Main Index: Albanian Bible

 

Psalms 50

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]

PS 50:1 Perėndia i plotfuqishėm, Zoti ka folur dhe ka thirrur nė mbledhje gjithė dheun, nga lindja nė perėndim.

PS 50:2 Nga Sioni, pėrsosmėri e bukurisė, Perėndia shkėlqen.

PS 50:3 Perėndia ynė do tė vijė dhe nuk do tė rijė nė heshtje; do tė paraprihet nga njė zjarr shkatėrrimtar dhe rreth tij do tė ketė njė furtunė tė madhe.

PS 50:4 Ai do tė thėrresė qiejtė nga lart dhe tokėn pėr tė gjykuar popullin e tij,

PS 50:5 dhe do tė thotė: "Mblidhni shenjtorėt e mi, qė kanė lidhur njė besėlidhje me mua me anė tė flijimit".

PS 50:6 Dhe qiejtė do tė shpallin drejtėsinė e tij, sepse vetė Perėndia ėshtė gjykatėsi. (Sela)

PS 50:7 "Dėgjo, o populli im, dhe unė do tė flas; dėgjo, o Izrael, dhe unė do tė dėshmoj kundėr teje. Unė jam Perėndia, Perėndia yt.

PS 50:8 Nuk do tė tė qortoj pėr flijimet e tua as pėr olokaustet e tua qė mė rrijnė gjithnjė pėrpara.

PS 50:9 Nuk do tė marr asnjė dem nga shtėpia jote dhe asnjė cjap nga vathėt e tua.

PS 50:10 Tė mia janė nė fakt tėrė kafshėt e pyllit; imja ėshtė bagėtia qė ndodhet me mijėra ndėr male.

PS 50:11 I njohim tėrė zogjtė e maleve; dhe tė gjitha ato qė lėvizin nė fushat janė tė miat.

PS 50:12 Po tė kisha uri, nuk do ta thoja; sepse bota dhe sa ajo pėrmban janė tė miat.

PS 50:13 A ha unė vallė mish demi ose a pi gjak cjapi?

PS 50:14 Dhuroji Perėndisė flijime lėvdimi dhe plotėso zotimet e tua qė i ke bėrė Shumė tė Lartit.

PS 50:15 Kėrkomė ditėn e fatkeqėsisė, unė do tė tė ēliroj dhe ti do tė mė lėvdosh".

PS 50:16 Por tė pabesit Perėndia i thotė: "Ēfarė tė drejte ke ti tė pėrmėndėsh statutet e mia dhe tė kesh mbi buzėt e tua besėlidhjen time,

PS 50:17 ti qė e urren korrigjimin dhe i hedh pas kurrizit fjalėt e mia?

PS 50:18 Nė rast se sheh njė vjedhės, bashkohesh me tė me gjithė qejf, dhe bėhesh shok i atyre qė shkelin kurorėn.

PS 50:19 Ti gojėn ia lė sė keqes dhe gjuha jote kurdis mashtrime.

PS 50:20 Ti ulesh, flet kundėr vėllait tėnd dhe shpif kundėr birit tė nėnės sate.

PS 50:21 Ti i ke bėrė kėto gjėra dhe unė kam heshtur; ti ke menduar qė unė jam krejt i ngjashėm me ty. Por unė do tė tė pėrgjigjem dhe do tė vė ēdo gjė para syve tė tu.

PS 50:22 Tani kuptoni kėtė gjė ju qė harroni Perėndinė, qė unė tė mos ju bėjė copė-copė dhe askush tė mos ju ēlirojė dot.

PS 50:23 Ai qė ofron flijime lėvdimi mė pėrlėvdon dhe atij qė sillet drejt do t`i tregoj shpėtimin e Perėndisė".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase