Main Index: Albanian Bible

 

Isaiah 32

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66]

IS 32:1 Ja, njė mbret do tė mbretėrojė me drejtėsi dhe princat do tė qeverisin me paanėsi.

IS 32:2 Secili prej tyre do tė jetė si njė mbrojtje nga era dhe njė strehė kundėr uraganit, si rrėke uji nė njė vend tė thatė, si hija e njė shkėmbi tė madh nė njė tokė tė zhuritur.

IS 32:3 Sytė e atyre qė shohin nuk do t`u erren mė dhe veshėt e atyre qė dėgjojnė do tė jenė tė vėmendshėm.

IS 32:4 Zemra e njerėzve tė pamend do tė fitojė njohuri dhe gjuha e atyre qė belbėzojnė do tė flasė shpejt dhe qartė.

IS 32:5 Njeriu i pėrēmuar nuk do tė thirret mė fisnik, as i pandershmi nuk do tė thirret i pavlerė.

IS 32:6 Sepse njeriu i pėrēmuar thotė gjėra tė neveritshme dhe zemra e tij jepet pas paudhėsisė, pėr tė kryer pabesi dhe pėr tė thėnė gjėra pa respekt kundėr Zotit, pėr ta lėnė bosh stomakun e tė uriturit dhe pėr ta lėnė thatė atė qė vuan nga etja.

IS 32:7 Armėt e tė pandershmit janė tė poshtra; ai kurdis plane tė kėqija pėr tė shkatėrruar tė mjerin me fjalė gėnjeshtare, edhe kuri mjeri pohon tė drejtėn.

IS 32:8 Por njeriu fisnik mendon plane fisnike dhe i vė vetes qėllime fisnike.

IS 32:9 Ēohuni, o gra qė jetoni nė bollėk, dhe dėgjoni zėrin tim; o bija pa mend, ia vini veshin fjalės sime!

IS 32:10 Brenda njė viti dhe disa ditėve ju do tė dridheni, o gra pa mend, sepse vjelja e rrushit do tė shkojė keq dhe korrje nuk do tė ketė.

IS 32:11 Fėrgėlloni, o gra qė jetoni nė bollėk, dridhuni o ju gra pa mend. Hiqni veshjet tuaja, zhvishuni dhe vini njė grethore nė ijėt,

IS 32:12 duke i rėnė gjoksit nėpėr arat e mira dhe nėpėr vreshtat prodhimtare.

IS 32:13 Mbi tokėn e popullit tim do tė rriten gjemba dhe ferra; po, mbi tė gjitha shtėpitė e gėzimit tė qytetit tė qejfeve.

IS 32:14 Sepse pallati do tė braktiset, qyteti i zhurmshėm do tė shkretohet, Ofeli dhe kulla do tė bėhen pėr gjithnjė shpella gėzimi pėr gomarėt e egėr dhe kullotė pėr kopetė.

IS 32:15 deri sa mbi ne tė pėrhapet Fryma nga lart, shkretėtira tė bėhet pemishte dhe pemishtja tė konsiderohet si njė pyll.

IS 32:16 Atėherė i drejti do tė banojė nė shkretėtirė dhe drejtėsia do tė banojė nė pemishte.

IS 32:17 Pasojė e drejtėsisė do tė jetė paqja, rezultat i drejtėsisė qetėsia dhe siguria pėrjetė.

IS 32:18 Populli im do tė banojė nė njė vend paqeje, nė banesa tė sigurta dhe nė vende tė qeta pushimi,

IS 32:19 edhe sikur tė binte breshėr mbi pyllin dhe qyteti tė ulej shumė.

IS 32:20 Lum ju qė mbillni nė breg tė tė gjithė ujėrave dhe qė lini tė shkojė e lirė kėmba e kaut dhe e gomarit.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase