Main Index: Albanian Bible

 

Psalms 107

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]

PS 107:1 Kremtoni Zotin, sepse ai ėshtė i mirė, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė.

PS 107:2 Kėshtu thonė tė shpenguarit prej Zotit qė ai i ka ēliruar nga dora e kundėrshtarit,

PS 107:3 <add> dhe qė ka mbledhur nga vende tė ndryshme, nga lindja dhe perėndimi, nga veriu dhe nga jugu.

PS 107:4 Ata endeshin nėpėr shkretėtirė, nė vėnde tė shkretuara, dhe nuk gjenin asnjė qytet ku tė banonin.

PS 107:5 Tė uritur e tė etur, jeta e tyre po ligėshtohej.

PS 107:6 Por nė fatkeqėsitė e tyre ata i thirrėn Zotit dhe ai i ēliroi nga ankthet e tyre;

PS 107:7 dhe i ēoi nė rrugėn e drejtė, me qėllim qė tė arrinin nė njė qytet ku tė banonin.

PS 107:8 Le tė kremtojmė Zotin pėr mirėsinė e tij dhe pėr mrekullitė e tij nė dobi tė bijve tė njerėzve.

PS 107:9 Sepse ai ka ngopur shpirtin e etur dhe e ka mbushur me tė mira shpirtin e uritur.

PS 107:10 Tė tjerė rrinin nė terr dhe nė hijen e vdekjes, robėr tė pikėlluar dhe nė zinxhira,

PS 107:11 sepse ishin rebeluar kundėr fjalėve tė Perėndisė dhe i kishin pėrēmuar kėshillat e Shumė tė Lartit;

PS 107:12 prandaj ai rrėzoi zemrėn e tyre me shqetėsime; ata ranė poshtė dhe asnjeri nuk u vajti nė ndihmė.

PS 107:13 Por nė fatkeqėsinė e tyre ata i thirrėn Zotit, dhe ai i shpėtoi nga ankthet e tyre,

PS 107:14 i nxori nga terri dhe nga hija e vdekjes dhe i kėputi lidhjet e tyre.

PS 107:15 Le tė kremtojmė Zotin pėr mirėsinė e tij dhe pėr mrekullitė e tij nė dobi tė bijve tė njerėzve,

PS 107:16 sepse ai ka shembur portat prej bronzi dhe ka kėputur shufrat prej hekuri.

PS 107:17 Disa njerėz pa mend vuanin pėr sjelljen e tyre rebele dhe pėr mėkatet e tyre;

PS 107:18 ata urrenin ēdo ushqim dhe kishin arritur nė prag tė vdekjes,

PS 107:19 por nė fatkeqėsinė e tyre i thirrėn Zotit, dhe ai i shpėtoi nga ankthet e tyre.

PS 107:20 Ai dėrgoi fjalėn e tij dhe i shėroi, i shpėtoi nga gropa.

PS 107:21 Le ta kremtojmė Zotin pėr mirėsinė e tij dhe pėr mrekullitė e tij nė dobi tė bijve tė njerėzve;

PS 107:22 le tė ofrojnė flijime lėvdimi dhe le tė tregojnė veprat e tij me kėngė gėzimi.

PS 107:23 Ata qė zbresin nė det me anije dhe qė bėjnė tregėti mbi ujėrat e mėdha,

PS 107:24 shohin veprat e Zotit dhe mrekullitė e tij nė humnerat e detit.

PS 107:25 Sepse ai urdhėron dhe shkakton njė erė furtune, qė i ngre pėrpjetė valėt e detit.

PS 107:26 Ata ngjiten deri nė qiell dhe bien nė humnera; shpirti i tyre ligėshtohet nga ankthi.

PS 107:27 Atyre u merren kėmbėt dhe lėkunden si tė dehur, dhe nuk dinė mė ē`tė bėjnė.

PS 107:28 Por nė fatkeqėsitė e tyre i kėlthasin Zotit, dhe ai i shpėton nga ankthet e tyre.

PS 107:29 Ai e fashit furtunėn nė njė murmurim dhe valėt e saj pushojnė.

PS 107:30 Kur ato qetėsohen, ata gėzohen, dhe ai i ēon nė portin e dėshiruar prej tyre.

PS 107:31 Le tė kremtojmė Zotin pėr mirėsinė e tij dhe pėr mrekullitė qė bėn nė dobi tė bijve tė njerėzve;

PS 107:32 le ta lėvdojnė nė kuvendin e popullit dhe le ta lavdojnė nė kėshillin e pleqve.

PS 107:33 Ai i shndėrroni lumenjtė nė shkretėtirė dhe burimet e ujit nė vende tė thata;

PS 107:34 tokėn pjellore nė vend tė thatė pėr shkak tė sjelljes sė keqe tė banorėve tė saj.

PS 107:35 Ai e shndėrron shkretėtirėn nė liqen dhe tokėn e thatė nė burime uji.

PS 107:36 Atje ai strehon tė uriturit, dhe kėta ndėrtojnė njė qytet pėr tė banuar,

PS 107:37 mbjellin arat dhe kultivojnė vreshta qė prodhojnė njė korrje tė bollshme.

PS 107:38 Ai i bekon dhe ata shumėzohen fort, dhe ai nuk e pakėson bagėtinė e tyre.

PS 107:39 Por pastaj pakėsohen nė njė numėr tė vogėl dhe dobėsohen pėr shkak tė shtypjes, tė fatkeqėsisė dhe tė ankthit.

PS 107:40 Ai hedh pėrbuzjen mbi princat dhe i bėn qė tė enden nėpėr vende tė shkreta, ku nuk ekziston asnjė rrugė.

PS 107:41 Por e ngre nevojtarin nga varfėria dhe i shton familjet e tyre si njė kope.

PS 107:42 Njerėzit e drejtė e shohin kėtė dhe kėnaqen, por tėrė njerėzit e kėqij e mbajnė gojėn tė mbyllur.

PS 107:43 Ai qė ėshtė i urtė le t`i kėqyrė kėto gjėra dhe le tė ēmojė mirėsinė e Zotit.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase