Main Index: Albanian Bible

 

Isaiah 19

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66]

IS 19:1 Profecia mbi Egjiptin. Ja Zoti qė kalėron mbi njė re tė lehtė dhe hyn nė Egjipt. Idhujt e Egjiptit lėkunden para tij, dhe zemra e Egjiptasve po mpaket brenda tyre.

IS 19:2 "Do t`i nxis Egjiptasit njėri kundėr tjetrit, secili do tė luftojė kundėr vėllait tė vet, dhe secili kundėr tė afėrmit tė tij, qyteti kundėr qytetit, mbretėria kundėr mbretėrisė.

IS 19:3 Fryma e Egjiptit do tė ligėshtohet nė mes tė tij dhe unė do tė shkatėrroj planet e tij; kėshtu ata do tė konsultojnė idhujt dhe yshtėsit, mediumet dhe magjistarėt.

IS 19:4 Do ta dorėzoj Egjiptin nė duart e njė padroni tė ashpėr dhe njė mbret mizor do tė sundojė mbi tė, thotė Zoti, Zoti i ushtrive.

IS 19:5 Ujėrat e detit do tė thahen, lumi do tė shterojė dhe do tė thahet.

IS 19:6 Lumenjtė do tė bėhen tė neveritshėm, kanalet e Egjiptit do tė zbrazen dhe do tė thahen, po kėshtu do tė thahen edhe kallamishtet e xunkthat.

IS 19:7 Luadhėt pranė Nilit, nė grykėderdhjen e tij dhe tė gjitha arat e mbjella gjatė lumit do tė thahen, do tė fshihen dhe do tė zhduken.

IS 19:8 Peshkatarėt do tė rėnkojnė, tėrė ata qė hedhin grepin nė Nil do tė ankohen dhe ata qė hedhin rrjetat e tyre nė ujė do tė ligėshtohen.

IS 19:9 Ata qė punojnė lirin e krehur dhe endėsit e pambukut do tė ēoroditen.

IS 19:10 Themelet e tyre do tė prishen dhe gjithė punėtorėt me mėditje do tė trishtohen.

IS 19:11 Me siguri princat e Tsoanit janė budallenj; kėshilltarėt mė tė urtė tė Faraonit japin kėshilla tė paarsyeshme. Si mund t`i thoni Faraonit: "Unė jam bir i njerėzve tė urtė, bir i mbretėrve tė lashtė"?

IS 19:12 Ku janė tani njerėzit e tu tė urtė? Le tė ta deklarojnė tani dhe tė pranojnė atė qė Zoti i ushtrive ka vendosur kundėr Egjiptit.

IS 19:13 Princat e Tsoanit janė bėrė budallenj, princat e Nofit gabohen; ata qė janė guri i qoshes nė fiset e tij qė e kanė bėrė Egjiptin tė marrė rrugė tė gabuar.

IS 19:14 Zoti ka pėrzier nė mes tė tij njė frymė degjenerimi, dhe ata e kanė futur Egjiptin nė rrugė tė gabuar pėr ēdo gjė, ashtu si dridhet i dehuri kur vjell.

IS 19:15 Dhe asgjė nuk do tė mund tė bėjė Egjiptin: koka ose bishti, palma ose xunkthi.

IS 19:16 Atė ditė Egjipti do tė jetė si gratė, dhe do tė dridhet dhe do tė trembet pėrballė dorės qė Zoti i ushtrive do tė lėvizė kundėr tij.

IS 19:17 Vendi i Judės do tė jetė tmerri i Egjiptit; sa herė qė do tė pėrmendet, ka pėr tė qenė njė tmerr i vėrtetė pėr shkak tė vendimit tė marrė nga Zoti i ushtrive kundėr tij.

IS 19:18 Atė ditė do tė ketė nė vendin e Egjiptit pesė qytete qė do tė flasin gjuhėn e Kanaanit dhe do tė betohen pėr Zotin e ushtrive; njeri nga kėto do tė quhet "qyteti i shkatėrrimit".

IS 19:19 Atė ditė do tė ketė nė mes tė vendit tė Egjiptit njė altar kushtuar Zotit, dhe njė shtyllė tė ngritur pėr Zotin pranė kufirit tė tij.

IS 19:20 Do tė jetė njė shenjė dhe njė dėshmi pėr Zotin e ushtrive nė vendin e Egjiptit; kur ata do t`i kėlthasin Zotit pėr shkak tė shtypėsve tė tyre, ai do t`u dėrgojė atyre njė shpėtimtar dhe njė tė fuqishėm qė do t`i ēlirojė.

IS 19:21 Zoti do t`i shfaqet Egjiptit dhe Egjiptasit do ta njohin Zotin atė ditė; do t`i ofrojnė flijime dhe blatime ushqimore, do tė bėjnė premtime solemne para Zotit dhe do t`i mbajnė ato.

IS 19:22 Zoti do t`i godasė Egjiptasit, do t`i godasė dhe do t`i shėrojė; ata do t`i kthehen Zotit qė do t`i dėgjojė lutjet e tyre dhe do t`i shėrojė.

IS 19:23 Atė ditė do tė ketė njė rrugė nga Egjipti nė Asiri; Asirėt do tė shkojnė nė Egjipt, dhe Egjiptasit nė Asiri, dhe Egjiptasit do tė shėrbejnė bashkė me Asirėt.

IS 19:24 Atė ditė Izraeli, i treti me Egjiptin dhe me Asirinė, do tė jetė njė bekim nė mes tė rruzullit.

IS 19:25 Zoti i ushtrive do t`i bekojė, duke thėnė: "I bekuar qoftė Egjipti populli im, Asiria vepėr e duarve tė mia dhe Izraeli trashėgimia ime!".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase