Main Index: Albanian Bible

 

Psalms 71

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]

PS 71:1 Unė po gjej strehė te ti, o Zot, bėj qė tė mos hutohem kurrė.

PS 71:2 Nė emėr tė drejtėsisė sate, mė ēliro dhe mė shpėto; zgjate veshin tėnd ndaj meje dhe mė shpėto.

PS 71:3 Ti je pėr mua njė kėshtjellė shpėtimi, ku unė mund tė shkoj gjithnjė; ti ke urdhėruar shpėtimin tim, sepse je shkėmbi dhe kėshtjella ime.

PS 71:4 Perėndia im, mė ēliro nga dora e tė pabesit, nga dora e tė ēoroditurit dhe tė atij qė pėrdor dhunėn.

PS 71:5 Sepse ti je shpresa ime, o Zot, o Zot, besimi im qė kurse isha fėmijė.

PS 71:6 Ti ke qenė pėrkrahja ime qysh nė bark tė nėnes sime; ti mė nxore nga barku i nėnės sime; ty do tė drejtohet gjithnjė lėvdimi im.

PS 71:7 Jam bėrė pėr shumė njerėz si njė mrekulli, por ti je streha e fortė.

PS 71:8 Goja ime ėshtė plot me lėvdimet e tua dhe shpall lavdinė tėnde tėrė ditėn.

PS 71:9 Mos mė hidh poshtė nė kohėn e pleqėrisė; mos mė braktis kur forca ime po pakėsohet.

PS 71:10 Sepse armiqtė e mi flasin kundėr meje, dhe ata qė kanė ngritur pusi kundėr jetės sime thurrin komplote bashkė,

PS 71:11 duke thėnė: "Perėndia e ka braktisur; ndiqeni dhe kapeni, sepse nuk ka njeri qė ta ēlirojė".

PS 71:12 O Perėndi, mos u largo nga unė; Perėndia im, nxito tė mė ndihmosh.

PS 71:13 U ngatėrrofshin dhe u asgjesofshin kundėrshtarėt e jetės sime; u mbulofshin me poshtėrsi dhe me turp ata qė dėshėrojnė tė mė bėjnė tė keqen.

PS 71:14 Por unė do tė kem shpresa gjithnjė dhe do tė tė lėvdoj gjithnjė e mė tepėr.

PS 71:15 Goja ime do tė tregojė tėrė ditėn drejtėsinė tėnde dhe ēlirimet e tua, sepse nuk njoh numrin e tyre.

PS 71:16 Do tė thellohem nė veprat e fuqishme tė Zotit, tė Zotit, dhe do tė kujtoj drejtėsinė tėnde, vetėm tėnden.

PS 71:17 O Perėndi, ti mė ke mėsuar qė nė fėmijėri; dhe deri mė sot unė kam shpallur mrekullitė e tua.

PS 71:18 Edhe tani qė jam plakur dhe jam thinjur, o Perėndi, mos mė braktis deri sa t`i kem treguar kėtij brezi fuqinė tėnde dhe mrekullitė e tua gjithė atyre qė do tė vijnė.

PS 71:19 Edhe drejtėsia jote, o Perėndi, arrin deri nė lartėsitė e qiejve; ti ke bėrė gjėra tė mėdha. O Perėndi, kush tė pėrngjan ty?

PS 71:20 Ti, qė mė bėre tė provoj shumė fatkeqėsira, tė rėnda, do tė mė japėsh pėrsėri jetėn dhe do tė mė bėsh tė ngrihem lart nga humnerat e tokės.

PS 71:21 Ti do tė rritesh madhėshtinė time dhe do tė kthehesh tė mė ngushėllosh.

PS 71:22 Dhe unė do tė lėvdoj me harpe pėr besnikėrinė tėnde, o Perėndia im, dhe do tė kėndoj lavdet e tua me qeste, o i Shenjti i Izraelit.

PS 71:23 Buzėt e mia do tė ngazėllojnė kur do tė kėndoj lavdet e tua bashkė me shpirtin tim, qė ti ke shpenguar.

PS 71:24 Edhe gjuha ime do tė flasė tėrė ditėn pėr drejtėsinė tėnde, sepse janė turpėruar dhe janė hutuar ata qė kėrkonin tė mė bėnin tė keqen.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase