Main Index: Albanian Bible

 

Isaiah 26

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66]

IS 26:1 Atė ditė do tė kėndohet kjo kėngė nė vendin e Judės: "Ne kemi njė qytet tė fortė; Perėndia ka vėnė shpėtimin pėr mure dhe pėr bastione.

IS 26:2 Hapni portat dhe le tė hyjė kombi i drejtė, qė ruan besnikėrinė".

IS 26:3 Mėndjes qė pushon te ti, ti i ruan njė paqe tė pėrsosur, sepse kjo ka besim te ti.

IS 26:4 Kini besim te Zoti pėrjetė, sepse Zoti, po, Zoti ėshtė shkėmbi i pėrjetshėm.

IS 26:5 Ai ka pėrulur ata qė rrinin lart, ka ulur qytetin e lartė, e ka ulur deri nė tokė, e ka hedhur nė pluhur;

IS 26:6 kėmbėt e shkelin, pikėrisht kėmbėt e tė varfėrit dhe hapat e mjeranėve.

IS 26:7 Rruga e tė drejtit ėshtė e drejtė; o Perėndi i drejtė, ti sheshon shtegun e tė drejtit.

IS 26:8 Po, nė rrugėn e gjykimeve tė tua, o Zot, ne tė kemi pritur. Dėshira e shpirtit tonė i drejtohet emrit tėnd dhe kujtimit tėnd.

IS 26:9 Me shpirtin tim tė dėshiroj natėn, po, me frymėn qė ėshtė brenda meje tė kėrkoj nė mėngjes herėt; sepse kur shfaqen gjykimet e tua mbi tokė, banorėt e botės mėsojnė drejtėsinė.

IS 26:10 Nė rast se falet i pabesi, ai nuk do ta mėsojė drejtėsinė; ai do tė veprojė nė mėnyrė tė ēoroditur nė vendin e ndershmėrisė dhe nuk do tė mund tė shikojė madhėshtinė e Zotit.

IS 26:11 O Zot, dora jote ėshtė ngritur, por ata nuk e shohin. Por ata do ta shohin zellin tėnd pėr popullin tėnd dhe do tė mbeten tė hutuar; po, zjarri i armiqve tė tu do t`i pėrpijė.

IS 26:12 O Zot, ti do tė vendosėsh paqen pėr ne, sepse ti kryen pėr ne ēdo vepėr tonėn.

IS 26:13 O Zot, Perėndia ynė, zotėr tė tjerė, veē teje, na kanė sunduar; por vetėm pėr ty tė mbajmė mend emrin.

IS 26:14 Tė vdekurit nuk do tė rijetojnė mė, ata qė shkuan nuk do tė vijnė mė; prandaj ti i ke ndėshkuar, ke shkatėrruar dhe ke zhdukur ēdo kujtim tė tyre.

IS 26:15 Ti e ke rritur kombin, o Zot, e ke rritur kombin, je pėrlėvduar; i ke zgjeruar tėrė kufijtė e vendit.

IS 26:16 O Zot, nė ēastet e fatkeqėsisė tė kanė kujtuar, kanė bėrė njė lutje kur ndėshkimi yt po i godiste.

IS 26:17 Ashtu si njė grua me barrė qė ėshtė gati pėr tė lindur dhe pėrpėlitet dhe ulėrin nga tė prerat qė ka, kėshtu kemi qenė ne para teje, o Zot.

IS 26:18 Jemi ngjizur, kemi ndjerė dhembjet, ashtu sikur tė kishim pėr tė lindur, por ishte vetėm erė; nuk i kemi dhėnė asnjė shpėtim vendit dhe banorėt e botės nuk kanė rėnė.

IS 26:19 Tė vdekurit e tu do tė rijetojnė, bashkė me kufomėn time, do tė ringjallen. Zgjohuni dhe gėzohuni, o ju qė banoni nė pluhur! Sepse vesa jote ėshtė si vesa e njė drite qė shkėlqen dhe toka do tė nxjerrė nė dritė tė vdekurit.

IS 26:20 Shko, o populli im, hyr nė dhomat e tua, mbylli portat e tua prapa teje; fshihu pėr njė ēast, deri sa tė kalojė zemėrimi.

IS 26:21 Sepse ja, Zoti del nga banesa e tij pėr tė ndėshkuar paudhėsinė e banorėve tė tokės; toka do tė nxjerrė nė shesh gjakun e derdhur dhe nuk do tė t`i fshehė mė tė vrarėt e saj.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase