Main Index: Albanian Bible

 

Isaiah 15

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66]

IS 15:1 Profecia mbi Moabin. Ar-Moabi ėshtė shkretuar natėn dhe ėshtė shkatėrruar. Po, Kir-Moabi ėshtė shkretuar natėn dhe ėshtė shkatėrruar.

IS 15:2 Éshtė ngjitur nė tempull dhe nė Didon, nė vendet e larta, pėr tė qarė; Moabi ngre njė vajtim pėr Nebin dhe Medebėn; tė gjitha kokat janė rruar, tė gjitha mjekrat janė prerė.

IS 15:3 Nė rrugėt e tij ata vishen me thasė, mbi ēatitė dhe nė sheshet gjithkush ankohet dhe qan me tė madhe.

IS 15:4 Heshboni dhe Elealehu kėlthasin, klithma e tyre dėgjohet deri nė Jahats; prandaj luftėtarėt e Moabit nxjerrin klithma dhembjeje; shpirti i tij drithėrohet.

IS 15:5 Zemra ime vajton pėr Moabin, tė ikurit e tė cilit arrijnė deri nė Tsoar, si njė mėshqerrė trevjeēare. Po, ata e marrin duke qarė tė pėrpjetėn e Luhithit dhe nxjerrin britma shkatėrrimi nė rrugėn e Horonaimit;

IS 15:6 sepse ujėrat e Nimrimit janė njė shkretim, bari ėshtė tharė, bari i njomė ėshtė zhdukur; nuk gjelbėron mė asgjė.

IS 15:7 Prandaj pasuritė qė i kanė grumbulluar dhe gjėrat qė kanė mbledhur i ēojnė matanė pėrroit tė shelgjeve.

IS 15:8 Britmat jehojnė nėpėr gjithė territorin e Moabit, klithma e tij arrin deri nė Eglaim, klithma e tij arrin deri nė Beer-Elim.

IS 15:9 Ujėrat e Dimonit janė plot me gjak, sepse do t`i shkaktoj Dimonit tė kėqija tė tjera: njė luan pėr ata qė shpėtuan nga Moabi dhe pėr ata qė kanė mbetur nė vend.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase