Main Index: Albanian Bible

 

Psalms 145

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]

PS 145:1 Unė do tė tė pėrlėvdoj, o Perėndia im dhe Mbreti im, dhe do tė bekoj emrin tėnd pėrjetė.

PS 145:2 Do tė tė bekoj ēdo ditė dhe do tė lėvdoj emrin tėnd pėrjetė.

PS 145:3 Zoti ėshtė i madh dhe i denjė pėr lėvdimin mė tė lartė dhe madhėshtia e tij ėshtė e panjohshme.

PS 145:4 Njė brez do t`i shpallė lėvdimet e veprave tė tua tjetrit dhe do t`i njoftojė mrekullitė e tua.

PS 145:5 Do tė mendohem thellė mbi shkėlqimin e lavdishėm tė madhėshtisė sate dhe mbi veprat e tua tė mrekullueshme.

PS 145:6 Kėto do tė flasin pėr fuqinė e veprave tė tua tė tmerrshme, dhe unė do tė tregoj madhėshtinė tėnde.

PS 145:7 Ata do tė shpallin kujtimin e mirėsisė sate tė madhe dhe do tė kėndojnė me gėzim drejtėsinė tėnde.

PS 145:8 Zoti ėshtė i dhemshur dhe mėshirplot, i ngadalshėm nė zemėrim dhe i madh nė mirėsi.

PS 145:9 Zoti ėshtė i mirė me tė gjithė dhe plot dhemshuri pėr tė gjitha veprat e tij.

PS 145:10 Tėrė veprat e tua do tė tė kremtojnė, o Zot, dhe shenjtorėt e tu do tė tė bekojnė.

PS 145:11 Ata do tė flasin pėr lavdinė e mbretėrisė sate dhe do tė tregojnė pėr fuqinė tėnde,

PS 145:12 pėr t`u bėrė tė njohura bijve tė njerėzve mrekullitė e tua dhe shkėlqimin e madhėrishėm tė mbretėrisė sate.

PS 145:13 Mbretėria jote ėshtė njė mbretėri pėrjet dhe sundimi yt vazhdon brez pas brezi.

PS 145:14 Zoti pėrkrah tėrė ata qė rrėzohen dhe ngre pėrsėri nė kėmbė tėrė ata qė janė rrėzuar.

PS 145:15 Sytė e tė gjithėve shikojnė drejt teje duke pritur, dhe ti u jep atyre ushqimin nė kohėn e duhur.

PS 145:16 Ti e hap dorėn tėnde dhe plotėson dėshirėn e ēdo qėnieje tė gjallė.

PS 145:17 Zoti ėshtė i drejtė nė tė gjitha rrugėt e tij dhe dashamirės nė tė gjitha veprat e tij.

PS 145:18 Zoti ėshtė pranė gjithė atyre qė kėrkojnė, pranė gjithė atyre qė e kėrkojnė nė tė vėrtetė.

PS 145:19 Ai kėnaq dėshirėn e atyre qė kanė frikė prej tij, dėgjon britmėn dhe i shpėton.

PS 145:20 Zoti mbron tė gjithė ata qė e duan dhe do tė shkatėrrojė tė gjithė tė pabesėt.

PS 145:21 Goja ime do tė tregojė lėvdimin e Zotit, dhe ēdo qėnie do tė bekojė emrin e tij tė shenjtė pėrjetė.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase