Main Index: Albanian Bible

 

Psalms 135

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]

PS 135:1 Aleluja. Lėvdoni emrin e Zotit, lėvdojeni, o shėrbėtorė tė Zotit,

PS 135:2 qė rrini nė shtėpinė e Zotit, nė oborret e shtėpisė sė Perėndisė tonė.

PS 135:3 Lėvdoni Zotin, sepse Zoti ėshtė i mirė; i kėndoni lavde emrit tė tij, sepse ai ėshtė i dashur.

PS 135:4 Sepse Zoti ka zgjedhur pėr vete Jakobin, dhe Izraelin si thesar tė tij tė veēantė.

PS 135:5 Po, unė pranoj qė Zoti ėshtė i madh dhe qė Zoti ynė ėshtė pėrmbi tė gjitha perėnditė.

PS 135:6 Zoti bėn ē`tė dojė nė qiell dhe nė tokė, nė dete dhe nė tė gjitha humnerat.

PS 135:7 Ai i larton avujt nga skajet e tokės, prodhon vetėtimat pėr shiun, e nxjerr erėn nga depozitat e tij.

PS 135:8 Ai i goditi tė parėlindurit e Egjiptit, si tė njerėzve ashtu edhe tė kafshėve,

PS 135:9 dėrgoi shenja dhe mrekulli nė mes teje, o Egjipt, mbi Faraonin dhe mbi tė gjithė shėrbėtorėt e tij.

PS 135:10 Ai goditi kombe tė mėdha dhe vrau mbretėr tė fuqishėm:

PS 135:11 Sionin, mbretin e Amorejve, Ogun, mbretin e Bashanit, dhe tėrė mbretėritė e Kanaanit.

PS 135:12 Dhe vendet e tyre ua dhe nė trashėgimi, nė trashėgimi Izraelit, popullit tė tij.

PS 135:13 O Zot, emri yt rron pėrjetė; kujtimi yt, o Zot, brez pas brezi.

PS 135:14 Sepse Zoti do t`i sigurojė drejtėsinė popullit tė tij dhe do tė ketė mėshirė pėr shėrbėtorėt e tij.

PS 135:15 Idhujt e kombeve janė argjendi dhe ari, vepra tė dorės sė njeriut;

PS 135:16 kanė gojė por nuk flasin, kanė sy por nuk shohin,

PS 135:17 kanė veshė por nuk dėgjojnė; nuk kanė frymė nė gojėn e tyre.

PS 135:18 Tė ngjashėm me ta janė ata qė i bėjnė, kushdo qė ka besim tek ata.

PS 135:19 Shtėpi e Izraelit, bekoje Zotin; shtėpi e Aaronit, bekoje Zotin.

PS 135:20 Shtėpi e Levit, bekoje Zotin; ju qė keni frikė nga Zoti, bekojeni Zotin.

PS 135:21 Nga Sioni u bekoftė Zoti, qė banon nė Jeruzalem. Aleluja.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase