Main Index: Albanian Bible

 

Isaiah 50

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66]

IS 50:1 Kėshtu thotė Zoti: "Ku ėshtė letra e shkurorėzimit e nėnės tuaj me tė cilėn unė e ndava? Ose te cili nga huadhėnėsit e mi ju shita? Ja, ju jeni shitur pėr shkak tė paudhėsive tuaja dhe nėnėn tuaj ėshtė ndarė pėr shkak tė shkeljeve tuaja.

IS 50:2 Kur erdha, pse s`kishte njeri? Pse, kur thirra, askush nuk u pėrgjigj? Éshtė me tė vėrtetė dora ime tepėr e shkurtėr pėr tė shpėtuar apo nuk paskam forcėn pėr tė ēliruar? Ja, me kėrcėnimin tim po thaj detin dhe i kthej lumenjtė nė shkretėtirė; peshku i tyre po qelbet pėr mungesė uji dhe po ngordh nga etja.

IS 50:3 Unė i vesh qiejtė me tė zeza dhe u jap atyre njė grathore pėr mbulesė".

IS 50:4 Zoti, Zoti, mė ka dhėnė gjuhėn e dishepujve qė tė mund ta mbaj me fjalė tė lodhurin; ai mė zgjon ēdo mėngjes; zgjon veshin tim, qė unė tė dėgjoj si veprojnė dishepujt.

IS 50:5 Zoti, Zoti, mė ka hapur veshin dhe unė nuk kam qenė rebel, as jam tėrhequr prapa.

IS 50:6 I paraqita kurrizin tim atij qė mė rrihte dhe faqet e mia atij qė mė shkulte mjekrėn; nuk ia fsheha fytyrėn time poshtėrimit dhe tė pėshtyrave.

IS 50:7 Por Zoti, Zoti, mė ka ndihmuar, prandaj nuk qeshė hutuar; pėr kėtė arsye e bėra fytyrėn time si njė strall dhe e di qė nuk do tė turpėrohem.

IS 50:8 Éshtė afėr ai qė mė justifikon; kush do tė mė kundėrshtojė mua? Le tė paraqitemi bashkė. Kush ėshtė kundėrshtari im? Le tė mė afrohet mua.

IS 50:9 Ja, Zoti, Zoti, do tė mė ndihmojė; kush ėshtė ai qė do tė mė dėnojė? Ja, tė gjithė ata do tė konsumohen si njė palė rroba, tenja do t`i brejė".

IS 50:10 Kush prej jush ka frikė nga Zoti dhe dėgjon zėrin e shėrbėtorit tė tij? Kush ecėn nė terr pa asnjė dritė, le tė ketė besim nė emrin e Zotit dhe tė mbėshtehet te Perėndia i tij!

IS 50:11 Ja, ju tė gjithė qė ndizni njė zjarr, qė rrethoheni me ura zjarri, shkoni nė flakėt e zjarrit tuaj dhe midis urave qė keni ndezur! Nga dora ime do tė keni kėtė: ju do tė lėngoni nė vuajtje.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase