Main Index: Albanian Bible

 

Psalms 45

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]

PS 45:1 Mė burojnė nga zemra fjalė shumė tė ėmbla; unė i kėndoj mbretit poemėn time. Gjuha ime do tė jetė si pena e njė shkruesi tė shpejtė.

PS 45:2 Ti je shumė i bukur ndėr tė gjithė bijtė e njerėzve; buzėt e tua janė plot nur, prandaj Perėndia tė ka bekuar nė pėrjetėsi.

PS 45:3 Ngjeshe shpatėn nė brezin tėnd, o trim, i rrethuar nga shkėlqimi yt dhe nga madhėshtia jote,

PS 45:4 dhe nė madhėshtinė tėnde shko pėrpara mbi qerren fitimtare pėr ēėshtjen e sė vėrtetės, tė shpirtmadhėsisė dhe tė drejtėsisė, dhe dora jote e djathtė do tė tė tregojė vepra tė tmerrshme.

PS 45:5 Shigjetat e tua janė tė mprehta; popujt do tė bien poshtė teje; ato do tė hyjnė nė zemėrėn e armiqve tė mbretit.

PS 45:6 Froni yt, o Perėndi, vazhdon nė pėrjetėsi; skeptri i mbretėrisė sate ėshtė njė skeptėr drejtėsie.

PS 45:7 Ti e do drejtėsinė dhe urren mbrapshtinė; prandaj Perėndia, Perėndia yt, tė ka vajosur me vaj gėzimi pėrmbi shokėt e tu.

PS 45:8 Tėrė rrobat e tua mbajnė erė mirre, aloe dhe kasie; nga pallatet e fildishta veglat muzikore me tela tė gėzojnė.

PS 45:9 Midis zonjave tė nderit qė tė rrethojnė ka bija mbretėrish; nė tė djathtėn tėnde ėshtė mbretėresha, e zbukuruar me ar Ofiri.

PS 45:10 Dėgjo, vashė, shiko dhe vėr veshin; harro populin tėnd dhe shtėpinė e atit tėnd,

PS 45:11 dhe mbreti do tė dėshirojė me tė madhe bukurinė tėnde; bjer pėrmbys para tij, sepse ai ėshtė Zoti yt.

PS 45:12 Bija e Tiros do tė tė sjellė disa dhurata dhe tė pasurit e popullit do tė kėrkojnė favoret e tua.

PS 45:13 Tėrė shkėlqim ėshtė brenda e bija e mbretit; rrobat e saj janė tė qėndisura me ar.

PS 45:14 Atė do ta ēojnė te mbreti me rroba tė qėndisura, tė shoqėruar nga virgjėresha shoqe tė saj, qė do tė tė paraqiten ty.

PS 45:15 Ato do t`i ēojnė me gėzim dhe hare dhe do tė hyjnė nė pallatin e mbretit.

PS 45:16 Bijtė e tu do tė zėnė vendin e etėrve tė tu; ti do t`i bėsh princa pėr tėrė tokėn.

PS 45:17 Unė do tė shpall kujtimin e emrit tėnd pėr tė gjitha brezat; prandaj popujt do tė tė kremtojnė nė pėrjetėsim, pėrjetė.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase