Main Index: Albanian Bible

 

Isaiah 33

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66]

IS 33:1 Mjerė ti qė shkreton edhe sikur tė mos kesh qenė i shkretuar, qė vepron me pabesi edhe sikur tė mos jetė vepruar me pabesi kundėr teje! Kur tė kesh mbaruar sė shkatėrruari do tė shkatėrrohesh edhe

IS 33:2 O Zot, ki mėshirė pėr ne, qė kemi shpresė te ti. Bėhu krahu ynė ēdo mėngjes dhe shpėtimi ynė nė kohė fatkeqėsie.

IS 33:3 Nga zhurma e njė turme, popujt ikin, kur ti ēohesh kombet shpėrndahen.

IS 33:4 Plaēka juaj e luftės do tė mblidhet ashtu siē mblidhen vemjet; ashtu si turren karkalecat kėshtu do tė turren mbi tė.

IS 33:5 Zoti ėshtė lartėsuar sepse banon lart; ai e mbush Sionin me barazi dhe drejtėsi,

IS 33:6 dhe do tė jetė siguria e ditėve tė tua, forca e shpėtimit, dituria dhe njohja; frika e Zotit do tė jetė thesari i tij.

IS 33:7 Ja, heronjtė e tyre bėrtasin nga jashtė, lajmėtarėt e paqes qajnė me hidhėrim.

IS 33:8 Rrugėt janė tė shkreta, nuk ka as edhe njė kalimtar nėpėr to. Ai e ka prishur besėlidhjen me ta, i pėrbuz qytetet, nuk kujdeset pėr njeri.

IS 33:9 Vendi ėshtė nė zi dhe vuan; Libani ėshtė plot me turp dhe i dobėsuar; Sharoni ėshtė si njė shkretėtirė, Bashani dhe Karmeli tronditen me tė madhe.

IS 33:10 "Tani do tė ēohem", thotė Zoti, "tani do tė lartėsohem, tani do tė ngrihem.

IS 33:11 Ju keni mbarsur bykun, por do tė pillni kashtė; fryma juaj do tė jetė njė zjarr qė do t`ju gllabėrojė.

IS 33:12 Popujt do tė jenė si furra tė gėlqeres, ata do tė digjen nė zjarr si ferrishte tė prera.

IS 33:13 O ju qė jeni larg, dėgjoni atė qė kam bėrė; dhe ju qė jeni afėr, njihni fuqinė time".

IS 33:14 Nė Sion mėkatarėt i ka kapur frika, njė drithėrimė ka pushtuar tė pabesėt: "Kush prej nesh do tė mund tė banojė me zjarrin gllabėrrues? Kush prej nesh do tė mund tė banojė me flakėt e pėrjetshme?".

IS 33:15 Ai qė ecėn me drejtėsi dhe flet drejt, ai qė i pėrēmon fitimet e shtrėmbėra, qė lėviz duart pėr tė mos pranuar dhurata, qė i mbyll veshėt pėr tė mos dėgjuar tė flitet pėr gjak dhe sytė pėr tė mos parė tė keqen,

IS 33:16 ai do tė banojė nė vėnde tė larta, shkėmbenjtė e fortifikuar do tė jenė streha e tij, buka e tij do t`i jepet, uji i tij do t`i sigurohet.

IS 33:17 Sytė e tu do tė sodisin bukurinė e mbretit tėnd, do tė shohin njė vend qė ndodhet shumė larg.

IS 33:18 Zemra jote do tė bjerė nė mendime tė thella mbi tmerret e kaluara: "Ku ėshtė shkruesi? Ku ėshtė ai qė peshon? Ku ėshtė ai qė numėron kullat?".

IS 33:19 Ti nuk do ta shikosh mė atė popull mizor, atė popull me njė tė folur tė errėt dhe tė pakuptueshme, qė belbėzon njė gjuhė qė askush nuk e kupton.

IS 33:20 Sodit Sionin, qytetin e madhėshtive tona! Sytė e tu do tė shohin Jeruzalemin, vendbanim i qetė, ēadėr qė nuk do tė lėvizet mė nga vendi, hunjtė e sė cilės nuk do tė shkulen dhe asnjė nga litarėt e saj nuk do tė hiqet.

IS 33:21 Por aty Zoti nė madhėshtinė e tij do tė jetė pėr ne njė vend lumenjsh dhe rrjedhash tė gjera uji, ku nuk arrin asnjė anije me lopata dhe nuk kalon asnjė anije e fuqishme.

IS 33:22 Me qenė se Zoti ėshtė gjykatėsi ynė, Zoti ėshtė ligjvėnėsi ynė, Zoti ėshtė mbreti ynė; ai do tė na shpėtojė.

IS 33:23 Litarėt e tu janė liruar, nuk e mbajnė mirė dyrekun dhe nuk vėnė nė veprim velat. Atėherė do tė ndahet preja e njė plaēke tė pasur; edhe ēalamanėt do tė marrin pjesė nė plaēkitje.

IS 33:24 Asnjė banor i qytetit nuk do tė thotė: "Unė jam i sėmurė". Populli qė banon aty do tė pėrfitojė faljen pėr paudhėsinė e tij.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase