Main Index: Albanian Bible

 

Isaiah 54

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66]

IS 54:1 Ngazėllo, o shterpė, qė nuk lindje; shpėrthe nė britma tė larta gėzimi, ti qė nuk provoje dhembjet e lindjes! Sepse fėmijėt e sė shkretės do tė jenė mė tė shumtė se fėmijėt e gruas sė martuar, thotė Zoti.

IS 54:2 Zgjero vendin e ēadrės sate dhe fletėt e banesave tė tua le tė shtrihen pa kursim; zgjati litarėt e tu dhe pėrforco kunjat e tu,

IS 54:3 sepse do tė shtrihesh nė tė djathtė dhe nė tė majtė; pasardhėsit e tu do tė zotėrojnė kombet dhe do tė popullojnė qytetet e shkretuara.

IS 54:4 Mos u frikėso, sepse nuk do tė ngatėrrohesh; mos ki turp, sepse nuk do tė skuqesh; do tė harrosh madje turpin e rinisė sate dhe nuk do ta kujtosh mė ēnderimin e vejėrisė sate.

IS 54:5 Sepse krijuesi yt ėshtė dhėndri yt; emri i tij ėshtė Zoti i ushtrive; Ēliruesi yt ėshtė i Shenjti i Izraelit, i quajtur Perėndi i tėrė tokės.

IS 54:6 Sepse Zoti tė ka thirrur si njė grua tė braktisur dhe tė pikėlluar nė frymėn e saj, si nusja e rinisė qė ėshtė pėrzėnė, thotė Perėndia yt.

IS 54:7 Tė kam braktisur pėr njė ēast tė shkurtėr, por me dhembshuri tė pamasė do tė tė mbledh.

IS 54:8 Nė njė shpėrthim zemėrimi tė kam fshehur pėr njė ēast fytyrėn time, por me njė dashuri tė pėrjetshme do tė kem dhembshuri pėr ty, thotė Zoti, Ēliruesi yt.

IS 54:9 Pėr mua ky do tė jetė njė fakt si ujėrat e Noeut; ashtu siē u betova qė ujėrat e Noeut nuk do tė mbulonin mė tokėn, kėshtu betohem qė nuk do tė zėmėrohem mė me ty dhe nuk do tė tė kėrcėnoj mė.

IS 54:10 Edhe sikur malet tė zhvendoseshin dhe kodrat tė luanin nga vendi, dashuria ime nuk do tė largohet prej teje as besėlidhja e paqes nuk do tė hiqet, thotė Zoti, qė ka dhėmbshuri pėr ty.

IS 54:11 O e pikėlluar, e rrahur nga stuhia, e pangushėlluar, unė do tė ngallmoj gurėt e tu tė ēmuar nė antimon dhe do tė tė themeloj mbi safirėt.

IS 54:12 Do t`i bėjė bedenat e tu prej rubinėsh, portat e tua prej xhevairi dhe tėrė rrethimin tėnd prej gurėsh tė ēmuar.

IS 54:13 Tėrė bijtė e tu do tė mėsohen nga Zoti dhe e madhe ka pėr tė qenė paqja e bijve tė tu.

IS 54:14 Ti do tė vendosesh ngultas nė drejtėsi; do tė jesh larg nga shtypja, sepse nuk duhet tė trėmbesh mė edhe nga tmerri, sepse nuk do tė tė afrohet mė ty.

IS 54:15 Ja, edhe mund tė mblidhen kundėr teje, por kjo nuk do tė jetė nga ana ime. Cilido qė do tė mblidhet kundėr teje, do tė rrėzohet para teje.

IS 54:16 Ja, unė kam krijuar kovaēin qė i fryn prushit tė zjarrit dhe nxjerr prej tij njė vegėl pėr punėn e tij, dhe kam krijuar shkatėrruesin pėr tė prishur.

IS 54:17 Asnjė armė e sajuar kundėr teje nuk do tė ketė sukses, dhe ēdo gjuhė qė do tė ngrihet tė gjykojė kundėr teje, ti do ta dėnosh. Kjo ėshtė trashėgimia e shėrbėtorėve tė Zotit dhe drejtėsia e tyre vjen nga unė", thotė Zoti.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase