Main Index: Albanian Bible

 

Psalms 85

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]

PS 85:1 O Zot, ti ke qenė i mbarė pėr tokėn tėnde dhe e ke kthyer Jakobin nga robėria.

PS 85:2 Ti ke falur paudhėsinė e popullit tėnd dhe ke mbuluar tėrė mėkatet e tyre. (Sela)

PS 85:3 Ti ke larguar gjithė indinjatėn tėnde dhe ke lėnė mėnjanė zemėrimin tėnd tė zjarrtė.

PS 85:4 Na pėrtėri, o Perėndi i shpėtimit tonė, dhe jepi fund indinjatės sate kundėr nesh.

PS 85:5 A do tė mbetesh i zemėruar me ne pėrjetė? A do ta vazhdosh zemėrimin tėnd brez pas brezi?

PS 85:6 A nuk do tė na japėsh pėrsėri jetėn, me qėllim qė populli yt tė mund tė gėzohet te ti?

PS 85:7 Tregona, o Zot, mirėsinė tėnde dhe falna shpėtimin tėnd.

PS 85:8 Una kam pėr tė dėgjuar atė qė Perėndia, Zoti, ka pėr tė thėnė; me siguri ai do t`i flasė pėr paqe popullit tė tij dhe shenjtorėve tė tij, por nuk do tė lejojė qė ata tė jetojnė pėrsėri si njerėz pa mend.

PS 85:9 Me siguri shpėtimi i tij ėshtė afėr atyre qė kanė frikė prej tij, sepse lavdia e tij mund tė banojė nė vendin tonė.

PS 85:10 Mirėsia dhe e vėrteta u takuan; drejtėsia dhe paqja janė puthur njera me tjetrėn.

PS 85:11 E vėrteta do tė mbijė nga toka dhe drejtėsia do tė shikojė nga qielli.

PS 85:12 Po, Zoti do tė japė atė qė ėshtė e mirė, dhe toka jonė do tė prodhojė frytin e saj.

PS 85:13 Drejtėsia do tė ecė para tij dhe do tė pėrgatisė udhėn pėr hapat e tij.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase