oh, sa tė ēmuara janė pėr mua mendimet e tua, o Perėndi! Sa i madh ėshtė gjithė numri i tyre!

PS 139:18 Po tė doja t`i numėroja, do tė ishin mė tė shumtė se rėra; kur zgjohem jam ende me ty.

PS 139:19 Me siguri, ti do vrasėsh tė pabesin, o Perėndi; prandaj ju, njerėz gjakatarė largohuni nga unė.

PS 139:20 Ata flasin me pabesi kundėr teje; armiqtė e tu pėrdorin mė kot emrin tėnd.

PS 139:21 A nuk i urrej vallė ata qė tė urrejnė, o Zot, dhe a nuk i urrej ata qė ngrihen kundėr teje?

PS 139:22 Unė i urrej me njė urrejtje tė pėrsosur; ata janė bėrė armiqtė e mi.

PS 139:23 Mė heto, o Perėndi, dhe njihe zemrėn time; mė provo dhe njihi mendimet e mia.

PS 139:24 dhe shiko nė se ka tek unė ndonjė rrugė tė keqe dhe mė udhėhiq nėpėr rrugėn e pėrjetshme.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase