Main Index: Albanian Bible

 

Isaiah 44

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66]

IS 44:1 "Tani dėgjo, o Jakob, shėrbėtori im, o Izrael, qė unė kam zgjedhur!

IS 44:2 Kėshtu thotė Zoti qė tė ka bėrė dhe tė ka formuar qė nė barkun e nėnės, ai qė tė ndihmon: Mos ki frikė, o Jakob, shėrbėtori im, o Jeshurun qė unė kam zgjedhur!

IS 44:3 Sepse unė do tė derdh ujė mbi atė qė ka etje dhe rrėke mbi tokėn e thatė; do tė derdh Frymėn time mbi pasardhėsit e tu dhe bekimin tim mbi trashėgimtarėt e tu.

IS 44:4 Ata do tė rriten nė mes tė barit, si shelgje gjatė rrjedhave ujore.

IS 44:5 Njeri do tė thotė: "Unė jam i Zotit"; tjetri do tė quhet me emrin e Jakobit, dhe njė tjetėr do tė shkruajė mbi dorėn e tij: "I Zotit", dhe do ta ketė pėr nder tė mbajė emrin e Izraelit".

IS 44:6 Kėshtu thotė Zoti, mbreti i Izraelit dhe Ēliruesi i tij, Zoti i ushtrive: "Unė jam i pari dhe jam i fundit, dhe pėrveē meje nuk ka Perėndi.

IS 44:7 Kush ėshtė si unė? Le ta shpallė, pra, ta deklarojė dhe tė japė prova para meje qė kur kam vendosur kėtė popull tė lashtė. Le t`u njoftojnė gjėrat qė do tė ndodhin dhe ngjarjet qė do tė kryhen.

IS 44:8 Mos u trembni, mos kini frikė! A nuk ta kam shpallur, vallė, dhe nuk ta kam deklaruar prej kohe? Ju jeni dėshmitarė tė mi. A ka vallė njė Perėndi pėrveē meje? Nuk ka Shkėmb tjetėr, nuk njoh tjetėr tė tillė.

IS 44:9 Ata qė prodhojnė shėmbėlltyra tė gdhendura janė krejt kotėsi; gjėrat e tyre mė tė ēmuara nuk hyjnė fare nė punė; dėshmitarėt e tyre nuk shohin dhe as nuk kuptojnė gjė, prandaj do tė mbulohen me turp.

IS 44:10 Kush prodhon njė zot apo shkrin njė shėmbėlltyrė tė gdhendur pa patur fare dobi?

IS 44:11 Ja, tė gjithė shokėt e kėtij personi do tė shushaten; vetė artizanėt nuk janė veēse njerėz. Le tė mblidhen tė gjithė dhe le tė paraqiten. Do tė tremben dhe do tė turpėrohen njėkohėsisht.

IS 44:12 Kovaēi me darė punon hekurin mbi prush, i jep formė me ēekiē dhe e pėrpunon me krahun e tij tė fuqishėm; vuan nga uria dhe forca e tij pakėsohet; nuk pi ujė dhe lodhet.

IS 44:13 Zdrukthėtari shtrin vizorin, vizaton idhullin me laps, e punon me sqepar, e mat me kompas dhe e bėn njė fytyrė njerėzore, njė formė tė bukur njeriu, nė mėnyrė qė tė mbetet nė njė shtėpi.

IS 44:14 Ai pret pėr vete disa kedra, merr njė selvi apo njė lis qė i lė tė rriten tė fuqishėm midis drurėve tė pyllit; ai mbjell njė frashėr qė shiu e bėn tė rritet.

IS 44:15 Ky i shėrben njeriut pėr tė djegur; ai merr njė pjesė tė tij pėr t`u ngrohur dhe ndez zjarrin pėr tė pjekur bukėn; bėn gjithashtu njė perėndi dhe e adhuron, bėn njė shėmbėlltyrė tė gdhendur para sė cilės bie pėrmbys.

IS 44:16 Djeg gjysmėn e tij nė zjarr, me gjysmėn tjetėr pėrgatit mishin, pjek mishin dhe ngopet. Ngrohet gjithashtu dhe thotė: "Ah, po ngrohem, kėnaqem me zjarrin".

IS 44:17 Me atė qė mbetet prej tij sajon njė perėndi, shėmbėlltyrėn e saj tė gdhendur, bie pėrmbys pėrpara saj, e adhuron, e lut dhe i thotė: "Shpėtomė, sepse ti je perėndia im".

IS 44:18 Nuk dinė dhe nuk kuptojnė asgjė, sepse i kanė zėnė sytė e tyre qė tė mos shohin dhe zemrat e tyre qė tė mos kuptojnė.

IS 44:19 Askush nuk vjen nė vete dhe as ka dituri dhe mend pėr tė thėnė: "Dogja njė pjesė nė zjarr, po, mbi prushin e tij poqa bukėn, poqa mishin dhe e hėngra. Me atė qė mbetet do tė bėj njė gjė tė neveritshme dhe do tė bie pėrmbys pėrpara njė cope druri?".

IS 44:20 Njė person i tillė ushqehet me hi, zemra e tij e mashtruar e ēon nė rrugė tė keqe. Ai nuk mund tė ēlirojė shpirtin e tij dhe tė thotė: "A nuk ėshtė vallė njė gėnjeshtėr ajo qė mbaj nė dorėn time tė djathtė?".

IS 44:21 "Mbaji mend kėto gjėra, o Jakob, o Izrael, sepse ti je shėrbėtori im; unė tė kam formuar, ti je shėrbėtori im; o Izrael, nuk do tė tė harroj.

IS 44:22 I fshiva shkeljet e tua si njė re e dendur, dhe mėkatet e tua si njė mjegullinė; kthehu tek unė, sepse unė tė kam ēliruar".

IS 44:23 Ngazėlloni, o qiej, sepse Zoti ka vepruar. Gėzohuni, o thellėsi tė tokės. Shpėrtheni nė britma gėzimi, o male, o pyje, me gjithė drurėt tuaj! Sepse Zoti ka ēliruar Jakobin dhe ka shfaqur lavdinė e tij nė Izrael.

IS 44:24 Kėshtu thotė Zoti, Ēliruesi yt, ai qė tė ka formuar qė nė bark tė nėnės: "Unė jam Zoti qė kam bėrė tėrė gjėrat, qė i vetėm, kam shpalosur qiejtė dhe kam shtrirė tokėn; kush ishte me mua?

IS 44:25 Unė i bėj tė kota parashikimet e gėnjeshtarėve dhe i bėj shortarėt pa mend; unė bėj qė tė sprapsen njerėzit e urtė dhe e kthej dijen e tyre nė marrėzi.

IS 44:26 Vėrtetoj fjalėn e shėrbėtorit tim dhe i jap sukses kėshillės sė lajmėtarėve tė mi; unė i them Jeruzalemit: "Do tė kesh banorė", dhe qyteteve tė Judės: "Do t`ju rindėrtojnė", dhe unė do tė rindėrtoj gėrmadhat e tyre.

IS 44:27 Unė i them humnerės: "Thahu!"; dhe unė do tė thaj lumenjtė e tu.

IS 44:28 Them pėr Kirin: "Ai ėshtė bariu im!" dhe do tė ēojė nė vend tėrė dėshirat e mia, duke i thėnė Jeruzalemit: "Do tė rindėrtohesh!", dhe tempullit: "Do tė jesh i qėndrueshėm!"".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase