Main Index: Albanian Bible

 

Psalms 111

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]

PS 111:1 Aleluja. Unė do tė kremtoj Zotin me gjithė zemėr nė kėshillėn e tė drejtėve dhe nė kuvend.

PS 111:2 Tė mėdha janė veprat e Zotit, tė kėrkuara nga tė gjithė ata qė kėnaqen me to.

PS 111:3 Veprat e tij janė madhėshtore dhe drejtėsia e tij vazhdon pėrjetė.

PS 111:4 Ai bėn qė mrekullitė e tij tė kujtohen; Zoti ėshtė i dhemshur dhe plot mėshirė.

PS 111:5 Ai u jep ushqime atyre qė kanė frikė prej tij dhe do ta mbajė mend gjithnjė besėlidhjen e tij.

PS 111:6 Ai i tregoi popullit tė tij fuqinė e veprave tė tij, duke i dhėnė trashėgiminė e kombeve.

PS 111:7 Veprat e duarve tė tij janė e vėrteta dhe drejtėsia; tėrė urdhėrimet e tij janė tė qėndrueshme,

PS 111:8 tė patundura pėrjetė, pėr gjithnjė, tė kryera me vėrtetėsi dhe drejtėsi.

PS 111:9 Ai i dėrgoi popullit tė tij shpėtimin, ka vendosur besėlidhjen e tij pėrjetė; i shenjtė dhe i tmerrshėm ėshtė emri i tij.

PS 111:10 Frika e Zotit ėshtė zanafilla e diturisė; kanė dituri tė madhe ata qė zbatojnė nė praktikė urdhėrimet e tij; lėvdimi i tij vazhdon nė pėrjetėsi.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase