Main Index: Albanian Bible

 

Isaiah 53

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66]

IS 53:1 Kush i ka besuar predikimit tonė dhe kujt iu shfaq krahu i Zotit?

IS 53:2 Ai erdhi lart para tij si njė degėz, si njė rrėnjė nga njė tokė e thatė. Nuk kishte figurė as bukuri pėr tė tėrhequr shikimin tonė, as paraqitje qė ne ta dėshironim.

IS 53:3 I pėrēmuar dhe i hedhur poshtė nga njerėzit, njeri i dhembjeve, njohės i vuajtjes, i ngjashėm me dikė para tė cilit fshihet faqja, ishte pėrēmuar, dhe ne nuk e ēmuam aspak.

IS 53:4 Megjithatė ai mbante sėmundjet tona dhe kishte marrė pėrsipėr dhembjet tona; por ne e konsideronim tė goditur, tė rrahur nga Perėndia dhe tė pėrulur.

IS 53:5 Por ai u tejshpua pėr shkak tė shkeljeve tona, u shtyp pėr paudhėsitė tona; ndėshkimi pėr tė cilin kemi paqen ėshtė mbi tė, dhe pėr shkak tė vurratave tė tij ne jemi shėruar.

IS 53:6 Ne tė gjithė endeshim si dele; secili prej nesh ndiqte rrugėn e vet, dhe Zoti bėri qė tė bjerė mbi tė paudhėsia e ne tė gjithėve.

IS 53:7 I keqtrajtuar dhe i pėrulur, nuk e hapi gojėn. Si njė qengj qė e ēojnė nė thertore, si njė dele e heshtur pėrpara atyre qė i qethin nuk e hapi gojėn.

IS 53:8 U ēua larg nga shtypja dhe nga gjykimi; dhe nga brezi i tij kush mendoi se ai ishte larguar nga toka e tė gjallėve dhe ishte goditur pėr shkak tė shkeljeve tė popullit tim?

IS 53:9 Kishin caktuar ta varrosnin bashkė me tė pabesėt, po kur vdiq e vunė me tė pasurin, sepse nuk kishte kryer asnjė dhunė dhe nuk kishte pasur asnjė mashtrim nė gojėn e tij.

IS 53:10 Por i pėlqeu Zotit ta rrihte dhe ta bėnte tė vuante. Duke ofruar jetėn e tij si flijim pėr mėkatin, ai do tė shikojė pasardhės, do tė zgjasė ditėt e tij, dhe vullneti i Zotit do tė ketė mbarėsi nė duart e tij.

IS 53:11 Ai do tė shikojė frytin e mundimit tė shpirtit tė tij dhe do tė jetė i kėnaqur; me anė tė diturisė sė tij, i drejti, shėrbėtori im, do tė bėjė tė drejtė shumė veta, sepse do tė marrė pėrsipėr paudhėsitė e tyre.

IS 53:12 Prandaj do t`i jap pjesėn e tij midis tė mėdhenjve, dhe ai do ta ndajė plaēkėn me tė fuqishmit, sepse e ka pėrkushtuar jetėn e tij deri nė vdekje dhe u pėrfshi midis keqbėrėsve; ai ka mbajtur mėkatin e shumė vetave dhe ka ndėrhyrė nė favor tė shkelėsve.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase