Main Index: Albanian Bible

 

Psalms 33

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]

PS 33:1 Ngazėlloni, o njerėz tė drejtė, tek Zoti; lėvdimi u shkon pėr shtat njerėzve tė drejtė.

PS 33:2 Kremtojeni Zotin me qeste; kėndojini atij me harpėn me dhjetė tela.

PS 33:3 Kėndojini njė kantik tė ri, bjerini me mjeshtėri veglės dhe brohoritni.

PS 33:4 Sepse fjala e Zotit ėshtė e drejtė dhe tė gjithė veprat e tij janė bėrė me saktėsi.

PS 33:5 Ai e do drejtėsinė dhe barazinė; toka ėshtė e mbushur nga mirėsitė e Zotit.

PS 33:6 Qiejtė u bėnė me anė tė fjalės sė Zotit dhe tėrė ushtria e tyre me anė tė frymės sė gojės sė tij.

PS 33:7 Ai mblodhi ujėrat nė njė tog dhe vendosi thellėsitė e tyre tė mėdha si rezervuare.

PS 33:8 Tėrė toka le tė ketė frikė nga Zoti dhe le tė dridhen para tij tėrė banorėt e botės.

PS 33:9 Sepse ai foli dhe gjėja u bė; ai udhėroi dhe gjėja u shfaq.

PS 33:10 Zoti e bėn tė dėshtojė planin e kombeve dhe asgjeson synimet e popujve.

PS 33:11 Plani i Zotit mbetet pėrjetė dhe qėllimet e zemrės sė tij pėr ēdo brez.

PS 33:12 Lum ai komb qė ka Perėndinė Zotin; lum populli qė ai ka zgjedhur pėr trashėgim tė tij.

PS 33:13 Zoti shikon nga qielli; ai shikon tėrė bijtė e njerėzve.

PS 33:14 Nga vendi i banimit tė tij ai kėqyr tėrė banorėt e tokės.

PS 33:15 Ai e ka formuar zemrėn e tė gjithėve, qė kupton tėrė veprat e tyre.

PS 33:16 Mbreti nuk shpėtohet nga njė ushtri e madhe; trimi nuk shpėton pėr shkak tė forcės sė tij tė madhe.

PS 33:17 Kali ėshtė njė shpresė e kotė shpėtimi, dhe me forcėn e tij tė madhe nuk mund tė shpėtojė asnjeri nga rreziku.

PS 33:18 Ja, syri i Zotit ėshtė mbi ata qė kanė frikė para tij, mbi ata qė shpresojnė nė mirėsinė e tij,

PS 33:19 pėr ta ēliruar shpirtin e tyre nga vdekja dhe pėr t`i mbajtur tė gjallė nė kohė urie.

PS 33:20 Shpirti ynė pret Zotin; ai ėshtė ndihma jonė dhe mburoja jonė.

PS 33:21 Po, zemra jonė do tė gėzohet tek ai, sepse kemi besim, nė emrin e tij tė shenjtė.

PS 33:22 Mirėsia jote qoftė mbi ne, o Zot, sepse kemi pasur shpresė te ti.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase