Main Index: Albanian Bible

 

Psalms 73

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]

PS 73:1 Me siguri Perėndia ėshtė i mirė me Izraelin, me ata qė janė tė pastėr nga zemra.

PS 73:2 Por, sa pėr mua, gati gati po mė pengoheshin kėmbėt dhe pėr pak hapat e mia do tė shkisnin.

PS 73:3 Sepse i kisha zili mburravecėt, duke parė mirėqėnien e njerėzve tė kėqij.

PS 73:4 Sepse nuk ka dhembje nė vdekjen e tyre, dhe trupi i tyre ėshtė i majmė.

PS 73:5 Ata nuk po heqin si vdekatarėt e tjerė, as pėsojnė goditje si njerėzit e tjerė.

PS 73:6 Prandaj kryelartėsia i rrethon si njė gjerdan dhe dhuna i mbėshtjell si njė rrobe.

PS 73:7 Sytė u dalin jashtė nga dhjami dhe pėrfytyrimet e ēoroditura tė zemrės sė tyre vėrshojnė.

PS 73:8 Ata tallen dhe kurdisin me pabesi shtypjen, flasin me arrogancė.

PS 73:9 E drejtojnė gojėn e tyre kundėr qiellit dhe gjuha e tyre pėrshkon tokėn.

PS 73:10 Prandaj njerėzit e tyre kthehen nga ajo anė dhe pijnė me tė madhe ujėrat e tyre,

PS 73:11 dhe thonė: "Si ėshtė e mundur qė Perėndia tė dijė ēdo gjė dhe tė ketė njohuri te Shumė i Larti?".

PS 73:12 Ja, kėta janė tė pabesė; megjithatė janė gjithnjė tė qetė dhe i shtojnė pasuritė e tyre.

PS 73:13 Mė kot, pra, pastrova zemrėn time dhe i lava duart nė pafajėsinė time.

PS 73:14 Sepse jam goditur tėrė ditėn dhe jam ndėshkuar ēdo mėngjes.

PS 73:15 Sikur tė kisha thėnė: "Do tė flas edhe unė kėshtu", ja, do tė kisha mohuar brezin e bijve tė tu.

PS 73:16 Atėherė kėrkova ta kuptoj kėtė gjė, por ajo m`u duk shumė e vėshtirė.

PS 73:17 Deri sa hyra nė shenjtoren e Perėndisė dhe mora parasysh fundin e tyre.

PS 73:18 Me siguri, ti i vė nė vėnde tė rrėshqitshme dhe kėshtu i bėn qė tė bien nė shkatėrrim.

PS 73:19 Si u shkatėrruan nė njė ēast! Ata vdiqėn tė konsumuar nga tmerri!

PS 73:20 Ashtu si nė njė ėndėrr, kur zgjohesh, kėshtu edhe ti, o Zot, kur tė zgjohesh, do tė pėrbuzėsh pamjen e tyre tė kotė.

PS 73:21 Kur zemra ime acarohej dhe e ndjeja veten sikur mė shponin nga brenda,

PS 73:22 unė isha pa mend dhe pa kuptim; para teje isha si njė kafshė.

PS 73:23 Por megjithatė unė jam gjithnjė me ty; ti mė ke kapur nga dora e djathtė.

PS 73:24 Ti do tė mė udhėheqėsh me kėshillėn tėnde dhe do tė mė ēosh pastaj nė lavdi.

PS 73:25 Cilin kam nė qiell veē teje? Dhe mbi tokė nuk dėshiroj tjetėr njeri veē teje.

PS 73:26 Mishi im dhe zemra ime nuk mund tė ligėshtohen, por Perėndia ėshtė kėshtjella e zemrės sime dhe pjesa ime nė pėrjetėsi.

PS 73:27 Sepse ja, ata qė largohen prej teje do tė vdesin; ti shkatėrron tėrė ata qė, duke kurvėruar, largohen prej teje.

PS 73:28 Por sa pėr mua, e mira ėshtė t`i afrohem Perėndisė; e kam bėrė Zotin tim, Zotin, strehėn time, pėr tė treguar gjithė veprat e tua.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase