Main Index: Albanian Bible

 

Isaiah 21

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66]

IS 21:1 Profecia kundėr shkretėtirės sė detit. Ashtu si shakullimat kalojnė me tė shpejtė nėpėr Negev, kėshtu njė pushtues vjen nga shkretėtira, nga njė vend i tmerrshėm.

IS 21:2 Njė vegim i tmerrshėm m`u shfaq: i pabesi vepron me pabesi dhe shkatėrruesi shkatėrron. Dil, o Elam. Rrethoje, o Medi! Bėra qė tė pushojė ēdo rėnkim tė tij.

IS 21:3 Pėr kėtė arsye ijėt e mia mė dhėmbin shumė, mė zunė dhembjet si tė prerat e njė gruaje qė lind; jam i tronditur nga sa dėgjova, jam i tmerruar nga sa pashė.

IS 21:4 Zemra ime e ka humbur, tmerri mė ka zėnė; nata qė aq shumė e dėshiroja ėshtė bėrė llahtarė pėr mua.

IS 21:5 Ndėrsa po shtrohet tryeza, bėhet rojė mbi kullėn vėzhgimit hahet dhe pihet. "Ēohuni, o krerė, dhe vajosni mburojat".

IS 21:6 Sepse kėshtu mė ka thėnė Zoti: "Shko, vėr njė roje qė tė njoftojė atė qė shikon".

IS 21:7 Ajo pa qerre dhe ēifte kalorėsish, disa prej tė cilėve kishin hipur mbi gomarė dhe tė tjerė mbi deve, dhe i vėzhgoi me kujdes, me shumė kujdes.

IS 21:8 Pastaj bėrtiti si njė luan: "O Zot, ditėn unė rri gjithnjė mbi kullėn e vėzhgimit, dhe ēdo natė rri mė kėmbė te vendroja ime.

IS 21:9 Dhe ja po vijnė disa qerre dhe ēifte kalorėsish". Atėherė ajo nisi tė flasė pėrsėri: "Ra, ra Babilonia"! Tė gjitha shėmbėlltyrat e gdhendura tė perėndive tė saj janė pėr tokė tė copėtuara.

IS 21:10 O populli im, atė qė kam shirė dhe shkelur nė lėmin tim, atė qė kam dėgjuar nga Zoti i ushtrive, Perėndia i Izraelit, unė ta kam njoftuar!".

IS 21:11 Profecia kundėr Dumahut. Mė bėrtasin nga Seiri: "Roje, nė ē`pikė ka arritur nata? Roje, nė ē`pikė ka arritur nata?".

IS 21:12 Roja pėrgjigjet: "Vjen mėngjesi, pastaj edhe nata. Nė rast se doni tė pyesni, pyesni, pra; kthehuni, ejani".

IS 21:13 Profecia kundėr Arabisė. Do ta kaloni natėn nė pyjet e Arabisė, o karvanė tė Dedamitėve.

IS 21:14 I dilni para tė eturit duke i sjellė ujė, o banorė tė vendit tė Temas; i kanė dalė pėrpara ikanakut me bukėn e tyre.

IS 21:15 Sepse ata ikin para shpatave, para shpatės sė zhveshur, para harkut tė nderur, para tėrbimit tė betejės.

IS 21:16 Sepse kėshtu mė ka thėnė Zoti: "Pėr njė vit, ashtu si viti i njė argati me mėditje, tėrė lavdia e Kedarit do tė zhduket;

IS 21:17 dhe ajo qė do tė mbetet nga numri i harkėtarėve, njerėzit trima tė bijve tė Kedarit, do tė jetė njė gjė e vogėl, sepse ka folur Zoti, Perėndia i Izraelit".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase