Main Index: Albanian Bible

 

Psalms 119

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]

PS 119:1 Lum ata qė kanė njė rrugė pa njollė dhe qė ecin me ligjin e Zotit.

PS 119:2 Lum ata qė respektojnė mėsimet e tij, qė e kėrkojnė me gjithė zemėr

PS 119:3 dhe nuk kryejnė tė keqen, por ecin nė rrugėt e tij.

PS 119:4 Ti na ke urdhėruar tė respektojmė urdhėrimet e tua me kujdes.

PS 119:5 Oh, rrugėt e mia qofshin tė qėndrueshme nė respektimin e statuteve tė tua.

PS 119:6 Atėherė nuk do tė turpėrohem, kur tė kem parasysh tė gjitha urdhėrimet e tua.

PS 119:7 Do tė tė kremtoj me zemėr tė drejtė ndėrsa mėsoj dekretet e tua tė drejta.

PS 119:8 Do tė respektoj statutet e tua, mos mė braktis plotėsisht.

PS 119:9 Si mundet njė i ri tė bėjė rrugėn e tij tė pastėr? Duke e ruajtur me fjalėn tėnde.

PS 119:10 Tė kam kėrkuar me gjithė zemėr; mos mė lėr tė devijoj nga urdhėrimet e tua.

PS 119:11 E kam ruajtur fjalėn tėnde nė zemrėn time, qė tė mos mėkatoj kundėr teje.

PS 119:12 Ti je i bekuar, o Zot, mė mėso statutet e tua.

PS 119:13 Me buzėt e mia kam numėruar tė gjitha dekretet e gojės sate.

PS 119:14 Gėzohem duke ndjekur porositė e tua, ashtu sikur tė zotėroja tėrė pasuritė.

PS 119:15 Do tė mendoj thellė mbi urdhėrimet e tua dhe do tė marrė nė konsideratė shtigjet e tua.

PS 119:16 Do tė kėnaqem me statutet e tua dhe nuk do ta harroj fjalėn tėnde.

PS 119:17 Bėji tė mirė shėrbėtorit tėnd, dhe unė do tė jetoj dhe do tė respektoj fjalėn tėnde.

PS 119:18 Hapi sytė e mi dhe unė do tė sodit mrekullitė e ligjit tėnd.

PS 119:19 Unė jam i huaji mbi dhe; mos m`i fshih urdhėrimet e tua.

PS 119:20 Shpirti im tretet nga dėshira e dekreteve tė tua nė ēdo kohė.

PS 119:21 Ti i qorton kryelartėt, qė janė tė mallkuar, sepse largohen nga urdhėrimet e tua.

PS 119:22 Hiq prej meje turpin dhe pėrbuzjen, sepse unė i kam respektuar porositė e tua.

PS 119:23 Edhe sikur princat tė ulen dhe tė flasin kundėr teje, shėrbėtori yt do tė mendohet thellė mbi ligjet e tua.

PS 119:24 Porositė e tua janė gėzimi im dhe kėshilltarėt e mi.

PS 119:25 Unė bie pėrmbys nė pluhur; mė ringjall sipas fjalės sate.

PS 119:26 Tė kam treguar rrugėt e mia, dhe ti mė je pėrgjigjur; mė mėso statutet e tua.

PS 119:27 Mė bėj qė tė kuptoj rrugėn e urdhėrimeve tė tua, dhe unė do tė mendohem thellė mbi mrekullitė e tua.

PS 119:28 Jeta ime tretet nė dhimbje; mė jep forcė sipas fjalės sate.

PS 119:29 Mbamė larg nga gėnjeshtra dhe, nė hirin tėnd, bėmė tė njohur ligjin tėnd.

PS 119:30 Kam zgjedhur rrugėn e besnikėrisė; i kam vėnė dekretet e tua para vetes.

PS 119:31 Jam i lidhur me porositė e tua; o Zot, mos lejo qė unė tė hutohem.

PS 119:32 Do tė veproj nė rrugėn e urdhėrimeve tė tua, sepse ti do tė mė zgjerosh zemrėn.

PS 119:33 Mė mėso, o Zot, rrugėn e statuteve tė tu dhe unė do ta ndjek deri nė fund.

PS 119:34 Mė jep mėnēuri dhe unė do ta ruaj ligjin tėnd; po, do ta respektoj me gjithė zemėr.

PS 119:35 Mė bėj tė ec nė rrugėn e urdhėrimeve tė tua, sepse nė to gjej kėnaqėsinė time.

PS 119:36 Pėrkule zemrėn time parimeve tė tua dhe jo lakmisė.

PS 119:37 Largoji sytė e mi nga gjėrat e kota dhe gjallėromė nė rrugėt e tua.

PS 119:38 Mbaje fjalėn tėnde shėrbėtorit tėnd, qė ka frikė nga ty.

PS 119:39 Largo nga unė fyerjet e rėnda, qė mė trėmbin, sepse dekretet e tua janė tė mira.

PS 119:40 Ja, unė dėshiroj me zjarr urdhėrimet e tua; gjallėromė nė drejtėsinė tėnde.

PS 119:41 Le tė mė arrijė shpirtmadhėsia jote, o Zot, dhe shpėtimi yt sipas fjalės sate.

PS 119:42 Kėshtu do tė mund t`i pėrgjigjem atij qė mė fyen, sepse kam besim te fjala jote.

PS 119:43 Mos hiq plotėsisht nga goja ime fjalėn e sė vėrtetės, sepse unė kam shpresė te dekretet e tua.

PS 119:44 Kėshtu do tė respektoj ligjin tėnd vazhdimisht, pėrjetė.

PS 119:45 Do tė ec nė liri, sepse kėrkoj urdhėrimet e tua.

PS 119:46 Do tė flas pėr porositė e tua para mbretėrve dhe nuk do tė turpėrohem.

PS 119:47 Do tė kėnaqem me urdhėrimet e tua, sepse i dua.

PS 119:48 Do tė ngre duart e mia drejt urdhėrimeve tė tua, sepse i dua, dhe do tė mendohem thellė mbi statutet e tua.

PS 119:49 Mbaje mend fjalėn qė i ke dhėnė shėrbėtorit tėnd, me tė cilėn me kė bėrė tė kem shpresa.

PS 119:50 Ky ėshtė pėrdėllimi im nė pikėllim, qė fjala jote mė ka dhėnė jetė.

PS 119:51 Kryelartėt mė mbulojnė me tallje, por unė nuk largohem nga ligji yt.

PS 119:52 Mbaj mend dekretet e tua tė lashta, o Zot, dhe kjo mė ngushėllon.

PS 119:53 Njė indinjatė e madhe mė pushton pėr shkak tė tė pabesėve qė braktisin ligjin tėnd.

PS 119:54 Statutet e tua kanė qenė kantikėt e mi nė shtėpinė e shtegėtimit tim.

PS 119:55 O Zot, unė kujtoj emrin tėnd natėn dhe respektoj ligjin tėnd.

PS 119:56 Kjo ndodh sepse respektoj urdhėrimet e tua.

PS 119:57 Ti je pjesa ime, o Zot, kam premtuar tė respektoj fjalėt e tua.

PS 119:58 Tė jam lutur shumė, me gjihė zemėr; ki mėshirė pėr mua sipas fjalės sate.

PS 119:59 Kam shqyrtuar rrugėt e mia dhe i kam kthyer hapat e mia ndaj urdhėrave tė tua.

PS 119:60 Pa asnjė mėdyshje nxitova tė respektoj urdhėrimet e tua.

PS 119:61 Litarėt e tė pabesėve mė kanė mbėshtjellė, por unė nuk e kam harruar ligjin tėnd.

PS 119:62 Nė mes tė natės ngrihem qė tė tė kremtoj, pėr shkak tė dekreteve tė tua tė drejta.

PS 119:63 Unė jam shok i gjithė atyre qė kanė frikė prej teje dhe i atyre qė respektojnė urdhėrimet e tua.

PS 119:64 O Zot, toka ėshtė e mbushur me mirėsinė tėnde; mė mėso statutet e tua.

PS 119:65 Ti i ke bėrė tė mira shėrbėtorit tėnd, o Zot, sipas fjalės sate.

PS 119:66 Mė mėso tė gjykoj drejt dhe tė kem njohje, sepse u besoj urdhėrimeve tė tua.

PS 119:67 Para se tė pikėllohem endesha sa andej e kėndej, por tani ndjek fjalėn tėnde.

PS 119:68 Ti je i mirė dhe bėn tė mira; mė mėso statutet e tua.

PS 119:69 Kryelartėt kanė trilluar kundėr meje, por unė do tė respektoj urdhėrimet e tua me gjithė zemėr.

PS 119:70 Zemra e tyre ėshtė e pandjeshme si dhjami; por unė kėnaqem me ligjin tėnd.

PS 119:71 Ka qenė njė e mirė pėr mua tė jem pikėlluar, qė kėshtu tė mėsoja statutet e tua.

PS 119:72 Ligji i gojės sate pėr mua ėshtė mė i ēmuar se mijėra monedha ari dhe argjendi.

PS 119:73 Duart e tua mė kanė bėrė dhe mė kanė dhėnė trajtė; mė jep zgjuarėsi qė tė mund tė mėsoj urdhėrimet e tua.

PS 119:74 Ata qė kanė frikė prej teje do tė mė shohin dhe do tė kėnaqen, sepse pata shpresė nė fjalėn tėnde.

PS 119:75 Unė e di, o Zot, qė dekretet e tua janė tė drejta, dhe qė ti mė ke hidhėruar nė besnikėrinė tėnde.

PS 119:76 Mirėsia jote qoftė pėrdėllimi im, sipas fjalės qė i ke dhėnė shėrbėtorit tėnd.

PS 119:77 Ardhshin tek unė dhemshuritė e tua tė mėdha dhe kėshtu paēa mundėsi tė jetoj, sepse ligji yt ėshtė kėnaqėsia ime.

PS 119:78 U ngatėrrofshin mėndjemėdhenjtė, sepse mė trajtojnė nė mėnyrė tė padrejtė dhe pa arsye; por unė mendohem shumė mbi urdhėrimet e tua.

PS 119:79 Le tė drejtohen tek unė ata qė kanė frikė nga ti dhe ata qė njohin urdhėrat e tua.

PS 119:80 Le tė jetė zemra ime e paqortueshme lidhur me statutet e tua, me qėllim qė unė tė mos ngatėrrohem.

PS 119:81 Shpirti im shkrihet nga dėshira e zjarrtė e shpėtimit tėnd; unė kam shpresė nė fjalėn tėnde.

PS 119:82 Sytė e mi dobėsohen duke pritur tė shkojė nė vend fjala jote, ndėrsa them: "Kur do tė mė ngushėllosh?".

PS 119:83 Ndonėse jam bėrė si njė calik i ekspozuar nė tym, nuk i kam harruar statutet e tua.

PS 119:84 Sa janė ditėt e shėrbėtorit tėnd? Kur do t`u vish hakut atyre qė mė ndjekin?

PS 119:85 Mėndjemėdhenjtė kanė hapur gropa pėr mua; ata nuk veprojnė sipas ligjit tėnd.

PS 119:86 Tėrė urdhėrimet e tua meritojnė besim; mė pėrndjekin pa tė drejtė; ndihmomė.

PS 119:87 Mė kanė eliminuar gati gati nga toka, por unė nuk i kam braktisur urdhėrimet e tua.

PS 119:88 Gjallėromė sipas mirėsisė sate, dhe unė do tė respektoj porositė e gojės sate.

PS 119:89 Gjithnjė, o Zot, fjala jote ėshtė e qėndrueshme nė qiejtė.

PS 119:90 Besnikėria jote vazhdon brez pas brezi; ti e ke vendosur tokėn dhe ajo ekziston.

PS 119:91 Qielli dhe toka ekzistojnė deri nė ditėn e sotme, sepse ēdo gjė ėshtė nė shėrbimin tėnd.

PS 119:92 Nė qoftė se ligji yt nuk do tė kishte qenė kėnaqėsia ime, do tė isha zhdukur nė pikėllimin tim.

PS 119:93 Nuk do t`i harroj kurrė urdhėrimet e tua, sepse me anė tė tyre ti mė ke dhėnė jetėn.

PS 119:94 Unė jam yti; shpėtomė, sepse kam kėrkuar urdhėrimet e tua.

PS 119:95 Tė pabesėt mė zėnė pusi qė unė tė vdes, por unė do tė mbėshtetem nė parimet e tua.

PS 119:96 Pashė caqet e ēdo gjėje tė pėrsour, por urdhėrimi yt nuk ka asnjė cak.

PS 119:97 Oh, sa shumė e dua ligjin tėnd! Ai ėshtė pėrsiatja ime gjithė ditėn.

PS 119:98 Urdhėrimet e tua mė bėjnė mė tė urtė se armiqtė e mi, sepse janė gjithnjė me mua.

PS 119:99 Kuptoj mė shumė se tė gjithė mėsuesit e mi, sepse urdhėrimet e tua janė pėrsiatja ime.

PS 119:100 Kam mė tepėr zgjuarėsi se pleqtė, sepse respektoj urdhėrimet e tua.

PS 119:101 Kam pėrmbajtur hapat e mia nga ēdo shteg i keq, pėr tė respektuar fjalėn tėnde.

PS 119:102 Nuk jam larguar nga dekretet e tua, sepse ti vetė mė ke mėsuar.

PS 119:103 Sa tė ėmbla janė fjalėt e tua nė gojėn time! Janė mė tė ėmbla se mjalti nė gojėn time.

PS 119:104 Me anė tė urdhėrimeve tė tua unė pėrfitoj zgjuarėsinė; prandaj urrej ēdo shteg falsiteti.

PS 119:105 Fjala jote ėshtė njė llambė nė kėmbėn time dhe njė dritė nė shtegun tim.

PS 119:106 Unė jam betuar dhe do ta mbaj betimin qė tė respektoj dekretet e tua tė drejta.

PS 119:107 Unė jam shumė i pikėlluar, gjallėromė, o Zot, sipas fjalės sate.

PS 119:108 O Zot, prano ofertat spontane tė gojės sime dhe mėsomė dekretet e tua.

PS 119:109 Ndonėse e kam gjithnjė shpirtin nė pėllėmbė tė dorės, nuk e harroj ligjin tėnd.

PS 119:110 Tė pabesėt mė kanė ngritur kurthe, por unė nuk jam larguar nga udhėrimet e tua.

PS 119:111 Porositė e tua janė trashėgimia ime pėrjetė; ato janė gėzimi i zemrės sime.

PS 119:112 Jam zotuar me gjithė zemėr pėr t`i zbatuar nė praktikė statutet e tua pėrjetė, deri nė fund.

PS 119:113 Unė i urrej njerėzit qė gėnjejnė, por e dua ligjin tėnd.

PS 119:114 Ti je streha ime dhe mburoja ime; unė shpresoj nė fjalėn tėnde.

PS 119:115 Largohuni, o njerėz tė kėqij, sepse unė dua tė respektoj urdhėrimet e Perėndisė tim.

PS 119:116 Mė ndihmo sipas fjalės sate, qė unė tė jetoj, dhe tė mos lejoj tė ketė hutim nė shpresėn time.

PS 119:117 Pėrforcomė dhe unė do tė shpėtoj, dhe do t`i kem gjithnjė statutet e tua pėrpara syve tė mi.

PS 119:118 Ti i hedh poshtė tė gjithė ata qė largohen nga statutet e tua, sepse mashtrimi i tyre ėshtė gėnjeshtėr.

PS 119:119 Ti zhduk si fundėrrina tėrė tė pabesėt e tokės; prandaj unė i dua porositė e tua.

PS 119:120 Mishi im dridhet i tėri nga frika jote, dhe unė kam frikė nga dekretet e tua.

PS 119:121 Unė kam bėrė atė qė ėshtė e ndershme dhe e drejtė; mos mė braktis nė duart e shtypėsve tė mi.

PS 119:122 Jepi siguri dhe mbarėsi shėrbėtorit tėnd, dhe mos lejo qė mėndjemėdhenjtė tė mė shtypin.

PS 119:123 Sytė e mi dobėsohen duke kėrkuar shpėtimin tėnd dhe fjalėn e drejtėsisė sate.

PS 119:124 Kujdesu pėr shėrbėtorin tėnd sipas mirėsisė sate dhe mėsomė statutet e tua.

PS 119:125 Unė jam shėrbėtori yt; mė jep mendje, qė tė mund tė njoh porositė e tua.

PS 119:126 Éshtė koha, o Zot, qė tė veprosh; ata kanė anuluar ligjin tėnd.

PS 119:127 Pėr kėtė arėsye unė i dua urdhėrimet e tua mė tepėr se ari; po, mė tepėr se ari i kulluar.

PS 119:128 Pėr kėtė arėsye i konsideroj tė drejta urdhėrimet e tua dhe urrej ēdo shteg tė gėnjeshtrės.

PS 119:129 Porositė e tua janė tė mrekullueshme, prandaj shpirti im i respekton.

PS 119:130 Zbulimi i fjalėve tė tua ndriēon dhe u jep mendje njerėzve tė thjeshtė.

PS 119:131 Unė hap gojėn time dhe psherėtij, nga dėshira e madhe e porosive tė tua.

PS 119:132 Kthehu nga unė dhe ki mėshirė pėr mua, ashtu si bėn me ata qė e duan emrin tėnd.

PS 119:133 Stabilizoi hapat e mia sipas fjalėve tė tua dhe mos lejo qė asnjė paudhėsi tė mė sundojė.

PS 119:134 Mė ēliro nga shtypja e njerėzve dhe unė do tė respektoj urdhėrimet e tua.

PS 119:135 Bėj qė tė shkėlqejė fytyra jote mbi shėrbėtorin tėnd dhe mė mėso statutet e tua.

PS 119:136 Rrėke lotėsh zbresin nga sytė e mi, sepse nuk respektohet ligji yt.

PS 119:137 Ti je i drejtė, o Zot, dhe dekretet e tua janė tė drejta.

PS 119:138 Ti i ke pėrcaktuar porositė e tua me drejtėsi dhe me besnikėri tė madhe.

PS 119:139 Zelli im tė tret, sepse armiqtė e mi kanė harruar fjalėt e tua.

PS 119:140 Fjala jote ėshtė e pastėr nga ēdo zgjyrė; prandaj shėrbėtori yt e do.

PS 119:141 Jam i vogėl dhe i pėrbuzur, por nuk i harroi udhėrimet e tua.

PS 119:142 Drejtėsia jote ėshtė njė drejtėsi e pėrjetshme dhe ligji yt ėshtė i vėrtetė.

PS 119:143 Ankthi dhe shqetėsimi mė kanė pushtuar, por urdhėrimet e tua janė gėzimi im.

PS 119:144 Porositė e tua janė tė drejta pėrjetė; mė jep mendje dhe unė do tė jetoj.

PS 119:145 Unė bėrtas me gjithė zemėr; pėrgjigjmu, o Zot, dhe unė do tė respektoj statutet e tua.

PS 119:146 Unė tė kėrkoj; shpėtomė, dhe do tė respektoj porositė e tua.

PS 119:147 Unė zgjohem para agimit dhe bėrtas; unė kam shpresė te fjala jote.

PS 119:148 Sytė e mi paraprijnė natėn pėr tė menduar thellė fjalėn tėnde.

PS 119:149 Dėgjo zėrin tim sipas mirėsisė sate; o Zot, gjallėromė sipas dekretit tėnd tė drejtė.

PS 119:150 Kam afėr vetes ata qė ndjekin tė keqen, por ata janė larg ligjit tėnd.

PS 119:151 Ti je afėr, o Zot, dhe tė gjitha urdhėrimet e tua janė tė vėrteta.

PS 119:152 Prej shumė kohe kam mėsuar urdhėrimet e tua, tė cilat i ke vendosur pėrjetė.

PS 119:153 Merr parasysh pikėllimin tim dhe mė ēliro, sepse nuk e kam harruar ligjin tėnd.

PS 119:154 Mbro ēėshtjen time dhe mė shpengo; mė gjallėro sipas fjalės sate.

PS 119:155 Shpėtimi ėshtė larg nga tė pabesėt, sepse ata nuk kėrkojnė statutet e tua.

PS 119:156 Dhemshuritė e tua janė tė mėdha, o Zot; mė gjallėro sipas dekreteve tė tua tė drejta.

PS 119:157 Persekutuesit e mi dhe armiqtė e mi janė tė shumtė; por unė nuk largohem nga porositė e tua.

PS 119:158 I pashė tė pabesėt dhe i urrej, sepse nuk respektojnė fjalėn tėnde.

PS 119:159 Ki parasysh sa i dua urdhėrimet e tua! O Zot, gjallėromė sipas mirėsisė sate.

PS 119:160 Shuma e fjalės sate ėshtė e vėrteta; dhe tė gjitha dekretet e tua tė drejta qėndrojnė pėrjetė.

PS 119:161 Princat mė pėrndjekin pa arėsye, por zemra ime ka shumė frikė nga fjala jote.

PS 119:162 Unė ndjej njė gėzim tė madh nė fjalėn tėnde, ashtu si ai qė gjen njė plaēkė tė madhe.

PS 119:163 Urrej dhe s`e shoh dot me sy gėnjeshtrėn, por e dua ligjin tėnd.

PS 119:164 Tė lėvdoj shtatė herė nė ditė pėr dekretet e tua tė drejta.

PS 119:165 Paqe tė madhe kanė ata qė e duan ligjin tėnd, dhe nuk ka asgjė qė mund t`i rrėzojė.

PS 119:166 O Zot, unė shpresoj nė shpėtimin tėnd dhe i zbatoj nė praktikė urdhėrimet e tua.

PS 119:167 Unė kam respektuar porositė e tua dhe i dua me tė madhe.

PS 119:168 Kam respektuar urdhėrimet e tua dhe porositė e tua, sepse tė gjitha rrugėt janė para teje.

PS 119:169 Le tė arrijė deri te ti britma ime, o Zot; me jep mendja sipas fjalės sate.

PS 119:170 Le tė arrijė deri te ti lutja ime, ēliromė sipas fjalės sate.

PS 119:171 Buzėt e mia do tė pėrhapin lavde, me qėllim qė ti tė mė mėsosh statutet e tua.

PS 119:172 Gjuha ime do tė shpallė fjalėn tėnde, sepse tėrė urdhėrimet e tua janė tė drejta.

PS 119:173 Dora jote mė ndihmoftė, sepse unė kam zgjedhur urdhėrimet e tua.

PS 119:174 Unė dėshiroj me zjarr shpėtimin tėnd, o Zot, dhe ligji yt ėshtė gėzimi im.

PS 119:175 Le tė kem mundėsi tė jetoj qė tė tė lėvdoj, dhe le tė mė ndihmojnė dekretet e tua.

PS 119:176 Unė po endem si njė dele e humbur. Kėrko shėrbėtorin tėnd, sepse unė nuk i harroi urdhėrimet e tua.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase