Main Index: Albanian Bible

 

Isaiah 61

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66]

IS 61:1 Fryma e Zotit, Zoti ėshtė mbi mua, sepse Zoti mė ka vajosur pėr t`u dhėnė njė lajm tė mirė tė pėrulurve; mė ka dėrguar tė lidh plagėn e atyre qė e kanė zemrėn tė thyer, tė shpall ēlirimin e atyre

IS 61:2 tė shpall vitin e hirit tė Zotit dhe ditėn e hakmarrjes tė Perėndisė tonė, pėr tė ngushėlluar tėrė ata qė pikėllohen,

IS 61:3 pėr t`u dhėnė gėzim atyre qė pikėllohen nė Sion, pėr t`u dhėnė atyre njė diademė nė vend tė hirit, vajin e gėzimit nė vend tė zisė, mantelin e lavdėrimit nė vend tė njė fryme tė ligėshtuar, me qėllim qė tė quhen lisa tė drejtėsisė mbjellja e Zotit, pėr tė paraqitur lavdinė e tij.

IS 61:4 Ata do tė rindėrtojnė rrėnojat e vjetra, do tė rimėkėmbin vendet qė janė shkretuar nė tė kaluarėn, do tė restaurojnė qytetet e shkretuara dhe tė shkatėrruara prej shumė brezash.

IS 61:5 Tė huajtė do tė vijnė tė kullosin kopetė tuaja, bijtė e tė huajit do tė jenė bujq tuaj dhe vreshtarė tuaj.

IS 61:6 Por ju do tė quheni "priftėrinj tė Zotit" dhe do tė quheni "ministra tė Perėndisė tonė". Ju do tė gėzoni pasuritė e kombeve, dhe lavdia e tyre do tė kalojė te ju.

IS 61:7 Nė vend tė turpit tuaj do tė keni njė nderim tė dyfishtė; nė vend tė hutimit do tė ngazėllojnė nė trashėgiminė e tyre. Prandaj nė vendin e tyre do tė zotėrojnė dyfishin dhe do tė kenė njė ngazėllim tė pėrjetshėm.

IS 61:8 Sepse unė, Zoti, e dua drejtėsinė, urrej vjedhjennė olokaust: unė do t`u jap atyre me besnikmėri shpėrblimin dhe do tė bėj me ta njė besėlidhje tė pėrjetshme.

IS 61:9 Pasardhėsit e tyre do tė jenė tė njohur ndėr kombet dhe brezi i tyre ndėr popuj; tėrė ata qė do t`i shohin do t`i njohin, sepse ata janė njė fis i bekuar nga Zoti.

IS 61:10 Unė do tė gėzohem shumė tek Zoti, shpirti im do tė kremtojė Perėndinė tim, sepse mė ka veshur me rrobat e shpėtimit, mė ka mbuluar me mantelin e drejtėsisė, ashtu si njė dhėndėr qė vė njė diademė, si njė nuse qė zbukurohet me xhevahiret e saj.

IS 61:11 Prandaj, ashtu si toka bėn qė tė rritet bimėsia e saj dhe kopshti bėn qė tė mbijė atė qė ėshtė mbjellė, po kėshtu Zoti, Zoti, do tė bėjė qė tė mbijė drejtėsia dhe lėvdimi pėrpara tėrė kombeve.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase