Main Index: Albanian Bible

 

Psalms 116

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]

PS 116:1 Unė e dua Zotin, sepse ai dėgjoi zėrin tim dhe lutjet e mia.

PS 116:2 Duke qenė se e ka kthyer ndaj meje veshin e tij, unė do ta kėrkoj nė gjithė ditėt e jetės sime.

PS 116:3 Vargonjtė e vdekjes mė kishin rrethuar dhe ankthet e Sheolit mė kishin pushtuar; fatkeqėsia dhe dhembja mė kishin vėnė pėrfund.

PS 116:4 Atėherė i kėrkova ndihmė Zotit: "O Zot, tė lutem, mė shpėto".

PS 116:5 Zoti ėshtė i dhemshur dhe i drejtė, Perėndia ynė ėshtė i mėshirshėm.

PS 116:6 Zoti mbron njerėzit e thjeshtė; unė isha katandisur nė njė gjendje tė mjeruar, dhe ai mė shpėtoi.

PS 116:7 Kthehu, o shpirti im, nė prehjen tėnde, sepse Zoti tė mbushi me tė mira.

PS 116:8 Po, sepse ti ke ēliruar jetėn time nga vdekja, sytė e mi dhe lotėt dhe kėmbėt e mia nga rrėzimi.

PS 116:9 Unė do tė eci nė prani tė Zotit nė tokėn e tė gjallėve.

PS 116:10 Unė kam besuar dhe prandaj flas. Unė isha shumė i pikėlluar,

PS 116:11 dhe thoja gjatė pėrhumbjes sime: "Ēdo njeri ėshtė gėnjeshtar".

PS 116:12 Ē`do t`i jap Zotit nė kėmbim tė tė gjitha tė mirave qė mė ka bėrė?

PS 116:13 Unė do tė ngre kupėn e shpėtimit dhe do tė thėrres emrin e Zotit.

PS 116:14 Do tė plotėsoj zotimet e mia ndaj Zotit nė prani tė tė gjithė popullit tė tij.

PS 116:15 Éshtė e ēmueshme nė sytė e Zotit vdekja e tė shenjtėve tė tij.

PS 116:16 Unė jam me tė vėrtetė shėrbėtori yt, o Zot, jam shėrbėtori yt, bir i shėrbėtores sate; ti i kėpute lidhjet e mia.

PS 116:17 Unė do tė tė ofroj njė flijim falenderimi dhe do tė pėrmend emrin e Zotit.

PS 116:18 Do t`i plotėsoj zotimet e mia Zotit nė prani tė tė gjithė popullit tė tij,

PS 116:19 nė oborret e shtėpisė sė Zotit, nė mesin tėnd, o Jeruzalem. Aleluja.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase