Main Index: Albanian Bible

 

Isaiah 49

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66]

IS 49:1 Ishuj, dėgjomėni, dhe kushtojini kujdes, o popuj tė largėt. Zoti mė ka thirrur qė kur isha nė bark tė nėnės, ka pėrmendur emrin tim qė kur isha nė tė pėrbrėndėshmet e nėnės sime.

IS 49:2 Ma bėri gojėn si njė shpatė tė mprehtė, mė ka fshehur nė hijen e dorės sė tij, mė ka dhėnė njė shigjetė me majė, mė ka futur nė kukurėn e tij.

IS 49:3 Mė ka thėnė: "Ti je shėrbėtori im, Izrael, nė tė cilin do tė pėrlėvdohem".

IS 49:4 Por unė thoja: "Mė kot jam lodhur; pėr hiē gjė dhe pa dobi kam harxhuar forcėn time; por me siguri e drejta ime ėshtė pranė Zotit dhe shpėrblimi im pranė Perėndisė tim".

IS 49:5 Dhe tani thotė Zoti qė mė ka formuar qė nė bark tė nėnės qė tė jem shėrbėtori i tij, qė t`i sjell atij pėrsėri Jakobin dhe qė tė mbledh rreth tij Izraelin (unė jam i nderuar nė sytė e Zotit dhe Perėndia im ėshtė forca ime).

IS 49:6 Ai thotė: "Éshtė tepėr pak qė ti tė jesh shėrbėtori im pėr tė lartuar pėrsėri fiset e Jakobit dhe pėr tė kthyer ata qė kanė shpėtuar nga Izraeli. Tė kam vendosur si dritėn e kombeve, me qėllim qė tė jesh Shpėtimi im deri nė skajet e tokės".

IS 49:7 Kėshtu i thotė Zoti, Ēliruesi i Izraelit, i Shenjti i tij, atij qė pėrbuzet nga njerėzit, qė urrehet nga kombi, shėrbėtorit tė sundimtarėve: "Mbretėrit do tė shohin dhe do tė ngrihen, princat do tė

IS 49:8 Kėshtu thotė Zoti: "Nė kohėn e hirit unė ta kam plotėsuar dėshirėn dhe nė ditėn e shpėtimit tė kam ndihmuar; do tė tė ruaj dhe do tė tė bėj aleancėn e popullit, pėr ta ringjallur vendin, pėr tė tė shtėnė nė dorė trashėgimitė e shkatėrruara,

IS 49:9 pėr t`u thėnė robėrve: "Dilni", dhe atyre qė janė nė terr: "Shfaquni". Ata do tė kullosin gjatė rrugėve dhe nė tė gjitha lartėsitė e braktisura do tė kenė kullotat e tyre.

IS 49:10 Nuk do tė kenė as uri as etje, nuk do tė goditen mė as nga vapa as nga dielli, sepse ai qė ka mėshirė pėr ta do t`i udhėheqė dhe do t`i ēojė te burimet e ujit.

IS 49:11 Do t`i ndryshoj tėrė malet e mia nė rrugė, dhe rrugėt e mia kryesore do tė ngrihen.

IS 49:12 Ja, kėta vijnė nga larg; ja, ata nga veriu dhe nga lindja, dhe ata nga vendi i Sinimit".

IS 49:13 Ngazėlloni, o qiej, gėzohu, o tokė, dhe lėshoni britma gėzimi, o male, sepse Zoti ngushėllon popullin e tij dhe i vjen keq pėr tė pikėlluarit e tij.

IS 49:14 Por Sioni ka thėnė: "Zoti mė ka braktisur, Zoti mė ka harruar".

IS 49:15 "A mundet njė grua tė harrojė foshnjen e gjirit dhe tė mos i vijė keq pėr fėmijėn e barkut tė saj? Edhe sikur ato tė tė harrojnė, unė nuk do tė harroj.

IS 49:16 Ja, unė tė kam gdhendur mbi pėllėmbėt e duarve tė mia; muret e tua mė rrinė gjithnjė para syve.

IS 49:17 Bijtė e tu do tė shpejtojnė, shkatėrruesit e tu dhe rrėnuesit e tu do tė largohen prej teje.

IS 49:18 Ngrej sytė e tu rreth e qark dhe shiko. Tė tėrė ata po mblidhen dhe po tė vijnė. Ashtu siē ėshtė e vėrtetė qė unė jetoj, thotė Zoti, do tė vishesh me tėrė ata si me njė ornament dhe do t`i lidhėsh mbi veten tėnde, ashtu si bėn nusja.

IS 49:19 Prandaj vendet e tua tė shkreta dhe tė pikėlluara dhe vendi yt i goditur njė herė nga shkatėrrimi do tė jenė tani tepėr tė ngushtė pėr banorėt, ndėrsa ata qė tė gllabėronin do tė jenė mjaft larg.

IS 49:20 Fėmijėt qė do tė kesh pas atyre qė ke humbur, do tė tė thonė nė vesh: "Ky vend ėshtė tepėr i ngushtė pėr mua; bėmė mė tepėr vend qė tė mund tė vendosem".

IS 49:21 Atėherė ti do tė thuash nė zemrėn tėnde: "Kush i ka pjellė kėta? Unė nė fakt isha i privuar nga fėmijėt e mi, isha shterpė e mėrguar dhe e dėbuar sa kėtej dhe andej. Kėta kush i rriti? Ja, unė kisha mbetur vetėm, dhe kėta ku ishin?"".

IS 49:22 Kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Ja, unė do tė ngre dorėn time mbi kombet, do tė ngre flamurin tim mbi popujt; atėherė do t`i sjellin bijtė e tu nė krahė dhe vajzat e tua do t`i sjellin mbi supe.

IS 49:23 Mbretėrit do tė jenė baballarėt tuaj birėsues dhe mbretėreshat e tyre do tė jenė tajat tuaja; ata do tė bien pėrmbys para teje me fytyrėn pėrtokė dhe do tė lėpijnė pluhurin e kėmbėve tė tua; kėshtu do tė mėsosh qė unė jam Zoti dhe ata qė shpresojnė tek unė nuk do tė turpėrohen.

IS 49:24 A do tė mund t`i shkėputet vallė preja tė fuqishmit apo tė ēlirohet i burgosuri qė ėshtė i drejtė?".

IS 49:25 Po, kėshtu thotė Zoti: "Edhe i burgosuri do tė ēohet tutje dhe preja e tiranit do tė shpėtohet. Unė vetė do tė luftoj me atė qė lufton me ty dhe do tė shpėtoj bijtė e tu.

IS 49:26 Do tė bėj qė shtypėsit e tu tė hanė mishin e vet, dhe do tė dehen me gjakun e vet si tė ishte musht. Atėherė ēdo mish do tė pranojė qė unė, Zoti, jam Shpėtimtari yt, Ēliruesi yt, i Fuqishmi i Jakobit".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase