Main Index: Albanian Bible

 

Psalms 94

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]

PS 94:1 O Perėndi i hakmarrjes, o Zot, Perėndi i hakmarrjeve, shkėlqe.

PS 94:2 Ēohu, o gjykatės i tokės, dhe jepu shpėrblimin mėndjemėdhenjve.

PS 94:3 Deri kur tė pabesėt, o Zot, deri kur tė pabesėt do tė triumfojnė?

PS 94:4 Ata vjellin fjalė dhe mbajnė fjalime tė paturpshme; tė gjithė ata qė kryejnė paudhėsi flasin me arrogancė.

PS 94:5 Ata marrin nėpėr kėmbė popullin tėnd, o Zot, dhe shtypin trashėgiminė tėnde.

PS 94:6 Vrasin gruan e ve dhe tė huajin, dhe vrasin jetimėt,

PS 94:7 dhe thonė: "Zoti nuk shikon, Perėndia i Jakobit nuk kupton".

PS 94:8 Kėrkoni tė kuptoni, o njerėz tė pamend midis popullit; dhe ju budallenj, kur do tė bėheni tė zgjuar?

PS 94:9 Ai qė ka vėnė veshin, a nuk dėgjon? Ai qė ka formuar syrin, a nuk shikon?

PS 94:10 Ai qė ndreq kombet, a nuk do t`i dėnojė ata, ai qė i mėson diturinė njeriut?

PS 94:11 Zoti i njeh mendimet e njeriut dhe e di qė nuk janė veēse kotėsi.

PS 94:12 Lum ai njeri qė ti ndreq, o Zot, dhe qė ti mėson sipas ligjit tėnd,

PS 94:13 pėr t`i dhėnė prehje nė ditėt e fatkeqėsisė, deri sa t`i hapet gropa tė pabesit.

PS 94:14 Sepse Zoti nuk ka pėr tė hedhur poshtė popullin e tij dhe nuk ka pėr tė braktisur trashėgiminė e tij.

PS 94:15 Gjykimi do tė mbėshtetet pėrsėri mbi drejtėsinė, dhe tėrė ata qė janė tė drejtė nga zemra do t`i shkojnė pas.

PS 94:16 Kush do tė ngrihet nė favorin tim kundėr njerėzve tė kėqij? Kush do tė mė dalė krah kundėr atyre qė kryejnė paudhėsi?

PS 94:17 Nė qoftė se Zoti nuk do tė mė kishte ndihmuar, do tė kisha pėrfunduar shpejt nė vendin e heshtjes.

PS 94:18 Kur thashė: "Kėmba ime ngurron", mirėsia jote, o Zot, mė ka pėrkrahur.

PS 94:19 Kur njė numėr i madh shqetėsimesh mė mbysnin, pėrdėllimet e tua mė jepnin zemėr.

PS 94:20 Do tė jetė vallė aleati yt gjykata e padrejtė, qė thur padrejtėsi nė emėr tė ligjit?

PS 94:21 Ata mblidhen tok kundėr tė drejtit dhe dėnojnė gjakun e pafajshėm.

PS 94:22 Por Zoti ėshtė kėshtjella ime dhe Perėndia im ėshtė kalaja nė tė cilėn gjej strehė.

PS 94:23 Ai do tė lėshojė mbi ta ligėsinė e tyre dhe do t`i bėjė tė vdesin pėr shkak tė paudhėsisė sė tyre; Zoti, Perėndia ynė, do t`i shkatėrrojė.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase