Main Index: Albanian Bible

 

Psalms 69

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]

PS 69:1 Shpėtomė, o Perėndi, se ujėrat mė kanė arritur deri nė grykė.

PS 69:2 Jam zhytur nė njė batak tė thellė dhe nuk gjej asnjė pikė mbėshtetjeje; kam arritur nė ujėra tė thella dhe rryma mė rrėmben me vete.

PS 69:3 Jam lodhur duke bėrtitur, gryka mė ėshtė tharė; sytė e mi konsumohen nė pritje tė Perėndisė tim.

PS 69:4 Ata qė mė urrejnė pa shkak janė mė tė shumtė se flokėt e mi; janė tė fuqishėm ata qė duan tė mė shkatėrrojnė dhe qė janė pa tė drejtė armiq tė mi; jam i detyruar tė kthej atė qė nuk kam vjedhur.

PS 69:5 O Perėndi, ti e di marrėzinė time dhe fajet e mia nuk tė janė fshehur.

PS 69:6 Mos u ngatėrrofshin pėr shkakun tim ata qė kanė shpresė te ti, o Zot, Zoti i ushtrive; mos u turpėrofshin pėr shkakun tim ata qė tė kėrkojnė, o Perėndi i Izraelit.

PS 69:7 Pėr hir tė dashurisė sate unė po heq njė poshtėrim dhe turpi mė mbulon fytyrėn.

PS 69:8 Unė jam i bėrė njė i huaj pėr vėllezėrit e mi dhe pėr bijtė e nėnes sime.

PS 69:9 Sepse zelli i shtėpisė sate mė ka pėrpirė dhe fyerjet e rėnda tė atij qė tė fyen kanė rėnė mbi mua.

PS 69:10 Kam qarė duke pikėlluar shpirtin tim me agjėrim, por kjo mė ka sjellė ēnderim.

PS 69:11 Kam veshur madje si rroba njė thes, por u bėra pėr ta objekt talljeje.

PS 69:12 Ata qė ulen te porta flasin pėr mua, dhe u bėra kėnga e pijanecėve.

PS 69:13 Por sa pėr mua, o Zot, lutja ime tė drejtohet ty, o Zot, nė kohė tė pranueshme; nė dhembshurinė tėnde tė madhe pėrgjigjmu, o Perėndi, nė shpėtimin tėnd tė siguruar.

PS 69:14 Mė nxirr nga bataku qė tė mos fundosem nė tė, dhe bėj qė tė ēlirohem nga ata qė mė urrejnė dhe nga ujėrat e thella.

PS 69:15 Mos mė mbuloftė rryma e ujėrave, mos mė pėrpiftė humnera dhe mos u mbylltė gryka e pusit mbi mua.

PS 69:16 Pėrgjigjmu, o Zot, sepse mirėsia jote ėshtė e ēmuar; nė dhembshuritė e tua tė mėdha sillu nga unė.

PS 69:17 Mos e fshih fytyrėn tėnde nga shėrbėtori yt, sepse jam nė ankth; nxito tė mė pėrgjigjesh.

PS 69:18 Afrohu te unė dhe mė shpjego; ēliromė nga armiqtė e mi.

PS 69:19 Ti e njeh poshtėrsinė time, turpin tim dhe ēnderimin tim; armiqtė e mi janė tė gjithė para teje.

PS 69:20 Fyerja e rėndė mė ka copėtuar zemrėn dhe jam plot hidhėrime; prita dikė qė tė mė pėrdėllentė por mė kot; prita dikė qė tė mė ngushėllonte, por nuk u paraqit asnjė.

PS 69:21 Mė dhanė pėrkundrazi vrer nė vend tė ushqimit dhe pėr tė ma shuar etjen mė dhanė pėr tė pirė uthull.

PS 69:22 U bėftė tryeza e tyre njė lak para tyre, dhe begatia e tyre njė kurth.

PS 69:23 Ju errshin sytė atyre kėshtu qė tė mos shohin mė, dhe bėj qė ijėt e tyre tė lėkunden vazhdimisht.

PS 69:24 Zbraz mbi ta zemėrimin tėnd dhe i zėntė zjarri i indinjatės sate.

PS 69:25 Banesa e tyre u shkretoftė dhe askush mos banoftė nė ēadrat e tyre,

PS 69:26 sepse pėrndjekin atė qė ti ke goditur dhe flasin me kėnaqėsi pėr dhembjen e atyre qė ti ke plagosur.

PS 69:27 Shto kėtė faj fajit tė tyre dhe mos arrifshin kurrė tė kenė pjesė nė drejtėsinė tėnde.

PS 69:28 U shofshin nga libri i jetės dhe mos u shkrofshin midis tė drejtėve.

PS 69:29 Tani jam i hidhėruar dhe i dėshpėruar; shpėtimi yt, o Perėndi, mė lartoftė.

PS 69:30 Unė do ta kremtoj emrin e Perėndisė me njė kėngė, dhe do ta madhėshtoj me lavde.

PS 69:31 Dhe kjo do t`i pėlqejė Zotit mė tepėr se njė ka o njė dem me brirė dhe thonj.

PS 69:32 Njerėzit e pėrulur do tė shohin dhe do tė gėzohen; dhe pėr ju qė kėrkoni Perėndinė, u pėrtėriftė zemra juaj.

PS 69:33 Sepse Zoti kėnaq nevojtarėt dhe nuk pėrēmon robėrit e tij.

PS 69:34 E mburrshin qiejtė dhe toka, detet dhe gjithēka lėviz nė to.

PS 69:35 Sepse Perėndia do tė shpėtojė Sionin dhe do tė rindėrtojė qytetet e Judės; atėherė ata do tė banojnė nė to dhe do t`i zotėrojnė.

PS 69:36 Dhe pasardhėsit e shėrbėtorėve tė tij do tė kenė trashėgiminė dhe ata qė e duan emrin e tij do tė banojnė aty.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase