Main Index: Albanian Bible

 

Psalms 44

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]

PS 44:1 O Perėndi, e kemi dėgjuar me veshėt tona, etėrit tanė na kanė treguar veprėn qė ti ke bėrė nė ditėt e tyre nė kohėrat e lashta.

PS 44:2 Pėr t`i vendosur me dorėn tėnde ti ke shpronėsuar kombet, ke ērrėnjosur popuj pėr t`u bėrė vend atyre. Nė fakt nuk e pushtuan vendin me shpatėn e tyre dhe nuk qe krahu i tyre qė i shpėtoi, por ishte dora jote e djathtė, krahu yt dhe drita e fytyr

PS 44:3 ės sate, sepse tė pėlqenin.

PS 44:4 Ti je mbreti im, o Perėndi, qė vendos fitoret pėr Jakobin.

PS 44:5 Me anėn tėnde do tė pėrmbysim armiqtė tanė; nė emėr tėnd do tė shkelim ata qė ngrihen kundėr nesh.

PS 44:6 Sepse nuk kam besim tek harku im dhe nuk do tė jetė shpata ime ajo qė do tė mė shpėtojė.

PS 44:7 Por je ti ai qė na shpėton nga armiqtė tanė dhe qė i mbulon me turp ata qė na urrejnė.

PS 44:8 Ne do tė lėvdojmė ēdo ditė Perėndinė dhe do tė kremtojmė emrin tėnd pėrjetė. (Sela)

PS 44:9 Por ti na dėbove dhe na mbulove me turp, dhe nuk del mė me ushtritė tona.

PS 44:10 Ti ke bėrė tė kthejmė kurrizin pėrpara armikut, dhe ata qė na urrejnė na kanė grabitur.

PS 44:11 Ti na ke dhėnė si dele pėr therje dhe na ke shpėrndarė midis kombeve.

PS 44:12 Ti e ke shitur popullin tėnd pėr asgjė dhe nuk ke nxjerrė asnjė fitim nga shitja e tij.

PS 44:13 Ti na bėre pėr turp me fqinjėt tanė, u bėmė gazi dhe tallja e atyre qė rrijnė rreth nesh.

PS 44:14 Ti na ke bėrė tė jemi gazi i kombėve; pėrsa na pėrket neve, popujt tundin kokėn.

PS 44:15 Turpi im mė rri gjithmonė pėrpara, dhe fytyra ime ėshtė e mbuluar nga turpi,

PS 44:16 pėr shkak tė atij qė mė fyen dhe mė poshtėron, pėr shkak tė armikut dhe atij qė kėrkon hakmarrje.

PS 44:17 Tė tėra kėto na kanė rėnė mbi kurriz, por ne nuk kemi harruar dhe nuk kemi tradhėtuar besėlidhjen tėnde.

PS 44:18 Zemra jonė nuk ėshtė kthyer prapa dhe hapat tona nuk janė larguar nga rruga jote,

PS 44:19 por ti na ke copėtuar, duke na futur nė vende ēakejsh dhe duke na mbuluar me hijen e vdekjes.

PS 44:20 Po tė kishim harruar emrin e Perėndisė tonė dhe po t`i kishim shtrirė duart tona drejt njė perėndie tė huaj,

PS 44:21 a nuk do ta kishte zbuluar Perėndia kėtė gjė? Nė fakt ai i njeh sekretet e zemrės.

PS 44:22 Po, pėr shkakun tėnd ne vritemi ēdo ditė dhe konsiderohemi si dele.

PS 44:23 Zgjohu! Pse fle, o Zot? Ēohu, mos na kthe pėr gjithnjė.

PS 44:24 Pse e fsheh fytyrėn tėnde, dhe harron pikėllimin tonė dhe shtypjen tonė?

PS 44:25 Sepse shpirtėrat tona janė ulur deri te pluhuri dhe trupi ynė i ėshtė ngjitur tokės.

PS 44:26 Ēohu tė na ndihmosh dhe na shpėto pėr hir tė mirėsisė sate.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase