Main Index: Albanian Bible

 

Isaiah 37

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66]

IS 37:1 Kur mbreti Ezekia dėgjoi kėtė, grisi rrobat, u mbulua me njė thes dhe hyri nė shtėpinė e Zotit.

IS 37:2 Pastaj dėrgoi Eliakimin, prefektin e pallatit, Shebnaun, sekretarin, dhe priftėrinjtė mė tė vjetėr tė mbuluar me thasė te profeti Isaia, bir i Amotsit,

IS 37:3 tė cilėt i thanė: "Kėshtu thotė Ezekia: Kjo ditė ėshtė njė ditė ankthi, ndėshkimi dhe turpi, sepse fėmijėt janė duke lindur, por nuk ka forcė pėr t`i pjellė.

IS 37:4 Ndofta Zoti, Perėndia yt, ka dėgjuar fjalėt e Rabshakehut, qė mbreti i Asirisė, zoti i tij, ka dėrguar pėr tė fyer Perėndinė e gjallė, dhe do ta ndėshkojė pėr shkak tė fjalėve qė Zoti, Perėndia yt, ka dėgjuar. Larto, pra, njė lutje pėr kusurin qė mbetet akoma".

IS 37:5 Kėshtu shėrbėtorėt e mbretit Ezekia shkuan te Isaia.

IS 37:6 Dhe Isaia u tha atyre: "Kėtė do t`i thoni zotit tuaj: Kėshtu thotė Zoti: Mos ki frikė pėr shkak tė fjalėve qė dėgjove, me tė cilat shėrbėtorėt e mbretit tė Asirisė mė kanė fyer.

IS 37:7 Ja, unė do tė dėrgoj pėrmbi tė njė frymė dhe, sa tė dėgjojė njė lajm, do tė kthehet nė vendin e tij dhe nė vendin e tij do ta rrėzoj me shpatė".

IS 37:8 Kėshtu Rabshakehu u kthye dhe e gjeti mbretin e Asirisė qė po rrethonte Libnahun, sepse kishte mėsuar qė mbreti ishte nisur nga Lakishi.

IS 37:9 Atėherė mbreti i Asirisė dėgjoi tė thuhet pėr Tirhakahun, mbretin e Etiopisė: "Ka dalė pėr tė luftuar kundėr teje". Sa dėgjoi kėtė, ai i dėrgoi lajmėtarėt Ezekias, duke i thėnė:

IS 37:10 "Do t`i thoni kėshtu Ezekias, mbretit tė Judės: Mos lėr qė Perėndia yt tė cilit i beson tė tė mashtrojė duke tė thėnė: "Jeruzalemi nuk do jepet nė duart e mbretit tė Asirisė".

IS 37:11 Ja, ti dėgjove ato qė mbreti i Asirisė u ka bėrė gjithė vendeve tė tjera, duke vendosur shkatėrrimin e tyre. A do tė mund tė shpėtoje vetėm ti?

IS 37:12 A kanė ēliruar vallė mbretėrit e kombeve ato qė etėrit e mi kanė shkatėrruar: Gozanin, Haranin, Retsefin dhe bijtė e Edenit qė ishin nė Telasar?

IS 37:13 Ku janė mbreti i Hamathit, mbreti i Arpadit dhe mbreti i qytetit tė Sefarvaimit, tė Henas dhe tė Ivahut?".

IS 37:14 Ezekia e mori letrėn nga duart e lajmėtarėve dhe e lexoi; pastaj u ngjit nė shtėpinė e Zotit dhe e shpalosi para Zotit.

IS 37:15 Pastaj Ezekia iu lut Zotit, duke thėnė:

IS 37:16 "O Zot i ushtrive, Perėndi i Izraelit qė ulesh midis kerubinėve, ti je Perėndia, ti vetėm, i tė gjitha mbretėrive tė tokės; ti ke bėrė qiejtė dhe tokėn.

IS 37:17 Vėr veshin, o Zot, dhe dėgjo; hap sytė, o Zot, dhe shiko. Dėgjo tėrė fjalėt qė Senakeribi ka dėrguar tė thotė pėr tė fyer Perėndinė e gjallė.

IS 37:18 Nė tė vėrtetė, o Zot, mbretėrit e Asirisė kanė shkatėrruar tė gjitha kombet dhe vendet e tyre,

IS 37:19 dhe kanė hedhur nė zjarr perėnditė e tyre, sepse kėto nuk ishin perėndi, por vepėr e duarve tė njeriut, dru e gur; pėr kėtė arsye i kanė shkatėrruar.

IS 37:20 Por tani, o Zot, Perėndia ynė, na ēliro nga duart e tij, me qėllim qė tė gjitha mbretėritė e tokės tė njohin qė ti vetėm je Zoti".

IS 37:21 Atėherė Isaia, bir i Amotsit, i ēoi fjalė Ezekias: "Kėshtu thotė Zoti, Perėndia i Izraelit: Me qenė se ti mė je lutur pėrsa i pėrket Senakeribit, mbretit tė Asirisė,

IS 37:22 kjo ėshtė fjala qė Zoti ka shqiptuar kundėr tij: Virgjėresha, bijė e Sionit, tė pėrēmon dhe tallet me ty; e bija e Jeruzalemit tund kokėn prapa teje.

IS 37:23 Cilin ke poshtėruar dhe fyer? Kundėr kujt ke ngritur zėrin dhe nė mėnyrė arrogante sytė e tu? Kundėr tė Shenjtit tė Izraelit.

IS 37:24 Me anė tė shėrbėtorėve tė tu ke poshtėruar Zotin dhe ke thėnė: "Me morinė e qerreve tė mia u ngjita nė majė tė maleve, nė skajet e Libanit. Do tė rrėzoj kedrat e tij mė tė lartė dhe qiparisat e tij mė tė bukur; do tė arrij lartėsinė e tij mė tė largėt, pyllin e tij mė tė harlisur.

IS 37:25 Kam gėrmuar dhe kam pirė ujė; me tabanin e kėmbėve tė mia kam tharė tė gjitha lumenjtė e Egjiptit".

IS 37:26 A nuk ke dėgjuar vallė se prej shumė kohe e kam pėrgatitur kėtė gjė, planin e kam pėrgatitur qysh nga kohėt e vjetra? Tani kam bėrė qė tė ndodhė kjo: qė ti t`i kthesh nė njė grumbull gėrmadhash qytetet e fortifikuara.

IS 37:27 Prandaj banorėt e tyre, tė cilėt s`kanė forca, ishin tė trembur dhe tė hutuar; ishin si bari i fushave, si bari i vogėl jeshil, si bari i ēative, i cili digjet para se tė rritet.

IS 37:28 Por unė e njoh banesėn tėnde, hyrjen dhe daljen tėnde, madje edhe zemėrimin tėnd tė madh kundėr meje.

IS 37:29 Duke qenė se je zemėruar shumė kundėr meje dhe paturpėsia jote ka arritur te veshėt e mi, do tė vė unazėn time nė flegrat e hundėve, frerin tim nė gojė dhe do tė tė kthej nė rrugėn nga ke ardhur.

IS 37:30 Dhe kjo do tė jetė shenja pėr ty; sivjet do tė hani atė qė rritet vetvetiu, vitin e dytė atė qė rritet po nga ky burim; por vitin e tretė do tė mbillni dhe do tė korrni, do tė mbillni vreshta dhe do tė hani frytin e tyre.

IS 37:31 Dhe pjesa qė mbetet e shtėpisė sė Judės qė do tė shpėtojė do tė vazhdojė tė vėrė rrėnjė poshtė dhe tė bėjė fryte lart.

IS 37:32 Sepse nga Jeruzalemi do tė dalė mbetje dhe nga mali i Sionit ata qė kanė shpėtuar. Zelli i Zotit tė ushtrive do ta bėjė kėtė".

IS 37:33 Prandaj kėshtu thotė Zoti kundėr mbretit tė Asirisė: "Ai nuk do tė hyjė nė kėtė qytet as ka pėr tė hedhur ndonjė shigjetė, nuk do t`i dalė pėrpara me mburoja as ka pėr tė ndėrtuar ndonjė ledh kundėr tij.

IS 37:34 Ai do tė kthehet nėpėr atė rrugė nga ka ardhur dhe nuk do tė hyjė nė kėtė qytet", thotė Zoti.

IS 37:35 "Sepse unė do ta mbroj kėtė qytet pėr ta shpėtuar, pėr hirin tim dhe pėr hir tė Davidit, shėrbėtorit tim".

IS 37:36 Pastaj engjėlli i Zotit doli dhe goditi nė kampin e Asirėve njėqind e tetėdhjetė e pesė mijė njerėz; dhe kur njerėzit u ēuan nė mėngjes, ja, tė gjithė ishin kufoma.

IS 37:37 Atėherė Senakeribi, mbret i Asirisė, ngriti ēadrat, u nis dhe u kthye nė shtėpi dhe mbeti nė Niniv.

IS 37:38 Dhe ndodhi qė, ndėrsa ai po adhuronte nė tempullin e perėndisė sė tij Nisrok, bijtė e tij Adramalek dhe Sharetser e vranė me shpatė; pastaj u strehuan nė vendin e Araratit. Nė vend tė tij mbretėroi i biri, Esarhadoni.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase