Main Index: Albanian Bible

 

Isaiah 55

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66]

IS 55:1 "O ju tė gjithė qė keni etje, ejani tek ujėrat, dhe ju qė nuk keni para ejani, blini dhe hani! Ejani, blini pa para dhe pa paguar verė dhe qumėsht!

IS 55:2 Pse shpenzoni para pėr atė qė nuk ėshtė bukė dhe fryt i mundit tuaj, pėr atė qė nuk tė ngop? Dėgjomėni me kujdes dhe do tė hani atė qė ėshtė e mirė, dhe shpirti juaj do tė shijojė ushqime tė shijshme.

IS 55:3 Vini veshin dhe ejani tek unė, dėgjoni dhe shpirti juaj do tė jetojė; dhe unė do tė bėj me ju njė besėlidhje tė pėrjetshme, sipas hirit tė qėndrueshėm qė i premtova Davidit.

IS 55:4 Ja, unė ia dhashė si dėshmitar popujve, si princ dhe komandant tė popujve.

IS 55:5 Ja, ti do tė thėrrasėsh njė komb qė nuk e njeh, dhe njė komb qė nuk tė njeh do tė vrapojė te ti, pėr shkak tė Zotit, Perėndisė tėnd, dhe tė Shenjtit tė Izraelit, sepse ai tė ka pėrlėvduar".

IS 55:6 Kėrkoni Zotin ndėrsa mund tė gjendet, e thirrni ndėrsa ėshtė afėr.

IS 55:7 I pabesi le ta lėrė rrugėn e tij dhe njeriu i padrejtė mendimet e tij, dhe le tė kthehet tek Zoti qė tė ketė dhembshuri pėr tė, tek Perėndia ynė qė fal bujarisht.

IS 55:8 "Duke qenė se mendimet e mia nuk janė mendimet tuaja, dhe as rrugėt tuaja nuk janė rrugėt e mia", thotė Zoti.

IS 55:9 "Ashtu si qiejtė janė mė tė lartė se toka, kėshtu edhe rrugėt e mia janė mė tė larta se rrugėt tuaja dhe mendimet e mia janė mė tė larta se mendimet tuaja.

IS 55:10 Ashtu si shiu dhe bora zbresin nga qielli dhe nuk kthehen prapa pa vaditur tokėn, pa e bėrė pjellore, pa bėrė qė tė mbij nė mėnyrė qė ai qė do tė mbjellėtė marrė farėn dhe tė sigurojė bukėn pėr tė ngrėnė,

IS 55:11 Kėshtu do tė jetė fjala ime e dalė nga goja ime; ajo nuk do tė mė kthehet bosh mua, pa kryer atė qė dėshiroj dhe pa realizuar plotėsisht atė pėr tė cilėn e dėrgova.

IS 55:12 Sepse ju do tė niseni me gėzim dhe do t`ju kthejnė nė paqe. Malet dhe kodrat do tė shpėrthejnė nė britma gėzimi pėrpara jush dhe tėrė drurėt e fushave do tė duartrokasin.

IS 55:13 Nė vend tė ferrave do tė rritet selvia, nė vend tė hithrave do tė rritet mersina; kjo do tė jetė pėr Zotin njė titull lavdie, njė shenjė e pėrjetshme qė nuk do tė shkatėrrohet".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase