Main Index: Albanian Bible

 

Psalms 103

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]

PS 103:1 Beko, shpirti im, Zotin, dhe tė gjitha ato qė janė tek unė tė bekojnė emrin e tij tė shenjtė.

PS 103:2 Beko, shpirti im, Zotin dhe mos harro asnjė nga tė mirat qė ka bėrė.

PS 103:3 Ai fal tė gjitha paudhėsitė e tua dhe shėron tė gjitha sėmundjet e tua,

PS 103:4 shpengon jetėn tėnde nga shkatėrrimi dhe tė kurorėzon me mirėsi dhe dhembshuri;

PS 103:5 ai ngop me tė mira gojėn tėnde dhe tė bėn tė ri si shqiponja.

PS 103:6 Zoti vepron me drejtėsi dhe mbron ēėshtjen e tė shtypurve.

PS 103:7 Ai i tregon Moisiut rrugėt e tij dhe bijve tė Izraelit veprat e tij.

PS 103:8 Zoti ėshtė i mėshirshėm dhe zemėrbutė, i ngadalshėm nė zemėrim dhe i madh nė mirėsi.

PS 103:9 Ai nuk grindet pėrjetė dhe nuk e ruan zemėrimin gjithnjė.

PS 103:10 Ai nuk na trajton siē e meritojnė mėkatet tona dhe nuk na dėnon nė bazė tė fajeve tona.

PS 103:11 Sepse sa tė lartė janė qiejtė mbi tokėn, aq e madhe ėshtė mirėsia e tij ndaj atyre qė kanė frikė prej tij.

PS 103:12 Sa larg ėshtė lindja nga perėndimi, aq shumė ai ka larguar nga ne fajet tona.

PS 103:13 Ashtu si njė baba ėshtė i mėshirshėm me bijtė e tij, kėshtu ėshtė i mėshirshėm Zoti me ata qė kanė frikė prej tij.

PS 103:14 Sepse ai e njeh natyrėn tonė dhe nuk harron qė ne jemi pluhur.

PS 103:15 Ditėt e njeriut janė si bari; ai lulėzon si lulja e fushės;

PS 103:16 nė qoftė se era i kalon sipėr, ai nuk ėshtė mė dhe vendi i tij nuk njihet mė.

PS 103:17 Por mirėsia e Zotit vazhdon nga pėrjetėsia nė pėrjetėsi pėr ata qė kanė frikė prej tij, dhe drejtėsia e tij pėr bijtė e bijve,

PS 103:18 pėr ata qė respektojnė besėlidhjen e tij dhe mbajnė nė mendje urdhėrimet e tij pėr t`i zbatuar nė praktikė.

PS 103:19 Zoti e ka vendosur fronin e tij nė qiejtė, dhe mbretėrimi i tij sundon mbi gjithēka.

PS 103:20 Bekoni Zotin ju, engjėj tė tij tė pushtetshėm dhe tė fortė, qė bėni atė qė thotė ai, duke iu bindur zėrit tė fjalės sė tij.

PS 103:21 Bekoni Zotin, ju, tėrė ushtritė e tij, ju, tėrė ministrat e tij, qė zbatoni vullnetin e tij.

PS 103:22 Bekoni Zotin, ju, tė gjitha veprat e tij, nė tė tėra vendet e sundimit tė tij. Shpirti im, beko Zotin!

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase