Main Index: Albanian Bible

 

Psalms 55

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]

PS 55:1 O Perėndi, vėri veshin lutjes sime dhe ki parasysh kėrkesėn time.

PS 55:2 Dėgjo kėrkesėn time dhe pėrgjigjmu; ankohem vazhdimisht dhe rėnkoj,

PS 55:3 pėr zėrin e armikut, pėr shtypjen e tė pabesit; sepse mė bien mbi kurriz disa fatkeqėsi dhe nė zemėrimin e tyre mė ndjekin kėmba kėmbės.

PS 55:4 Zemra ime ėshtė e shqetėsuar nė trupin tim dhe tmerre qė shkaktojnė vdekjen kanė rėnė mbi mua.

PS 55:5 Frika dhe tė drithma mė kanė sulmuar dhe tmerri mė ka mposhtur.

PS 55:6 Prandaj kam thėnė: "Ah, sikur tė kisha krahė si njė pėllumb! Do tė fluturoja larg pėr tė gjetur prehje.

PS 55:7 Ja, do tė ikja larg dhe do tė qėndroja nė shkretėtirė. (Sela)

PS 55:8 Do tė shpejtoja pėr tė gjetur njė strehė nga era e furishme dhe nga furtuna".

PS 55:9 Shkatėrroji, o Zot, ngatėrro gjuhėt e tyre, sepse kam parė dhunė dhe kacafytje nė qytet.

PS 55:10 Ditėn dhe natėn sillen mbi muret e tij; brenda tij sundojnė e keqja dhe ēoroditja.

PS 55:11 Nė mes tė tij ėshtė lakmia; shtypja dhe gėnjeshtra janė tė zakonshme nė rrugėt e tij.

PS 55:12 Sepse nuk ka qenė njė armiku im qė tallej me mua, pėrndryshe do ta kisha duruar; nuk ka qenė njė qė mė urrente ai qė u ngrit kundėr meje, ndryshe do t`i isha fshehur atij.

PS 55:13 Por ke qenė ti, njė njeri si unė, shoku im dhe miku im i ngushtė.

PS 55:14 Bėnim bashkė biseda tė kėndshme dhe shkonim bashkė nė shtėpinė e Perėndisė.

PS 55:15 I zėntė befas vdekja, u ulshin tė gjallė nė Sheol, sepse nė banesat e tyre dhe nė mes tyre nuk ka veēse ligėsi.

PS 55:16 Sa pėr mua, do t`i kėrkoj ndihmė Perėndisė, dhe Zoti do tė mė shpėtojė.

PS 55:17 Nė mbrėmje, nė mėngjes dhe nė mesditė do tė ankohem dhe do tė rėnkoj, dhe ai do tė dėgjojė zėrin tim.

PS 55:18 Ai do ta shpengojė jetėn time dhe do ta sigurojė nga lufta qė bėhet kundėr meje, sepse janė tė shumtė ata qė janė ngritur kundėr meje.

PS 55:19 Perėndia do tė mė dėgjojė dhe ka pėr t`i poshtėruar, ai qė ulet si sovran gjithnjė, sepse ata nuk ndryshojnė dhe nuk kanė frikė nga Perėndia. (Sela)

PS 55:20 Ai ka shtrirė duart kundėr atyre qė jetonin nė paqe me tė, ka shkelur besėlidhjen e tij.

PS 55:21 Goja e tij ishte mė e ėmbėl se gjalpi, por nė zemėr ai kishte luftėn; fjalėt e tij ishin mė tė buta se vaji, por ishin shpata tė zhveshura.

PS 55:22 Hidh mbi Zotin barrėn tėnde, dha ai do tė tė mbajė; ai nuk do tė lejojė kurrė qė i drejti tė lėkundet.

PS 55:23 Por ti, o Perėndi, do t`i zbresėsh kėta nė pusin e humbjes; njerėzit gjakatarė dhe hileqarė nuk do tė arrijnė nė gjysmėn e ditėve tė tyre; por unė do tė kem besim te ti.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase