Main Index: Albanian Bible

 

Psalms 31

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]

PS 31:1 Gjeta strehė te ti, o Zot; bėj qė unė tė mos ngatėrrohem kurrė; ēliromė pėr drejtėsinė tėnde.

PS 31:2 Ma vėr veshin, nxito tė mė ēlirosh; bėhu pėr mua njė kėshtjellė e fortė dhe njė vend i fortifikuar qė tė mė shpėtosh.

PS 31:3 Sepse ti je kėshtjella ime dhe kalaja ime; pėr hir tė emrit tėnd mė udhėhiq dhe tregomė udhėn.

PS 31:4 Nxirrmė jashtė rrjetės qė mė kanė ngritur fshehurazi, sepse ti je kėshtjella ime.

PS 31:5 Nė duart e tua unė e besoj frymėn time; ti mė shpengove, o Zot, Perėndi e sė vėrtetės.

PS 31:6 Unė i urrej ata qė kanė dėshirė pėr t`u dukur, por kam besim te Zoti.

PS 31:7 Unė do tė ngazėlloj dhe do tė kėnaqem me mirėsinė tėnde, sepse ti ke parė pikėllimin tim dhe i ke kuptuar ankthet e shpirtit tim,

PS 31:8 dhe nuk mė dorėzove nė duart e armikut, por m`i vure kėmbėt nė njė vend tė gjerė.

PS 31:9 Ki mėshirė pėr mua, o Zot, sepse jam me ankth; syri im, shpirti im dhe tė pėrbrendshmet e mia po treten nga dhembja,

PS 31:10 sepse jeta ime po mpaket nga pikėllimi dhe vitet e mia nga tė qarat; forca ime po mpaket pėr shkak tė mėkatit tim dhe kockat e mia po treten.

PS 31:11 Jam bėrė njė turp pėr tėrė armiqtė e mi, veēanėrisht pėr tė afėrmit e mi dhe njė tmer pėr tė njohurit e mi; ata qė mė shohin rrugės, ikin larg meje.

PS 31:12 Zemra e tyre mė ka harruar si tė isha njė njeri i vdekur; i pėrngjaj njė vazoje tė thyer.

PS 31:13 Sepse dėgjoi shpifjet e shumė njerėzve; rreth e qark sundon tmerri, ndėrsa ata kėshillohen midis tyre kundėr meje dhe kurdisin komplote pėr tė mė zhdukur.

PS 31:14 Por unė kam besim te ti, o Zot; kam thėnė: "Ti je Perėndia im".

PS 31:15 Ditėt e mia janė nė dorėn tėndė; ēliromė nga duart e armiqve tė mi dhe tė atyre qė mė pėrndjekin.

PS 31:16 Bėj qė tė shkelqejė fytyra jote mbi shėrbėtorin tėnd; shpėtomė pėr hir tė mirėsisė sate.

PS 31:17 O Zot, bėj qė unė tė mos jem i pėshtjelluar, pse tė kam kėrkuar; u pėshtjellofshin tė pabesėt dhe rėnēin nė heshtje nė Sheol.

PS 31:18 Mbeēin pa fjalė buzėt gėnjeshtare, qė flasin pa turp kundėr tė drejtit, me mėndjemadhėsi dhe pėrēmim.

PS 31:19 Sa e madhe ėshtė mirėsia jote qė ti u rezervon atyre qė kanė frikė nga ti, dhe qė ti pėrdor nė prani tė bijve tė njerėzve ndaj atyre qė gjejnė strehė te ti!

PS 31:20 Ti i fsheh nė strehėn e fshehtė tė pranisė sate nga grackat e njerėzve, ti i ruan nė njė ēadėr tė mbrojtur nga grindjet me fjalė.

PS 31:21 Qoftė i bekuar Zoti, sepse mė ėshtė treguar shumė dashamirės, duke mė vendosur si nė njė vend tė fortifikuar.

PS 31:22 Kurse unė, nė hutimin tim, thoja: "Mė kanė larguar nga prania jote"; por ti dėgjove zėrin e lutjeve tė mia kur tė klitha ty.

PS 31:23 Duajeni Zotin, ju, gjithė shenjtorė tė tij! Zoti i mbron besnikėt dhe i shpaguan gjerėsisht ata qė veprojnė me kryelartėsi.

PS 31:24 Qofshi tė fortė, mbarė ju qė shpresoni tek Zoti, dhe ai do ta bėjė tė patundur zemrėn tuaj.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase